Vladimír Bačišin
Foto: TZA (Flickr, licencia Creative Commons)
Vladimír Bačišin
Foto: Európska rada (licencia Creative Commons)
Vladimír Bačišin
Foto: Svetová banka, licencia Creative Commons
Vladimír Bačišin
Foto: Cayusa (Fllickr.com, licencia Creative Commons)
Vladimír Bačišin
Tomáš Mrva
Leo Singer
Foto: SXC.hu
Tomáš Mrva

Ako ujsť z pyramídy

Foto: SXC.hu

Zhruba pred dvoma rokmi som dostal ponuku vstúpiť do niečoho, čo nápadne pripomína pyramídovú schému. Na celú príhodu som takmer zabudol, kým mi nedošla správa, že firma je v dobrovoľnej likvidácii.

Nebyť Bernarda Madoffa, tak by sme už takmer aj zabudli, akým geniálnym vynálezom sú finančné pyramídy. Pochopiteľne, len pre tých, ktorí ich spustia. Zhruba pred dvoma rokmi som dostal ponuku vstúpiť do niečoho, čo nápadne pripomína pyramídovú schému. Bolo to v čase, keď som bol na voľnej nohe a svoj životopis som poslal, kde sa dalo.

Jedného dňa mi z ničoho nič zavolal muž, ktorý sa predstavil ako Hasan a povedal, že má pre mňa ponuku, ako si zarobiť. Dosť dlho mu trvalo, kým sa dostal k tomu, o čo presne má ísť, ale nakoniec z neho vyliezlo, že je to práca vo finančnom sektore. Vôbec som nechápal, prečo sa mi ozýval, keď som nevedel rozlíšiť valuty od devíz, ale to chlapíka neodradilo a mlel ďalej. Dohodli sme sa, že v utorok prídem na stretnutie a porozprávame sa o detailoch. Poslal mi SMS, v ktorej ako firmu uviedol CitiSolutions Financial.

Takýto spôsob komunikovania sa mi zdal hneď zvláštny, a tak som začal zisťovať, či firma vôbec existuje. Ukázalo sa, že áno - dokonca je súčasťou Citigroup. Teda bola, ako zistíte na konci článku. Lenže na rôznych internetových fórach som našiel množstvo sťažností a nespokojných ľudí, ktorí sa cítili byť oklamaní. Na stretnutie s Hasanom som išiel teda už s jasným presvedčením, že na nič ma nenahovorí, ale aspoň sa pokúsim zistiť, ako to celé funguje.

Čudné sídlo

Keďže firma bola súčasťou Citigroup, tak som čakal, že sa stretneme v nejakej modernej bankovej budove. Nie celkom. Skôr to vyzeralo ako sklad alebo garáž. Síce fyzicky nie ďaleko od londýnskeho finančného centra City, ale prostredím ako z inej planéty. Vo vnútri ošarpané, neosvetlené schodisko. Začínal som sa cítiť, akoby som išiel na stretnutie nejakej sekty. Po chvíľke sa mi podarilo nájsť miesto, kde sme sa mali stretnúť. Hasan otvoril dvere na miestnosti a celé to začalo naberať ešte surreálnejší ráz. Mal som čo robiť, aby som sa nezačal smiať. Vošli sme totiž do priestoru, ktorý pripomínal školskú jedáleň a na jeho konci bol stolík. Skoro ako pre maturitnú komisiu. Za ním sedel ďalší turecký chlapík a spolu s Hasanom sa so mnou začali rozprávať.

Po úvodných formalitách o tom, kto som a čo som, spustili naučené formulky o tom, ako môžem pomôcť sebe a najmä ostatným prostredníctvom toho, že im pomôžem oddlžiť sa, zabezpečím im poistenie, pôžičky a ktohovie čo všetko ešte. Ale pozor, prichádza hlavný bod programu, úplne najlepšie je, že môžem naverbovať svojich kamarátov, príbuzných a známych. Za ich získanie pre CitiSolutions budem mať províziu z každej zmluvy, ktorú zabezpečia. A oni budú mať svoje provízie, keď zoženú ďalších.

Potom na mňa vytiahli nádhernú schému, na ktorej bol rozpis počtu ľudí, ktorí ročne zarábajú viac ako milión libier, pod nimi ešte viac ľudí, ktorí zarábajú od pol milióna po milión a tak to išlo ďalej až po nejakých 50 tisíc ročne. Pochopiteľne, počet „lúzrov“, ktorí si nedokážu takéto skvelé prachy zarobiť, žiadne štatistiky neuvádzajú. Samotný Hasan sa mi pochválil, že mesačne zarobí okolo šesť tisíc libier. Keď som sa nad celým systémom zamyslíte, prvé, čo vám príde na um je – pyramída.

Poisťovať alebo verbovať?

Má sa agent sústrediť na získavanie zmlúv, z ktorých má provízie on aj ten, čo ho naverboval, alebo radšej na hľadanie ďalších potenciálnych agentov, ktorí si pôjdu nohy zodrať, aby zohnali buď ďalších agentov alebo čo najviac zmlúv? Nehovoriac už o tom, že už existujúci agenti zároveň súťažia o zmluvy aj potenciálnych regrútov. Celé to vyzerá ako dosť veľká divočina. A aj je. Keď CitiSolutions dostalo licenciu v Británii, tak sa organizácie na ochranu spotrebiteľov nielen chytali za hlavu, ale aj pomerne hlasno prostestovali. Celý obchodný model sa im zdal podozrivý, vrátane rýchlokvaseného jednodňového zaškolovania agentov, ktoré stálo 140 libier.

Samotné CitiSolutions sa bránilo tým, že jeho metóda prospieva konkurencii na trhu. Metóda sa nazýva viacvrstvový alebo sieťový marketing a v niektorých formách je legálna, v iných je to pyramída, ktorá sa v istom bode musí zrútiť. Americká Federálna komisia pre obchod (FTC) v odporúčaniach pre spotrebiteľov tvrdí, že sa nedajú určiť presné kritériá, kedy je schéma ilegálnou pyramídou. Zároveň však uvádza šesť kontrolných otázok, ktoré by si mal každý položiť pred tým, ako sa rozhodne pre firmu, ktorá takúto metódu používa, pracovať. Keď som si ich prešiel, tak som zistil, že to, čo mi CitiSolutions ponúkalo, čiastočne alebo úplne zodpovedalo všetkým šiestim varovaniam FTC.

Možnosť zarobiť státisíce som teda nevyužil a na celú príhodu takmer zabudol. Mala však zaujímavú dohru. Ešte pred stretnutím s Hasanom som si nechal posielať z britského obchodného registra informácie o CitiSolutions. Vo februári 2008 mi prišla správa, že CitiSolutions je v dobrovoľnej likvidácii a začiatkom tohto roku, že proces sa zavŕšil. Tak čo, bola to pyramída?

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia