Vladimír Bačišin
Foto:  Kristina Alexanderson (flickr, licencia Creative Commons)
Vladimír Bačišin
Foto: Matt Blaze (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Tomáš Mrva
Foto: Ilya Dobrych (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Vladimír Bačišin
Tomáš Mrva
Aňa Ostrihoňová
Tomáš Mrva
Lucia Rakúsová
Foto: www.pixelator.be
Tomáš Mrva

Óda na teletext

Niektorí ho dnes považujú za službu pre tých, čo nevedia používať internet. Teletext však bol svojho času revolučný vynález, ktorý ako prvý umožnil prístup k informáciám v reálnom čase. S digitalizáciou ho pravdepodobne čaká postupný zánik.

Tak ako rozhlasové a televízne vysielanie, aj teletext má korene vo Veľkej Británii. Myšlienka vytvoriť textovú informačnú službu vznikla v BBC koncom roku 1970 a jeho pravidelné „vysielanie“ pod názvom Ceefax sa začalo v septembri 1974. V tom istom roku spustila teletextovú službu nazvanú ORACLE aj ďalšia britská verejnoprávna televízia ITV.

Práve ITV sa rozhodla ukončiť vysielanie teletextu v noci na 15. decembra. Príznačne pre Britániu, spravodajstvo o konských dostihoch a kurzy pre stávkujúcich budú naďalej k dispozícii. Ani BBC nenechá svojmu teletextu oveľa dlhšiu životnosť a formálne ho pochová na konci roku 2012, keď sa ukončí proces digitalizácie.

Do Československa dorazil teletext symbolicky na sviatok práce v roku 1988. Možno si ešte mnohí z jeho prvých užívateľov spomínajú na to, ako museli aj niekoľko minút čakať, kým sa poriadne načítali všetky písmenká. Obzvlášť dramatické bolo čakanie na športové výsledky, keď ste síce videli skóre jedného tímu, ale počet strelených gólov toho druhého zostával záhadou.

Pochopiteľne, dnes už je teletext oveľa spoľahlivejšou službou, ale na druhej strane sa natíska otázka, načo je komu v ére internetu technológia, ktorej kapacita je menej ako tisíc stránok a BBC uvádza, že aj v čase najväčšieho rozmachu ich nebolo zaplnených viac ako šesťsto. Spolu s podstránkami ich má napríklad Slovenská televízia zhruba 1700.

Práve v tejto relatívnej obmedzenosti však spočíva čaro teletextu. Na rozdiel od informačne presýteného internetu ponúka len tie najdôležitejšie správy v stručnej, zhustenej podobe. Pohyb po ňom je vyslovene intuitívny a najväčšia výhoda oproti internetu je, že ho máte okamžite po ruke. Keď nedávno český portál Digizone uverejnil článok o opodstatnenosti teletextu digitálnej ére, rozprúdila sa medzi čitateľmi pomerne búrlivá diskusia.

Na jednej strane tí, pre ktorých je teletext vykopávka z predinternetových čias, ktorá stratila opodstatnenosť akonáhle sa prvý raz prihlásili na internet. Na druhej strane pragmatickí diváci, ktorí síce uznávajú, že dizajnovo a technologicky je teletext skutočne pozostatkom z 80. rokov, ale na druhej strane si skúste ráno zapnúť naraz televízor aj počítač, aby ste zistili predpoveď počasia. Pravdepodobnosť, že z teletextu získate túto informáciu skôr, je pomerne vysoká.

Dá sa tiež povedať, že pre ľudí, ktorí si ešte pamätajú svet bez internetu, bol teletext akousi predprípravou na jeho príchod. Paralely medzi prechodom z jednej stránky na druhú a surfovaním sú zjavné. Rovnako sa dá povedať, že používanie farebných tlačidiel na ovládači bolo v teletextovom svete to isté ako dnes hyperlinky na webstránkach.

Ďalším výrazným tromfom teletextu sú výsledky športových zápasov. Dnes už ich získate na internetových stránkach stávkových kancelárií, ale nepriamym dôkazom, odkiaľ športoví fanúšikovia získavajú prvú informáciu je to, že teletext športového kanálu Českej televízie mal vlani trhový podiel 13,4 percenta, kým sledovanosť samotnej stanice dosahuje niečo cez jedno percento.

Vďaka jednej z mála možných inovácií si získal aj nečakanú obľubu u mladých. Keď televízie spustili chatovacie služby cez mobily, tak sa k teletextu dostali aj tínedžeri, ktorí by ho inak zrejme inak úplne ignorovali.

Teletext môže postihnúť osud gramofónových platní. Stane sa retro spomienkou na technologický pravek. V Británii už dokonca existuje fanúšikovská webstránka, ktorá chce zachovať obsah britského teletextu aj po jeho zániku v roku 2012.

Na rozdiel od Británie, na Slovensku a v Česku sa zatiaľ koniec teletextu nechystá. Česká televízia vo svojom pláne digitalizácie uvádza, že hoci technologicky sa už nedá posunúť vpred, jeho zánik nebude taký rýchlo ako sa pôvodne predpokladalo. Takýto prístup je pomerne logický, keďže počet divákov, ktorí týždenne navštívia teletext ČT1 presahuje milión a v prípade Jednotky STV je to takmer pol milióna.

Pravdepodobný scenár bude teda taký, že v prvých rokoch úplnej digitalizácie budú verejnoprávne televízie pokračovať vo vysielaní teletextu, ale paralelne spustia aj takzvaný superteletext, občas nazývaný aj teleweb. Tento teletext novej generácie bude mať oveľa kvalitnejšiu grafiku, neskôr možno aj obmedzenú ponuku hyperliniek.

Keď televízie zistia, že používatelia ho už výrazne uprednostňujú pred teletextom v dnešnej podobe, tak starčeka odstavia do virtuálneho múzea moderných technológií. Teletext skončí ako parné lokomotívy. Pokrok nezastaví, ale bude sa naň v dobrom spomínať.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia