Chcel zmeniť Uhorsko – sťali ho

Modranský rodák Jozef Hajnóczy (1750 – 1795) je dnes z učebníc dejepisu známy najmä ako jeden zo siedmich popravených uhorských jakobínov, aj to len ako poznámka na okraj. Jeho tragická smrť akoby zatienila celé jeho životné dielo.

Muž, ktorý zrušil armádu

Dnes začíname seriál o zabudnutých alebo nedocenených osobnostiach dejín. Ako prvého vám predstavíme bývalého kostarického prezidenta Josého Figueresa Ferrera, ktorý 1. decembra 1948 urobil čosi neslýchané – rozpustil armádu.

Čo príde po kapitalizme?

Keď v septembri 2008 skrachovala investičná banka Lehman Brothers, každému, kto nežije odtrhnutý od reality, muselo byť jasné, že kapitalizmus, ako sme ho dovtedy poznali, sa zmení. Niektorí hlásali jeho premenu, iní nevyhnutný zánik.

Osudy „štvavej vysielačky“

Pre komunistický režim to bol nástroj ideologickej diverzie. Pre poslucháčov za železnou oponou hlas zo slobodného sveta. Rádio Slobodná Európa bolo legendou a ako všetky legendy, aj ono bolo opradené mnohými mýtmi.

Pohľad na privatizáciu po štvrťstoročí

Pred rokom 1990 existovala v niekdajšom Československu centrálne plánovaná ekonomika. Jej cieľom bola nielen ekonomická efektívnosť, ale aj realizácia sociálnej politiky a vytvorenie širokej strednej vrstvy.

Faktory ovplyvňujúce vývoj vysokého školstva

V najbližśích desiatich rokoch poklesne počet mladých ľudí, ktorí by mohli študovať na vysokých školách, o takmer stotisíc potenciálnych študentov. Predpokladáme, že o desať rokov, ak nie skôr, poklesne postupne oproti súčasnému stavu počet vysokoškolských študentov o 15-17 percent.

Neuroekonómia - veda budúcnosti

Americkí psychológovia a neurobiológovia urobili svojho času urobili dôležitý objav. Ten ukazuje v novom a dosť neočakávanom svetle podstatu prijatia rozhodnutí. Autorstvo patrí vedcom z Dukeovej univerzity, ktorí svoje poznatky zverejnili v časopise Neuron.

Max Weber o skúmaní tlače

O médiách sa popísalo veľa a píše sa stále. Menej sa využívajú klasici sociológie. Klasik sociologickej teórie Max Weber sa venoval problematike sociológie médií (tlače) na prvej konferencii Nemeckej sociologickej spoločnosti v roku 1910. Prinášame najdôležitejšie myšlienky jeho referátu.

Imigrácia ako príležitosť, nie hrozba

V súvislosti so snahou Európskej únie zaviesť kvóty na rozdelenie utečencov predovšetkým politici vykresľujú imigráciu ako problém a prisťahovalcov ako nežiaduce živly. Preto vám prinášame recenziu na staršiu knihu Philippa Legraina Immigrants: Your Country Needs Them.

Politický podnikateľský cyklus

V súčasnosti sa veľa hovorí o tom prečo vláda prijíma takzvané sociálne balíčky. Aj iné vlády robia rôzne opatrenia v svojej hospodárskej politike. Pozrime sa to čo o nich hovorí ekonomická teória.