Vladimír Bačišin
Foto:  Kristina Alexanderson (flickr, licencia Creative Commons)
Vladimír Bačišin
Foto: Matt Blaze (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Tomáš Mrva
Foto: Ilya Dobrych (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Vladimír Bačišin
Tomáš Mrva
Aňa Ostrihoňová
Tomáš Mrva
Lucia Rakúsová
Foto: www.pixelator.be
Tomáš Mrva

Slovensko ako mediálna hviezda a iné zaujímavé linky

Malé krajiny sa vždy tešia, keď si ich všimnú svetové médiá, často aj z banálnych dôvodov, ako napríklad keď v Čiernej Hore ušla chovateľovi hrošica, ktorá sa potom túlala po balkánskom miništáte. Slovákov dostala na titulné strany snaha dvoch desiatok poslancov zablokovať to, čo už odsúhlasilo 16 štátov eurozóny.

Vzhľadom na predchádzajúce turné Richarda Sulíka po médiách v nemecky hovoriacich krajinách bolo jasné, že naša krátkodobá rebélia zaujme najmä v najväčšom a najvplyvnejšom štáte Európskej únie. Iveta Radičová a Richard Sulík však na nás hľadeli aj z amerických, britských alebo španielskych.

Väčšina z nich sa snažila rozlúštiť, čo sa to tu vlastne deje a prečo euroval (na dva dni) zablokoval štát, v ktorom ho podporuje väčšina poslancov. Našli sa aj takí, ktorí nás oslavovali ako hrdinov. Predčasne.

Ešte skôr než padla vláda, Sulíkov odpor voči eurovalu mu zabezpečil pozvanie do rakúskej ORF aj nemeckej ARD. Slovenskí pozorovatelia sa síce celkom nezhodli, či tam uspel alebo dostal na frak. Nech je tak či onak, vystúpenie to bolo pozoruhodné, aj keď Richard Sulík sa ešte bude musieť u českého prezidenta doučiť, že spoločná európska mena sa má vyslovovať „ojro“.

Ostrava černá

Pozitívnej reklamy sa nedočkali ani naši západní susedia. Ich najznečistenejšie mesto si všimla britská televízna stanica ITV. Ostrava ako peklo na zemi za peniaze jedného z najbohatších ľudí na svete Lakšmího Mittala. Paráda. Ako pripomenuli Britské listy, televízny dokument mal ešte dohru v podobe reakcie firmy Arcelor Mittal, že za dve tretiny znečistenia v Moravskosliezskom kraji môžu poľské fabriky. Možno aj tie, ktoré vlastní Arcelor Mittal, dodáva jeden z čitateľov Britských listov.

Keď už sme sa zamerali na Moravu, tak odporúčame vyčleniť si hodinu na dokument Robota, ktorý odvysielala Česká televízia. A potom minimálne toľko na zamyslenie, čo ste videli. Hneď vám bude jasné, že realita sa zásadne odlišuje od sveta, aký máme vysnívaný v Inaque.sk. Skromne predpokladáme, že v slovenských regiónoch a továrňach to nie je o nič lepšie.

...a bude ešte horšie

Tento výber zaujímavostí z internetu má už dosť depresívny nádych a to je ešte nič proti hroziacemu kolapsu slovenského zdravotníctva, školstva, dopravy vlády alebo hoci aj európskeho a svetového finančného systému. Aby toho nebolo málo, český politológ Oskar Krejčí tvrdí, že je zasiate dokonca na veľkú vojnu. Máme sa naozaj na čo tešiť, veď ani Juraj Mesík to nevidí ružovo.

V ťažkých chvíľach sa ľudia zvyknú utiekať aspoň k hrám, aby zabudli na každodenné útrapy. Ako nám však pripomína seriál denníka Pravda o zahraničných športovcoch slovenského pôvodu, tragédie sa nevyhýbajú ani športoviskám. Mladí hokejisti môžu zomrieť aj bez toho, aby padlo lietadlo.

Zato tréner futbalových reprezentantov si nažíva celkom dobre aj po desaťtisíceurovej pokute za ďalší vulgárny výpad voči novinárov. Jeho pozícia v slovenskom futbale je, zdá sa, natoľko neotrasiteľná, že o jeho výstrelkoch niektoré médiá už radšej mlčia.

Na záver tohto pomerne depresívneho prehľadu aspoň nejaká dobrá správa – od decembra začne chodiť nočný rýchlik z Prahy do Kodane, a to za celkom prijateľnú cenu. V čase, kedy spoje zväčša ubúdajú na Slovensku aj v Česku, je to chvályhodný počin. Ešte keby tak niekto obnovil aj rýchlik z Viedne do Paríža (fungoval do roku 2007), lebo kým do Bratislavy dorazí TGV, to ešte chvíľu potrvá...

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia