Vladimír Bačišin
Foto:  Kristina Alexanderson (flickr, licencia Creative Commons)
Vladimír Bačišin
Foto: Matt Blaze (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Tomáš Mrva
Foto: Ilya Dobrych (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Vladimír Bačišin
Tomáš Mrva
Aňa Ostrihoňová
Tomáš Mrva
Lucia Rakúsová
Foto: www.pixelator.be
Tomáš Mrva

Bin Ládinov duch a iné zaujímavé linky

Viaceré redakcie sa rozhodli spoplatniť prístup k časti svojho obsahu, a tak vám nemôžeme sprostredkovať všetko, na čo sme pri potulkách českým a slovenským internetom natrafili. Bin Ládin, britská kráľovská svadba alebo odpočúvanie (nielen v Česku) sú však stále k dispozícii.

Za Usámu bolo všetko také jednoduché...

Neokonzervatívci, novinári špecializujúci sa na terorizmus a Usáma bin Ladin mali podľa Adama Curtisa dobré dôvody, prečo šírili mýtus o blížiacej sa katastrofe. Ako tvrdí v článku v denníku Guardian, po čiernobielych časoch studenej vojny tu zasa bol jednoduchý pohľad na to, čo sa deje vo svete. A úplne mylný, dokladá autor na našom prekvapení, keď sa v moslimskom svete objavila vlna revolúcií, ktoré toho veľa nemajú spoločné s talibanskou predstavou o svete.

http://www.blisty.cz/art/58466.html

Buďte ticho! Nepriateľ počúva

Nedávna vládna kríza v Českej republike nám ukázala, že metódy politického boja sú takmer neobmedzené. Bývalý minister dopravy Vít Barta v sebe nazaprel niekdajšieho majiteľa detektívnej agentúry a zaradil medzi ne aj odpočúvanie. Denník Pravda sa pozrel na to, ako sa odpočúvacie zariadenie vyvíjali, zlepšovali a kde si ich môžete kúpiť.

http://dennik.pravda.sk/Pravda.aspx?datum=16.4.2011#42

Ani Fukušima ich nezastaví

Aj na našej stránke sme sa nedávno venovali budúcnosti energetiky. Naše odporúčanie bolo postavené na obnoviteľných zdrojoch. Argumenty v prospech toho, prečo by sme z energetického mixu nemali vynechať jadro, prináša .týždeň, tentoraz vôbec nie nekriticky.

http://www.tyzden.sk/casopis/2011/16/buducnost-jadra.html

Ten druhý holokaust

Vojnový Slovenský štát sa vyznačoval veľkým nadšením pre likvidáciu vlastných občanov. Dokonca takým, že bol za to ochotný platiť. Okrem židov sa však obeťami represálií stávali aj Rómovia, ktorých čakali nútené práce a povinné sťahovanie pre tých, ktorí bývali pri cestách, aby nekazili obraz farskej republiky. Diskusia k článku ukazuje, že ak by mali možnosť, mnohí by takéto „riešenie“ s radosťou zopakovali.

http://spravy.pravda.sk/cigani-sa-museli-pratat-z-cesty-prec-db6-/sk_domace.asp?c=A110420_074735_sk_domace_p23

Kráľovská cenzúra

Británia patrí ku kolískam modernej demokracie, ale jej reálne fungovanie občas nemá veľa spoločného s 21. storočím. Okato sa to ukázalo pri svadbe princa Williama, kedy sa úrady všemožne snažili potlačiť akékoľvek prejavy nesúhlasu. Nepatrí sa predsa kaziť svadobčanom zábavu. Jan Čulík, český pedagóg a novinár žijúci v Glasgowe, v tom dokonca videl istú paralelu s praktikami komunistov.

http://www.blisty.cz/art/58414.html

http://www.guardian.co.uk/uk/2011/may/07/communist-tactics-royal-wedding-czechoslovakia

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia