Prvú premiérku mali na Srí Lanke

Nebola to žiadna z veľkých západných demokracií, kde sa na čelo vlády postavila žena, ale ostrov v Indickom oceáne známy najmä výborným čajom. Sirimávó Bandáranájaková (1916 – 2000) bola dominantnou postavou srílanskej politiky celé štyri desaťročia.

Vojnová reportérka: Sýrčania utekajú pred beznádejou

Česká novinárka a humanitárna pracovníčka Markéta Kutilová je známa reportážami z frontového územia v Sýria. Po prvej ceste do Sýrie napísala spolu s Lenkou Klicperovou knihu Islámskému státu na dostřel.

Praotec počítačov

Ak o niekom môžeme povedať, že predbehol svoju dobu, takmer isto to platí o britskom matematikovi a vynálezcovi Charlesovi Babbageovi (1791 – 1871), ktorý už v 19. storočí navrhol stroj, ktorý dnes označujeme za predchodcu počítača.

Náčelník Nebeskej polície

Pramene sa nezhodujú v tom, či sa narodil v Prešporku alebo v Pešti, ale sú zajedno v tom, že František Xaver Zach (1754 – 1832) bol jedným z najvýznamnejších astronómov prelomu 18. a 19. storočia.

Majster dvoch aj štyroch kolies

Napriek tomu, že dokázal niečo, čo sa predtým ani potom nikomu inému nepodarilo, zostáva v tieni ostatných veľkých postáv motoristického športu. John Surtees (1934) je jediným mužom, ktorý sa stal majstrom sveta v motocyklových pretekoch aj vo formule 1.

Vynálezca zo Segnerovej kúrie

Keď pôjdete najbližšie po Michalskej ulici v Bratislave, pri Segnerovej kúrii na čísle 7 si spomeňte na to, že je rodiskom Jána Andreja Segnera (1704 – 1777), ktorého najvýznamnejší vynález je známy ako Segnerovo koleso.

Anglický Leonardo v Newtonovom tieni

Každý gramotný človek vie, kto bol Isaac Newton. Mená Edmunda Halleyho a Christophera Wrena tiež pozná asi každý, kto dokončil aspoň základnú školu. Spýtajte sa však na Roberta Hooka (1635 – 1703) a odpoveďou bude zrejme prekvapený pohľad.

Jeho básne inšpirovali aj Shakespeara

Ak by sme mali pokryť všetky aktivity trnavského rodáka Jána Sambuca (1531 – 1584), nestačil by nám nato nielen článok, ale možno ani hrubá kniha. Za 53 rokov života sa dostal do blízkosti mocnárov, ale aj upadol do chudoby.

Nebola rentierka, ale matematička

Až na jednu výnimku ma v škole učili matematiku vždy ženy. Ešte na prelome 18. a 19. storočia sa však nádejné matematičky museli ukrývať za mužskú identitu. Jednou z nich bola Sophie Germainová (1776 – 1831).

Druhý najslávnejší Móric z Vrbového

Z Vrbového nič dobrého, hovorí zlomyseľná veršovačka. Vrbovčania by však ľahko dokázali, že ich mestečko dalo svetu veľa súcich ľudí. Najznámejší je Móric Beňovský. Ale narodil sa tam ešte jeden významný muž s rovnakým krstným menom.

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia