Vladimír Bačišin
Foto:  Kristina Alexanderson (flickr, licencia Creative Commons)
Vladimír Bačišin
Foto: Matt Blaze (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Tomáš Mrva
Foto: Ilya Dobrych (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Vladimír Bačišin
Tomáš Mrva
Aňa Ostrihoňová
Tomáš Mrva
Lucia Rakúsová
Foto: www.pixelator.be
Tomáš Mrva

Tunelovanie fujár a iné zaujímavé linky

V našom takmer pravidelnom prehľade prinášame odkazy na články, ktoré nás za posledné týždne zaujali. Niektoré sú neprístupné vďaka projektu Piano, takže reč bude opäť aj o tom.

Zdá sa, že takmer zabudnutá téma ozónovej diery sa vracia. Pár dní po našom článku sa jeden objavil aj na stránke českej tlačovej agentúry. Nad našimi susedmi by sa mala zaceliť okolo roku 2020.

Aké sú dva nové slovenské sitcomy, ktoré spustili komerčné televízie? Zlý a ešte horší, mieni redaktorka Pravdy, ktorá dokázala dopozerať prvé epizódy. Tá istá redakcia si všimla aj pozoruhodný výkon vydavateľstva Ikar, ktoré každú sezónu prinesie ešte drahšiu a ešte nevkusnejšiu verziu Biblie. Keby ju aj čítali, vedeli by, že Ježiš by im ju oplieskal o hlavu. Takto to za neho spravila aspoň Tina Čorná. A keď sme už pri kultúre - tunelovať sa už dajú aj fujary. Najmä ak ste riaditeľom ÚĽUVu.

Ak vás neskolí guľka nepriateľa...

Pozoruhodnú a veľmi prehľadnú stránku o tom, kam tečú grantové peniaze v kultúre a športe spustila slovenská pobočka Transparency International. Dúfame, že nezostanú iba pri týchto pokútnch odvetviach a všimnú si aj odbory životného prostedia, dopravy, poľnhospodárstva, zdravotníctva či armádu. Najviac miliárd zmizne práve tam. Ak máte radi čísla, zaujímavý je aj pohľad na odvodovú mapu Európy. Nie sme na tom ešte tak zle, štátu a samospráve z každej vyprodukovanej stovky odovzdáme 28 eur, Dáni až 49. Na pomerne kuriózne štatistiky sa pozrel redaktor Trendu. Zistil napríklad, že priemerný vojak žije dlhšie než priemerný muž. Dodávame, že s kráľovským dôchodkom, ktorý môže mať už od štyridsiatky. A ešte jedna podivnosť - ako tvrdí Nový čas, pri hľadaní práce na Slovensku máte najväčšie šance s menom Marian a Ildikó.

Vedľajší efekt chamtivého pianistu

Projekt Piano je veľkou témou slovenského webu. Až takou, že sa bilancuje pri každej možnej aj nemožnej príležitosti. Napríklad pri 111 dni od spustenia. Autor tohto článku to vidí celkom ružovo - ľudia už nestrácajú čas so zablokovanými komentármi v novinách a hľadajú iné zdroje informácií a názorov. A prekvapivo zisťujú, že môžu byť aj oveľa lepšie. Slovenskí komentátori zažívajú temné chvíle.

Slovensko je veľkým exportérom au pair a inej lacnej pracovnej sily. O výsledkoch výskumu zameraného na slovenské au pair v Londýne sme písali už dávnejšie, ako píše Respekt, už aj krajiny bohaté apoň tak ako Česko si môžu dovoliť slabo platenú pomoc v domácnosti. Sexuálne fantázie českých mužov sa môžu obrátiť na ženy z Ázie, za ktorými už nebudú musieť cestovať tak ďaleko ako doteraz.

Stáva sa z SNP sexy téma?

Pred mesiacom sme oslavovali výročie SNP, aj keď slovo oslavy je asi príliš nadnesené. Túto tému nám zhnusili komunisti, slovenské médiá ale postupne objavujú jej atraktívnosť. Tohto roku sa písalo napríklad o povstaleckých bankároch, pripomínal sa pozoruhodný projekt Partizáni a pamätníci hovorili o tom, že základné veci o SNP nevedia ani vyokoškoláci. Keby mali záujem, môžu si pripomenúť aj menej hrdinskú časť našej histórie, napríklad účasť v bojoch na východnom fronte.

Záverečnou kuriozitou bolo desiate výročie TA3 a návšteva Larryho Kinga. Autor tohto článku veľmi dobre vystihol trápnosť celej udalosti, aj keď zabudol spomenúť kľúčový rozhovor Larryho Kinga s Adelou Banášovou. Stretnutie svetovej a domácej ligy nedopadlo najlepšie.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia