Narcizmus ako útek pred slobodou, alebo o podstate osobitosti Ruska

V posledných dvoch storočiach sa vo verejnosti v Rusku rozširuje predstava o osobitosti Ruska a Rusov, ruskej ceste a ruskom charaktere. Osobitosť ruskej cesty existuje.

Prvá svetová vojna inšpiráciou pre výskum médií

Prvá svetová vojna bola nielen vojnou zbraní, ale aj propagandistickou (mediálnou) vojnou. Bola inšpiráciou pre klasika sociologického výskumu komunikácie a propagandy Harolda Dwighta Lasswella (1902-1978).

Aký bude svet podľa Thomson Reuters

Ako bude vyzerať svet o desať rokov? Odpoveď na túto otázku prináša najnovší výskum mediálnej spoločnosti Thomson Reuters. Teda ak uveríme výskumnej správe Svet v roku 2025? 10 predpovedí inovácií.

Súčasnosť Ukrajiny je v jej minulosti

Správanie Európy vo vzťahu k ukrajinskej kríze bolo posledným dôkazom neschopnosti Európskej únie pochopiť súčasné dianie v tejto východoeurópskej krajine z inej ako geopolitickej perspektívy, ale najmä historickej.

Dva životy Petra T.

Ak bývalý šéf kontrarozviedky napíše pamäti, je to nevyhnutne výbušný materiál. A ak ten istý človek bol aj prominentným novinárom, kontroverzia je zaručená. Kniha Petra Tótha Krycie meno Bežec vskutku vyvolala rozruch.

Novoročný prejav prezidenta Gasparowitcha

V paralelnom vesmíre X sa prezident zobudil ráno 9. januára 2014 vo veľmi energickej nálade. Možno to bolo tým expremiérom, čo sa rozprášil v Košiciach na mraky, a čestne to priznal. Možno dačím iným. Nevieme.

Očakávaný dopyt po profesiách

Vedecko-technický pokrok, sociálna a klimatické zmeny v najbližších dvoch desiatkach rokov premenia trh práce na nepoznanie. Tento záver obsahuje správa Shape of Jobs to Come, ktorú pripravila výskumná organizácia Fast Future pre vládu Veľkej Británie.

Zaujímavá kolekcia ekonomických nobelistov

Nobelovu cenu za ekonómiu (Cena Švédskej centrálnej banky na pamiatku Alfreda Nobela) za rok 2013 dostali americkí vedci Eugene Fama, Robert Shiller a Lars Peter Hansen. Ich výskumy pomáhajú pochopiť burzové ceny z hľadiska dlhého časového obdobia a zarábať na kapitálovom trhu.

Muž, ktorý na bicykli zachraňoval životy

Desiateho októbra posmrtne udelili vyznamenanie Spravodlivý medzi národmi dvojnásobnému víťazovi Tour de France Ginovi Bartalimu. Je to vhodná príležitosť vytiahnuť z archívu doteraz neuverejnený text o činoch tohto výnimočného človeka.

Ekonomické bludy a mýty

Ekonomické bludy, mýty, teórie sprisahania treba najprv pomenovať korektne. Sú to nie celkom pravdivé, alebo úplne klamlivé predstavy o ekonomických procesoch. Ich autori deformujú poznatky v ekonomike prostredníctvom jednoduchého mechanizmu.

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia