Dezorientovaní študenti

Vysokoškolské vzdelanie by malo otvárať možnosti na trhu práce. Naučia sa však študenti na univerzite to, čo sľubuje študijný plán? Majú po promócii schopnosti, ktoré predpokladá univerzitné vzdelanie?

Kedy je lietadlo zelenšie ako auto?

Väčšina ľudí, ktorí sa v lete chystajú na dovolenku, zrejme uvažuje o výbere dopravného prostriedku najmä z hľadiska financií. Ak by sa náhodou zaujímali o vplyv svojej cesty na životné prostredie, výber nebude ľahký.

Aj varenie si vyžaduje politické rozhodnutia

Včera na mňa zo schránky vypadol ženský časák, meninová pohľadnica pre čávesa od mojej mamy a bezprízorný balíček cukríkov. V duchu som si zakonšpirovala nad tým, či v tých Hallskách nie je ploštica alebo antrax, súc poučená divokejšími obdobiami svojho života, keď som si pravidelne nachádzala spľasnuté duše na aute.

Po stopách mlčiacej väčšiny

Pri hodnotení vojnového Slovenského štátu sa historici zväčša zameriavajú na činy a zodpovednosť jeho politických predstaviteľov. Postoje radového obyvateľstva zostávajú na okraji záujmu.

Revolučnejší ako internet

Dnes vnímame internet ako prevratnú technológiu, ktorá zásadne zmenila náš spôsob komunikácie. V skutočnosti ide však len o inováciu. Skutočnou revolúciou bol úplne iný vynález – telegraf.

Javiť sa treba, javiť sa je dobré (najmä na Facebooku)

Takže Angelina si dala odšmyknúť oba prsníky - bol to mediálny highlight včerajšieho dňa a seriózne americké periodiká neváhali s hlbokomyseľnými analýzami tohto počinu, tak prečo sa k nim nepridať.

Menšiny, predsudky a krajina - 100 názorov

Prinášame novú sériu projektu Sto názorov, tentoraz na tému Menšiny, predsudky a krajina. Svoje postoje vyjadrujú hudobníčka a aktivistka Dorota Nvotová, podnikateľ Szilárd Somogyi, prekladateľka, publicistka a aktivistka Silvia Ruppeldtová a sociológ Michal Vašečka.

Govorit Moskva – protest v predvečer výročia inaugurácie prezidenta Putina

Dnes večer o siedmej na Blatnom námestí v Moskve. Tam sa na výročie minuloročného veľkého protestného zhromaždenia odváži ruská nesystémová opozícia.

Mladé roky Gustáva Husáka

Gustáv Husák by sa začiatkom januára tohto roka dožil rovných sto rokov. Tento politik vzostupov a pádov, zastávajúci za svojho života mnohé vysoké štátne funkcie, sa do veľkej politiky dostal v auguste 1944 po vypuknutí Povstania.

Zúrivý reportér bol len jeden

Búrlivák a dobrodruh, ktorý sa stal štátnicovou otázkou. Komunista, po ktorom západonemecký časopis pomenoval novinársku cenu. Taký bol Egon Erwin Kisch, od ktorého smrti uplynie 31. marca 65 rokov.