Aký bude svet podľa Thomson Reuters

Ako bude vyzerať svet o desať rokov? Odpoveď na túto otázku prináša najnovší výskum mediálnej spoločnosti Thomson Reuters. Teda ak uveríme výskumnej správe Svet v roku 2025? 10 predpovedí inovácií.

Súčasnosť Ukrajiny je v jej minulosti

Správanie Európy vo vzťahu k ukrajinskej kríze bolo posledným dôkazom neschopnosti Európskej únie pochopiť súčasné dianie v tejto východoeurópskej krajine z inej ako geopolitickej perspektívy, ale najmä historickej.

Dva životy Petra T.

Ak bývalý šéf kontrarozviedky napíše pamäti, je to nevyhnutne výbušný materiál. A ak ten istý človek bol aj prominentným novinárom, kontroverzia je zaručená. Kniha Petra Tótha Krycie meno Bežec vskutku vyvolala rozruch.

Novoročný prejav prezidenta Gasparowitcha

V paralelnom vesmíre X sa prezident zobudil ráno 9. januára 2014 vo veľmi energickej nálade. Možno to bolo tým expremiérom, čo sa rozprášil v Košiciach na mraky, a čestne to priznal. Možno dačím iným. Nevieme.

Očakávaný dopyt po profesiách

Vedecko-technický pokrok, sociálna a klimatické zmeny v najbližších dvoch desiatkach rokov premenia trh práce na nepoznanie. Tento záver obsahuje správa Shape of Jobs to Come, ktorú pripravila výskumná organizácia Fast Future pre vládu Veľkej Británie.

Zaujímavá kolekcia ekonomických nobelistov

Nobelovu cenu za ekonómiu (Cena Švédskej centrálnej banky na pamiatku Alfreda Nobela) za rok 2013 dostali americkí vedci Eugene Fama, Robert Shiller a Lars Peter Hansen. Ich výskumy pomáhajú pochopiť burzové ceny z hľadiska dlhého časového obdobia a zarábať na kapitálovom trhu.

Muž, ktorý na bicykli zachraňoval životy

Desiateho októbra posmrtne udelili vyznamenanie Spravodlivý medzi národmi dvojnásobnému víťazovi Tour de France Ginovi Bartalimu. Je to vhodná príležitosť vytiahnuť z archívu doteraz neuverejnený text o činoch tohto výnimočného človeka.

Ekonomické bludy a mýty

Ekonomické bludy, mýty, teórie sprisahania treba najprv pomenovať korektne. Sú to nie celkom pravdivé, alebo úplne klamlivé predstavy o ekonomických procesoch. Ich autori deformujú poznatky v ekonomike prostredníctvom jednoduchého mechanizmu.

Svetové médiá o zemnom plyne

V poslednom období sa na Slovensku mláti veľa prázdnej slamy o zemnom plyne. Je dôležité poznať, ako o tejto problematike informujú svetové médiá. Podľa prognóz Svetovej energetickej agentúry, najväčším výrobcom zemného plynu na svete sa môžu stať USA, ktoré vytesnia z prvého miesta Ruskú federáciu.

Nikolaj Kondratiev a dlhé cykly ekonomickej konjunktúry

Mnohých trápi otázka: „Ako predvídať ekonomické krízy, ktoré sa podobajú na tú, ktorá sa začala v roku 2008? Ako by sme predvídaním dokázali aspoň utlmiť negatívne dopady kríz?“ Je to možné, ak budeme poznať fundamentálne zákonitosti ekonomického vývoja, ktoré prináša teória Nikolaja Kondratieva.

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia