Vydláždil nám cestu do vesmíru

Keď sme boli deti, snívanie o cestách do vesmírnych diaľav nám sprostredkúvali romány Julesa Verna. Pre ruského učiteľa Konstantina Ciolkovského (1857 – 1935) boli impulzom, ako nájsť spôsob, aby sme prekročili hranice materskej planéty.

O uspokojení

Britský psychoanalytik Adam Phillips sa vo svojich esejách často odvoláva na Shakespearea a na príkladoch tragických hrdinov jeho hier sa snaží pochopiť, ako žiť.

Mladý premiér nechcel byť kráľovou bábkou

Aj z dnešného pohľadu bol zázračným dieťaťom. Ako štrnásťročný už navštevoval univerzitu v Cambridgei a mal len 24 rokov, keď ho britský kráľ Juraj III. vymenoval za predsedu vlády. William Pitt mladší (1759 – 1806) mal politiku v krvi.

Mních, ktorého očarila elektrina

Príkladov kňazov, ktorí sa nevenovali len nadpozemským záležitostiam, ale aj spoznávaniu zákonitosti materiálneho sveta. K tým známejším patria Gregor Mendel, Jozef Murgaš či Prokop Diviš. Za pozornosť však stojí aj Štefan Anián Jedlík (1800 – 1895).

Otázniky nad Bahýľovými vrtuľníkmi

Keďže nie je úplne jasné, ktorý z raných pokusov možno považovať za skutočný vrtuľník, kandidátov na jeho vynálezcu je viacero. Jedným z nich je aj Ján Bahýľ (1856 – 1916). Pred niekoľkými týždňami sme si pripomenuli sto rokov od jeho úmrtia.

Pražský pán skamenelín

Asi neexistuje obyvateľ bývalého Československa, ktorý by vďaka filmovým štúdiám nepoznal Barrandov. Ak by ste sa však na ulici spýtali na pôvod názvu tejto časti Prahy, zrejme len málokto by uhádol, že je pomenovaná po paleontológovi Joachimovi Barrandovi (1799 – 1883).

Prvú premiérku mali na Srí Lanke

Nebola to žiadna z veľkých západných demokracií, kde sa na čelo vlády postavila žena, ale ostrov v Indickom oceáne známy najmä výborným čajom. Sirimávó Bandáranájaková (1916 – 2000) bola dominantnou postavou srílanskej politiky celé štyri desaťročia.

Vojnová reportérka: Sýrčania utekajú pred beznádejou

Česká novinárka a humanitárna pracovníčka Markéta Kutilová je známa reportážami z frontového územia v Sýria. Po prvej ceste do Sýrie napísala spolu s Lenkou Klicperovou knihu Islámskému státu na dostřel.

Praotec počítačov

Ak o niekom môžeme povedať, že predbehol svoju dobu, takmer isto to platí o britskom matematikovi a vynálezcovi Charlesovi Babbageovi (1791 – 1871), ktorý už v 19. storočí navrhol stroj, ktorý dnes označujeme za predchodcu počítača.

Náčelník Nebeskej polície

Pramene sa nezhodujú v tom, či sa narodil v Prešporku alebo v Pešti, ale sú zajedno v tom, že František Xaver Zach (1754 – 1832) bol jedným z najvýznamnejších astronómov prelomu 18. a 19. storočia.