Menšiny, predsudky a krajina - 100 názorov

Prinášame novú sériu projektu Sto názorov, tentoraz na tému Menšiny, predsudky a krajina. Svoje postoje vyjadrujú hudobníčka a aktivistka Dorota Nvotová, podnikateľ Szilárd Somogyi, prekladateľka, publicistka a aktivistka Silvia Ruppeldtová a sociológ Michal Vašečka.

Govorit Moskva – protest v predvečer výročia inaugurácie prezidenta Putina

Dnes večer o siedmej na Blatnom námestí v Moskve. Tam sa na výročie minuloročného veľkého protestného zhromaždenia odváži ruská nesystémová opozícia.

Mladé roky Gustáva Husáka

Gustáv Husák by sa začiatkom januára tohto roka dožil rovných sto rokov. Tento politik vzostupov a pádov, zastávajúci za svojho života mnohé vysoké štátne funkcie, sa do veľkej politiky dostal v auguste 1944 po vypuknutí Povstania.

Zúrivý reportér bol len jeden

Búrlivák a dobrodruh, ktorý sa stal štátnicovou otázkou. Komunista, po ktorom západonemecký časopis pomenoval novinársku cenu. Taký bol Egon Erwin Kisch, od ktorého smrti uplynie 31. marca 65 rokov.

Kto bol Viliam Žingor?

Jednou z krutostí nastoleného totalitného režimu v Československu boli perzekúcie ústrednej moci, ktorá účelovými metódami a presne mierenými zásahmi zasiala do verejnosti pocit strachu.

S Führerom na večné časy

V tomto roku si pri výročí vzniku vojnového Slovenského štátu opätovne uvedomujeme, ako nedostatočne sme sa vyrovnali s jeho dedičstvom. Čoraz jasnejšie sa totiž ukazuje, že jeho pohrobkovia otvorene pôsobia aj v nominálne sociálnodemokratickej strane.

Čakanie na smrť kapitalizmu: Žižek a Hauser

Margaret Thatcherová svojho času tvrdila, že neexistuje alternatíva k ekonomickému liberalizmu. Francis Fukuyama o niekoľko rokov neskôr ohlásil koniec dejín a definitívne víťazstvo liberálnej demokracie. Začiatok 21. storočia zasadil týmto predstavám silnú ranu.

Za Volgou pre nás zeme niet

Cez víkend si po celom bývalom Sovietskom zväze – a na mnohých miestach po celom svete – pripomenuli sedemdesiat rokov od víťazstva v bitke o Stalingrad. Význam kapitulácie 6. armády maršála Friedricha Paulusa nepodceňuje snáď žiaden historik.

Smrť Ludevítova

Dňa 12. januára 1856 zomrel Ľudovít Štúr. Pokojne skonal, „po velkých bolestech a mnohém krvácení“. Životom vyplnil štyridsať rokov, dva mesiace a štrnásť dní. Zvlášť posledných 15 rokov bolo nadmieru plodných a tvorivých.

Sebavedomá nevzdelanosť a deštrukcia humanitných vied

Rakúsky profesor filozofie Konrad Paul Liessmann napísal v roku 2006 zásadnú knihu, za ktorú dostal titul Vedec roka udeľovanú Klubom novinárov vedy a vzdelávania. Možno preto predpokladať, že jeho názory, postrehy a hodnotenie súčasného stavu nie sú osamotenými výkrikmi rozhnevaného starosvetského profesora, ale výrazne rezonujú s postojmi pomerne veľkej časti akademickej komunity.