Vladimír Bačišin
Foto:  Kristina Alexanderson (flickr, licencia Creative Commons)
Vladimír Bačišin
Foto: Matt Blaze (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Tomáš Mrva
Foto: Ilya Dobrych (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Vladimír Bačišin
Tomáš Mrva
Aňa Ostrihoňová
Tomáš Mrva
Lucia Rakúsová
Foto: www.pixelator.be
Tomáš Mrva

Redakčný prehľad zaujímavých liniek

Prinášame vám náš prvý nepravidelný prehľad článkov, ktoré nás v posledných týždňoch upútali. Týkajú sa údajného parazitovania štátu, spojitosti ruských horúčav a revolúcií v islamskom svete, nových trendoch v médiách či potravín z „Frankensteinovej záhradky“.

Pravicový populizmus

Slovenské médiá rady citujú organizáciu INESS bez toho, aby uviedli, kto to vlastne je. V tomto prípade máme do činenia s libertariánmi, teda krajnými pravičiarmi. V prílohe TV Oko sa vďaka nim pred pár týždňami objavila malá účtenka, ktorá nám ukazovala, koľko nás stojí štát. Historik Milan Zemko polemizuje s pohľadom na štát ako na parazit, ktorý len berie a nič nedáva.

http://komentare.sme.sk/c/5706236/medzi-presnymi-cislami-a-pravicovym-populizmom.html

Jedlo z Frankensteinovej záhradky

Profesor Jaroslav Petr píše o tom, ako Európe vďaka odmietaniu geneticky modifikovaných potravín uteká vlak. Na ten bez problémov nasadli Američania, ktorí čoskoro na trh vypustia novinku z „Frankensteinovej záhradky“, lososa priberajúci na váhe štyrikrát rýchlejšie ako bežný druh. Odmietavá reakcia tvrdiaca, že Európania robia dobre, prišla o týždeň pod vtipným titulkom „Jíme košer, pijeme halal, mlsáme bio.“

http://www.lidovky.cz/my-rozbijeci-stroju-0q6-/ln_noviny.asp?c=A110115_000073_ln_noviny_sko&klic=240819&mes=110115_0

http://www.lidovky.cz/jime-koser-pijeme-halal-mlsame-bio-dlv-/ln_noviny.asp?c=A110122_000079_ln_noviny_sko&klic=240946&mes=110122_0

Recyklovať obsah novín?

Tomáš Bella rozširuje okruh fanúšikov svojej publicistiky. Mnohým z nich ešte nedochádza, že za tento prejav sympatie draho zaplatia. Alebo lacno, tvrdí Bella, ktorý sa po odchode z denníka Sme otočil o 180 stupňov a z odporcu spoplatnenia webu je zrazu hlavný propagátor platenia. Nerobí to samozrejme zadarmo, zarobiť by na tom mala jeho spoločnosť. Kvôli tomu, aby ho prestali spájať s jeho starým zamestnávateľom, teraz píše prakticky všade. Jeden zo svojich lepších textov publikoval v .týždni. Noviny by podľa neho mali viac pracovať s cudzím obsahom než vytvárať vlastný. V tomto zmysle slovenské médiá už dávno predbehli svet.

http://www.tyzden.sk/casopis/2011/2/radsej-programatora-ako-novinara.html

Ruský dym nad Afrikou

Ak by sme hľadali na Slovensku publicistu s najmenej opozeraným výberom tém a s najlepšími analytickými schopnosťami, mal by veľké šance na víťazstvo Juraj Mesík. V článku „Horúci dych Ruska“ vysvetľuje, ako súvisia ruské požiare s nepokojmi v severnej Afrike a na Blízkom východe. Európska poľnohospodárska politika vyzerá po tomto komentári o niečo menej idiotsky ako doteraz.

http://komentare.sme.sk/c/5730254/horuci-dych-ruska.html

Andy Warhol a Československo

V Prahe sa až do 27. februára koná výstava Andy Warhol a Československo. Toto podujatie vrhá nové svetlo na vzťah amerického umelca ku krajine svojich rodičov a zároveň je aj predzvesťou knihy s rovnakým názvom, ktorá vyjde v auguste tohto roku. Na rozdiel od vlaňajšej košickej výstavy, tú pražskú zatiaľ nesprevádza žiadny škandál a tí, ktorí vedia po anglicky, si čo-to o Warholovom komplikovanom a zjavne zmätenom vzťahu k Československu môžu prečítať na portáli Česká pozice.

http://www.ceskapozice.cz/en/czech-living/art-leisure/exhibition-turns-spotlight-andy-warhol%E2%80%99s-origins

http://www.dvoraksec.com/art/exhibition/read/id/40

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia