Aňa Ostrihoňová
Tomáš Mrva
Foto: Drew Leavy (flickr, licencia Creative Commons)
Aňa Ostrihoňová
Tomáš Mrva
Ján Gregor
Tomáš Mrva
Ján Gregor
Ľubomír Jaško
Kristián Klima
Tomáš Mrva
Kristián Klima
Lucia Rakúsová
Ján Gregor

Zrušíme telocvik

Presne takto sa volal nedávny diel českého dokumentárneho cyklu Ta naše povaha česká. Bol to v podstate nárek nad upadajúcou telesnou zdatnosťou mládeže. O podobnom probléme sa hovorí aj u nás. Zodpovedá to realite, alebo je to len mýtus?

Tak v spomínanom dokumente ako aj v slovenskej tlači sa hovorí o tom, že tridsať percent žiakov sa pravidelne ospravedlňuje z hodín telesnej výchovy a výnimkou nie sú ani prípady, keď sa polovica detí do športovania v škole nezapája. Často so súhlasom (ak nie priamo povzbudením) rodičov. Viacerí telocvikári s počudovaním zisťujú, že dievčatá majú menštruáciu aj niekoľkokrát mesačne.

Jeden mládežnícky futbalový tréner sa mi nedávno sťažoval, že ak je nepriaznivé počasie, tak je účasť na tréningu často mizerná. Stačí, aby rodičia neboli v čase tréningu doma a chlapci na tréning neprídu, pretože by ich isto zabilo, keby prešli pol kilometra pešo.

Minulý rok sa slovenské ministerstvo školstva rozhodlo, že s tým všetkým treba niečo robiť a iniciovalo „zumbovú revolúciu“. Hodiny telesnej výchovy mali byť okrem médiami preslávenej zumby oživené aj ďalšími nezvyčajnými aktivitami ako sú aikido, florbal, pilates alebo rôzne tanečné štýly. Ministerstvo chcelo upustiť od bazírovania na plnení limitov. To je nepochybne správny prístup, pretože tak ako nie každý je rovnako nadaný na matematiku, ani skok do diaľky nezvláda každý rovnako.

Sedíme na zadku

Hlavnou otázkou by však malo byť, ako presvedčiť tú takmer tretinu žiakov, ktorí sa ulievajú z telesnej výchovy, aby sa opäť rozhýbali. Samotné ministerstvo priznáva, že štvrtina žiakov športuje len v škole. V minulosti to bolo len osem percent.

Ono to vlastne ani neprekvapuje, keďže vo svojich rodičoch veľký vzor nemajú. Podľa jedného nedávneho prieskumu pravidelne športuje len 13 percent slovenskej populácie. Eurobarometer z roku 2009 odhalil, že pravidelne (viac ako päťkrát týždenne) športuje len päť percent Slovákov a s istou pravidelnosťou (aspoň raz týždenne) ďalších 25 percent.

Netreba asi ani pripomínať, že najčastejšou výhovorkou je nedostatok času. Povesť nám mierne zachraňuje aspoň to, že viac ako dve tretiny ľudí sa venujú nešportovým fyzickým aktivitám. V tomto sme mierne nad európskym priemerom. Len minimum ľudí zdôvodňuje svoju pasivitu tým, že na športovanie nie sú vhodné podmienky.

Treba si však priznať, že v tejto oblasti sú veľké rezervy. Spoľahlivé štatistiky sa mi nepodarilo objaviť, ale už len keď si porovnám voľné priestranstvá, na ktorých sa dalo vo voľnom čase športovať, keď som bol dieťa a dnes, tak je zjavné, že vývoj je negatívny. Paradoxne, školy sú vo všeobecnosti lepšie vybavené ako pred 15-20 rokmi, ale za používanie ich priestorov zvyčajne musíte platiť, čo si nie každý môže dovoliť.

Ako som už spomenul, prekážkou môže byť aj postoj rodičov. Nejde len o to, že deti k športovaniu nepovzbudzujú, ale často sa boja ich pustiť von, aby sa im niečo nestalo. Keďže sa mnohí tvária, že sú neskutočne zaneprázdnení, tak ani nejdú s nimi, aby si ich postrážili. Výsledok je potom ľahko predvídateľný.

Ide to dolu vodou

Veľké rozdiely možno pozorovať už medzi deťmi v materskej škole a na základnej škole. Kým medzi škôlkarmi je detí s nadváhou ešte stále relatívne málo, stačí aby ste sa postavili pred bránu základnej školy a rozdiel je viditeľný. Potvrdzujú to aj čísla.

Podľa Václav Bunca z pražskej Karlovej univerzity, objem pohybových aktivít detí starších ako desať rokov je takmer o tri štvrtiny nižší ako u mladších detí. Údaje z rokov 1985-2005 ukazujú pomerne plynulý pokles tak u dievčat, ako aj u chlapcov, medzi mladšími aj staršími deťmi.

Ani roky 1989-90, kedy u nás došlo k prevratným spoločenských zmenám, ktoré by mohli byť jedným zo zlomových bodov, sa nijako nelíšia od ostatných. Ide jednoducho o dlhodobý trend, ktorý potvrdzujú aj ďalšie Buncove grafy dokumentujúce aeróbnu zdatnosť a maximálnu rýchlosť na bežiacom páse. Úsečky spájajúce roky 1985 a 2005 vyzerajú ako cez kopírovací papier – vždy smerom dole.

Denník Sme vlani napísal, že chlapci vo veku 11-14 rokov majú dnes bežeckú vytrvalosť na úrovni rovnako starých dievčat pred dvadsiatimi rokmi. Zaujímavý je tiež výskum z roku 2010, v ktorom Agata Horbacz a Kveta Perečinská z Prešovskej univerzity porovnávali všeobecnú pohybovú výkonnosť žiakov športového gymnázia v Košiciach, čo by mala byť naša budúca športová elita, s celoštátnym meraním z rokov 1993-94.

Výsledok? Medzi chlapcami boli študenti športového gymnázia v dvoch z deviatich testov horší ako bežná populácia v rokoch 1993-94. Len pre zaujímavosť, išlo o disciplíny ľah-sed a výdrž v zhybe. Výskumníčky skonštatovali, že výsledky „vypovedajú o nedostatočnej kondičnej príprave.“

U dievčat to nedopadlo o nič lepšie. V dvoch testoch boli mladé športovkyne horšie ako ich rovesníčky spred 16-17 rokov, v štyroch mali „nevýrazne lepšie výsledky“ a len v troch boli jasne lepšie. Ak výsledok mládeže, ktorá každodenne trénuje pod dozorom kvalifikovaných pedagógov „svedčí o nízkej úrovni trénovanosti populácie, najmä dievčat“, ako by asi dopadli deti z bežných tried?

Netreba však nad telesnou zdatnosťou Slovače lámať hneď palicu. Existujú náznaky, že isté športové aktivity si získavajú čoraz viac priaznivcov. Pri rôznych maratónoch v aerobiku alebo zumbe sú športové haly natrieskané. Organizátori tohtoročného bratislavského maratónu očakávajú vo všetkých disciplínach šesť až sedem tisíc účastníkov a keď na Silvestra prišlo na beh cez bratislavské mosty takmer deväťsto ľudí, tak nie je ešte všetko stratené.

Výsledok však môže byť taký, ako predpovedal jeden z respondentov v dokumente Zrušíme telocvik - že budeme mať skupinu ľudí s veľmi dobrou kondíciou a oveľa väčšiu skupinu, ktorá bude úplne pasívna a neschopná spraviť čo i len kotúľ.

Ak sa vám článok páčil, môžte ho podporiť na vybrali.sme.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia