Vedecko-technický rozvoj Zemiakova a osobitne jeho vzduchoplavby

In: Veľká slovenská encyklopédia, rok vydania 2050

Krízou zasiahnuté Zemiakovo sa v roku 2012 ponášalo na horiaci zepelín, ktorý ostro klesal k zemi. Rámcové programy na podporu malého a stredného podnikania neboli schopné znovu naštartovať motor inteligentného a zeleného rastu ani tvorbu pracovných miest.

Pravidlá správania v nemocnici

Pracujem na psychiatrii. Včera k nám prišla do práce kontrola odpadkových košov. Nedávno prišli dve pani auditorky kontrolovať, či si vieme správne umývať ruky.

Ako to bolo u (južných) susedov

Maďarské a uhorské dejiny sú háklivá téma. Nielen v Maďarsku, ale aj v susedných štátoch, ako dokazuje aj nedávny cirkus okolo pohrebu spisovateľa Józsefa Nyirőa. Nečudo teda, že každý pokus o ich interpretáciu takmer nevyhnutne vyvolá kontroverziu.

Atentát na Heydricha bol Benešov signál Londýnu a Moskve

Dvadsiateho siedmeho mája si pripomíname 70 rokov od atentátu na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha, ktorý spáchali Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Heydrich bol najvyššie postaveným nacistickým funkcionárom zabitým odbojovými skupinami v Európe.

Poslední Hitlerovi pomocníci

Keď v 60. rokoch napísal Milan Vároš knihu Hitler žije, chyťte ho!, nemal na mysli samotného führera, ale predovšetkým rôznych jeho pomáhačov, ktorí sa beztrestne roztrúsili po svete. A naháňačka pokračuje aj takmer sedem desaťročí po vojne.

Moc, pravda a politika - 100 názorov

V projekte Sto názorov tentoraz o témach moc, pravda a politika hovoria herec Štefan Bučko, novinár Tom Nicholson, sudkyňa Katarína Javorčíková a spisovateľ Ľuboš Dojčan.

Plyn z bridlíc – nový kameň úrazu

Podľa nedávnej správy Českej geologickej správy sa zásoby plynu z bridlíc môžu nachádzať aj v oblastiach blízko slovenských hraníc. Je to pre nás šanca znížiť závislosť na ruskom plyne, alebo nová hrozba pre životné prostredie?

Moc, pravda a politika - 100 názorov

V projekte Sto názorov sa budeme venovať témam moc, pravda a politika. Slovo majú sociológ Miroslav Tížik, sudca Ján Hrubala, novinár a spisovateľ Martin M. Šimečka a novinárka a rómska aktivistka Denisa Havrľová.

Boh, cirkev a smrť - 100 názorov

V projekte Sto názorov vám tentoraz prinášame pohľady športového komentátora Alfonsa Jucka, politika Františka Mikloška, moderátorky Bibiány Grebeňovej-Šedivej a učiteľky spevu Lukrécie Bílkovej na tému Boh, cirkev a smrť.

Boh, cirkev a smrť - 100 názorov

V projekte Sto názorov sa osobností z rôznych oblastí slovenského spoločenského života vyjadrujú na tému Boh, cirkev a smrť. V deň parlamentných volieb vám prinášame názory herca Csongora Kassaia, teológa a novinára Michala Havrana, občianskej aktivistky Oľgy Pietruchovej a filmárky Barbory Berežnákovej.