Tomáš Černák
Tomáš Mrva
Ľubomír Jaško
Vladimír Bačišin
Foto: www.kbministries.net
Aňa Ostrihoňová
Foto: Laynekennedy.com
Tomáš Mrva

Kto nerozumie Afrike?

Foto: www.kbministries.net

Patrím medzi ľudí, ktorí z času na čas niekoľko eur pošlú napríklad na účet UNICEF. Kde však končia v záchvate filantropie odoslané peniaze určené hladujúcim deťom či dospelým s HIV v Afrike?

Kniha americkej biologičky Helen Epstein na túto otázku dáva odpoveď. A táto sa naozaj nepočúva dobre. Epsteinová sa sama začiatkom deväťdesiatych rokov rozhodla, že chce robiť niečo užitočné. V tom čase pracovala na výskume hmyzu veľkosti písmena i v slove ELISABETH na britskej penci. Keďže ju zaujala prednáška o vakcíne proti vírusu HIV, po dohode s výskumným centrom, odišla na vlastnú päsť a za vlastné peniaze do Ugandy, kde mala zistiť, aký podtyp vírusu sa v tejto oblasti vyskytuje najčastejšie. Samozrejme, ako mnohé iné aj výsledky jej výskumu skončili v koši. Neodradilo ju to, práve naopak, rozhodla sa zistiť, prečo programy na prevenciu a liečbu aids v Afrike krachujú a prečo tie existujúce nedosahujú reálne výsledky, keďže počet ochorení neprestal rásť.

Sprisahanie

Každá krajina subsaharskej Afriky by potrebovala iný prístup. Rozsah ochorenia a to ako sa k nemu stavia vláda, lekári a samotní pacienti závisí od histórie a kultúry krajiny. V Ugande, kde kolonizačný útlak nebol taký silný, kde sa aids automaticky nespája s nemorálnosťou a zvrhlosťou černochov, bolo dokonca toto ochorenie istý čas na ústupe. Naopak v Juhoafrickej republike, kde ešte aj prezident podporuje paranoidné teórie o tom, že vírus HIV vyvinula CIA ako zbraň proti černochom a ministerka zdravotníctva tvrdí, že aids sa dá liečiť olivovým olejom a cviklou sa o probléme zaryto mlčí. Štatistiky sa zatajujú, namiesto liekov zmierňujúcich symptómy ochorenia sa na pacientoch testujú „africké riešenia“ – látky, ktoré sú obyčajne vysoko toxické, normálne používané na umývanie okien.

Sex nie je Sprite

Práve v JAR bol v roku 2003 spustený veľký program prevencie nazvaný loveLife. S rozpočtom 20 miliónov dolárov, do ktorého prispeli aj UNICEF, Bill Gates a Svetový fond na boj proti aids, tuberkulóze a malárii, mal tento projekt do africkej spoločnosti priniesť prelomové zmeny. Bol navrhnutý ako reklamná kampaň na životný štýl. Inšpiráciu čerpal z marketingovej kampane na Sprite, ktorá sa zamerala na malú skupinku úspešných mladých ľudí tzv. opinion leadrov, ktorí medzi svojimi rovesníkmi presadzovali nákup tohto nápoja. Zmeny v správaní sa však nedajú zariadiť tak jednoducho ako kupovanie bublinkových nápojov, a tak niet divu, že táto nákladná kampaň nedosiahla žiadaného účinku. Billboardy a reklamy na zdravý životný štýl boli v angličtine, centrá zriadené pre mladých ľudí sa zameriavali na skupinu relatívne bohatých (viac menej vírusom neohrozených), gramotných (anglicky hovoriacich) a zdravých teenagerov, ktorí si na začiatku každého stretnutia spoločne zaspievali „kentucky fried chicken, pizza hut, pizza hut…“ Keď už nič iné, spojenie bezpečného sexu a pizze je dosť choré

O láske a peniazoch

Fondy a organizácie zameriavajúce sa na boj proti aids akoby neustále zabúdali na skutočnosť, že Afrika vychádza z úplne iných kultúrnych vzorcov ako Európa alebo Amerika. V západnom svete sa vírus HIV začal šíriť medzi promiskuitnými skupinami, akými sú napríklad prostitútky. Afričania nepotrebujú sto sexuálnych partnerov ročne, vírus sa totiž oveľa rýchlejšie šíri v sieti, ktorú nevedomky vytvárajú, pretože vedú tzv. simultánne vzťahy. Teda muž má ženu a dve milenky, pričom jeho žena má tiež milenca, s ktorým má napríklad dieťa. V západnom svete neprípustná kombinácia, v Afrike každodenná realita. Ženy sú v takýchto vzťahoch od mužov finančne závislé a ich spolužitie býva zriedka krátkodobé. Ich spolužitie funguje na základe dôvery, a tak sa kondómy používajú len veľmi zriedka.

V Juhoafrickej republike je život ešte krutejší. Nielenže má táto krajina najvyšší počet znásilnení a to aj veľmi malých detí. Mnohí predpokladali, že ide len o potvrdenie mýtu, ktorý hovorí, že ak sa muž s HIV vyspí s pannou, vylieči sa. Výskumy a dôkazy zo súdnych pojednávaní napríklad s Davidom Potsem, ktorý znásilnil deväťmesačné bábätko, však dokazujú, že útočníci buď o tejto povere nevedia alebo nie sú HIV pozitívni.

Napriek tomu je vyššia pravdepodobnosť, že žena dostane HIV od svojho manžela či priateľa. V JAR sa totiž s láskou nevyhnutne spájajú peniaze. Rozdiely medzi chudobnými a bohatými sú väčšie ako kedykoľvek predtým a televízia, pošramotený systém vzdelávania a nátlak reklamy a západného životného štýlu tomu nepomáhajú.

Pre mužov je takéto „vlastnenie“ žien dôkazom sily a pre ženy, ktoré zatvárajú oči pred neverou svojich partnerov je to zdroj luxusného tovaru a imidžu, ktoré by si samé nedovolili.

Pomoc nie je bankomat

Najnovšie projekty, ktoré pre Afriku financuje americký Kongres pozostávajú z propagácie vernosti a panenstva. V reáli aj z pálenia kondómov, exorcizmu a iných pokútnych praktík. Svojim spôsobom je to opäť raz krok späť, tak ako aj budovanie veľkých nemocníc, luxusných rezidenčných štvrtí pre projektových manažérov, preprava amerických áut do Afriky či posielanie drahých liekov, ktorých účinok závisí od veľmi presného dávkovania, negramotným pacientom neschopným prečítať si pribalené informácie. Africké štruktúry nie sú pripravené na riadenie vysokých súm, korupcia prekvitá a milióny určené na zdravotníctvo končia na politických kampaniach a súkromných účtoch projektových manažérov. Má teda pomoc Afrike aj iný zmysel ako dobrý pocit darcov?

Projekty a programy, ktoré nezohľadňujú kultúru a históriu tohto kontinentu nemôžu byť úspešné. Počet ochorení neprestane rásť, kým sa západná medicína nezbaví predsudkov a kým si neuvedomíme, že za peniaze sa dôvera, ktorá je pri liečbe akejkoľvek choroby najdôležitejšia, kúpiť nedá.

Helen Epstein: The Invisible Cure, Why We Are Losing the Fight against AIDS in Africa, Picador, 2008, paperback 352 strán.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia