Vladimír Bačišin
Foto:  Kristina Alexanderson (flickr, licencia Creative Commons)
Vladimír Bačišin
Foto: Matt Blaze (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Tomáš Mrva
Foto: Ilya Dobrych (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Vladimír Bačišin
Tomáš Mrva
Aňa Ostrihoňová
Tomáš Mrva
Lucia Rakúsová
Foto: www.pixelator.be
Tomáš Mrva

Magazín Inaque.sk má dva roky

Nie je to žiadne okrúhle výročie, takže aj my sami sme až včera popoludní zistili, že máme narodeniny. Dva roky nie je žiaden zázrak, ale vzhľadom k podmienkám, ako fungujeme, tak trochu áno.

Pôvodne sme nemali robiť internetový magazín. Namiesto toho mal vzniknúť 200-stranový lifestylový magazín. Pred takmer tromi rokmi už boli schválené peniaze na prvý rok jeho fungovania, vtom však prišla finančná kríza a z veľého projektu nebolo nič. Teda takmer nič – vznikla táto stránka, ktorá je na hony vzdialená spomínanému projektu.

Pri živote ju udržiava pár entuziastov, ktorí to robia zadarmo a občas dosť chaoticky. Zdá sa, že je to model mimoriadne odolný voči finančnej kríze a odporúčame ho všetkým firmám. Ideálne je, ak niekoho z vášho tímu dokonca vyhodia z práce, pretože potom má ešte viac času a energie na písanie.

Magazín nemá šéfredaktora ani iných podobných funkcionárov. V podstate to je veľmi rovnostárske médium, delíme sa iba na väčších a menších grafomanov. Napriek tomu, že si to len málokto všimol, nové články vychádzajú v pravidelných intervaloch. Začali sme vo veľkom, každý týždeň tri hlavné články a tri úvodníky, asi po roku sme počet skresali na dva články a dva úvodníky. Ak stihneme.

Najprv sme sa pár týždňov volali trochu inak, potom sme sa premenovali na ina[k]. Väčšina slovenských domén je už obsadená, a preto sa v poslednej dobe objavilo viacero stránok s „que“ na konci slova. Nie je to náhly závan frankofilstva, iba núdzové riešenie. Náš názov sme vymýšľali tak trochu narýchlo, rovnako rýchlo vzniklo logo. A potom sa to už nikomu nechcelo meniť.

Denne sem zavíta okolo päťsto návštevníkov, ale sú dni, keď je to aj niekoľko tisíc. Napríklad keď píšeme o hokeji. Ale o hokeji nepíšeme často. Oveľa častejšie tu nájdete články o literatúre, ktorá až tak veľa ľudí nezaujíma, ale trebárs aj o vede, čo zaujíma ešte menej ľudí. A pritom to také zaujímavé témy. Napríklad o tom, čo sa nám stane, keď vyhynú včely.

Kto neinovuje, je odsúdený na zánik, tvrdí každá ekonomická príručka. Snáď už o niekoľko mesiacov na našej stránke pribudnú podcasty (ktoré si snáď aj niekto stiahne), zároveň je na spadnutie aj to, že u nás nájdete voľne dostupnú hudbu.

Jedna podstatná novinka sa na stránke objavila už pred pár týždňami - začali sme vydávať knihy. V edičnom pláne na tento rok máme zatiaľ sedem kníh, pravdepodobne ich ale bude viac. Ešte sme vydali len dve – poviedky slovenskej autorky a jeden svetový bestseller, ktorý z neznámych príčin na Slovensku nikomu nenapadlo vydať. Už vyše sedemdesiat rokov nikomu neprišlo na um vydať ani fascinujúce denníky Aľje Rachmanovovej z ruskej občianskej vojny, ktoré vyjdú už o pár týždňov a takýchto kníh je viac než dosť.

Zdá sa, že sme si spustenie vydavateľstva dokonale načasovali – knižný trh hlási najväčší prepad v predaji za posledných dvadsať rokov, takže to bude ešte vzrušujúcejšie než sme dúfali.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia