Aňa Ostrihoňová
Tomáš Mrva
Foto: Drew Leavy (flickr, licencia Creative Commons)
Aňa Ostrihoňová
Tomáš Mrva
Ján Gregor
Tomáš Mrva
Ján Gregor
Ľubomír Jaško
Kristián Klima
Tomáš Mrva
Kristián Klima
Lucia Rakúsová
Ján Gregor

Zabudnutý olympijský víťaz

Vodnopólové mužstvo Maďarska na OH 1936 v Berlíne

Tak ako medzi kuriozity olympijskej histórie patrí víťazstvo Veľkej Británie v hokeji v roku 1936, len málokto by odhadoval, že medzi olympijskými víťazmi narodenými na Slovensku sú aj dvaja vodní pólisti. Tým prvým bol István Molnár z Galanty.

V tomto roku si pripomíname jednak sto rokov od jeho narodenia, ale aj tridsať rokov od jeho smrti. Molnár je zrejme najmenej známym zlatým olympionikom, ktorého korene siahajú na územie Slovenska.

Dôvodom je, že v maďarských publikáciách pri jeho mene ako miesto narodenia uvádza niekedy Budapešť a niekedy Galanta. Za rodáka z maďarskej metropoly ho označoval aj popredný historik olympijských hier Erich Kamper.

V galantskej matrike pri dátume 5. január 1913, kedy sa Molnár narodil, nikoho takého neevidujú (človek s rovnakým menom sa však narodil 24. decembra toho istého roku), takže na prvý pohľad vyzerá nepochopiteľne, prečo by sa k nemu Galanta mala hlásiť.

Judita Kontárová z Galantskej knižnice má však v archíve trojdielny spomienkový seriál, ktorý v roku 1984 v týždenníku Győzelmes út uverejnil Molnárov priateľ z detstva László Záreczky.

V ňom odhaľuje, že keď sa Molnár narodil, tak sa volal Fazekas a nové priezvisko získal, až keď sa jeho matka vydala do Budapešti za istého Gézu Molnára. Rané detstvo prežil teda neskorší olympijský víťaz v Galante, kde aj začal chodiť do školy. Do hlavného mesta Maďarska sa presťahoval až v roku 1927. Na juh Slovenska sa chlapec s prezývkou Laputyi často a rád vracal.

Záreczky o tom pomerne sentimentálne písal: „Vždy ho priťahovalo okolie Matúšovej zeme, dedina ponorená do prachu a blata... Ledva čakal, aby sa skončila škola a už aj odchádzal do Galanty, kde ho čakali dávni priatelia.”

Molnár začal s vodným pólom v roku 1927 vo Ferencvárosi. Pôvodne hral na pozícii obrancu, ale z pomerne kuriózneho dôvodu (mal krátke ruky) ho tréneri presunuli na post záložníka. Čoskoro si ho všimol slávny tréner Béla Komjádi, ktorý sa do dejín vodného póla zapísal zavedením preberania lopty pri výšľape vo vzduchu, a pozval ho do dorasteneckého reprezentačného výberu.

V seniorskej reprezentácii pôsobil od roku 1933. Zúčastnil sa na niekoľkých zahraničných turnajoch a postupne si vybudoval pevnú pozíciu v maďarskom národnom mužstve a aj miestenku na olympiádu v Berlíne v roku 1936. Z dobovej tlače sa dokonca zachovali aj slová, ktoré povedal pred odchodom na olympijské hry: „Všetci veľmi dobre vieme, že v športe sa schopnosti jednotlivca uplatnia len vtedy, ak sa pripravujeme usilovnou prácou a vo vedomí nikdy nepocítime - už dosť.”

Priamo v Berlíne sa Molnár zapojil do hry len v jednom zápase a nedal ani jeden gól. Aj tak však prispel k tomu, že Maďari potvrdili svoju dominanciu v tomto športe a bez prehry obhájili titul z predchádzajúcich olympijských hier. Za pozornosť stojí, že siedmi členovia jedenásťčlenného berlínskeho tímu hrali pod iným priezviskom, než s akým sa narodili.

U Molnára to bolo vďaka osvojeniu nevlastným otcom, ostatní hráči si pomaďarčili nemecké a slovanské priezviská ako Bozsiderácz, Brandeiszki, Haltmayer, Henszelmann, Hlavacsek či Kusinszky. Zaujímavé je aj to, že tí, ktorí sa nenarodili v Budapešti, boli rodákmi z miest, ktoré sú dnes mimo územia Maďarska (Hazai bol z rumunského Târgu Mureșu, Kutasi z chorvátskej Rijeky a Molnár z Galanty).

Ich životné osudy tiež neboli nijako tuctové. Olivér Halassy ako dieťa spadol pod idúcu električku a museli mu amputovať jednu nohu pod kolenom. To mu však nezabránilo vyhrať dve zlaté a jednu striebornú olympijskú medailu vo vodnom póle. Navyše bol aj trojnásobným majstrom Európy vo vodnom póle a európskym šampiónom v plávaní na 1500 metrov. Jeho život sa skončil tragicky v roku 1946, keď ho po šarvátke zastrelil sovietsky vojak, ktorý chcel zhabať auto patriace Halassyho svokrovi.

Zato Márton Homonnai (pôvodne Hlavacsek) bol nielen skvelý hráč, dvojnásobný olympijský víťaz a otec Katalin Szőkeovej, ktorá v Helsinkách 1952 vyhrala dve zlaté medaily v plávaní, ale po druhej svetovej vojne sa ocitol na zozname vojnových zločincov za aktívnu účasť vo fašistickej Strane šípových krížov.

Molnárova úspešná kariéra sa Berlínom ani zďaleka neskončila, veď patril k najmladších hráčom v kádri. O dva roky neskôr spolu s piatimi spoluhráčmi z Berlína a niekoľkými nováčikmi odchádza do Londýna, kde Maďari završujú skvelú medzivojnovú bilanciu dvoch olympijských a piatich európskych zlatých medailí. Ďalšie medzinárodné úspechy mu prekazila druhá svetová vojna. Na sklonku kariéry však ešte dokázal vyhrať dva ligové tituly, najprv s Ferencvárosom v roku 1944 a potom vo farbách Vasasu v roku 1947.

V tom čase už bol ženatý s výbornou šprintérkou Gittou Linhardtovou, s ktorou mal dcéry Katalin a Máriu. So športom sa nerozlúčil ani po skončení aktívnej kariéry. Keď Maďari otvorili v roku 1953 monumentálny Népstadion (dnes Štadión Ferenca Puskása), začal tam pracovať ako hlásateľ. Rovnakú úlohu plnil aj na štadióne Ferencvárosu. Obidve funkcie zastával prakticky až do smrti.

Zomrel 1. júla 1983 v Budapešti. O tom, že na Slovensku je viac-menej zabudnutý, svedčí aj to, že v oficiálnej publikácii o dejinách vodného póla na Slovensku nie je o ňom ani slovo.

Len pripomeňme, že tým druhým zlatým vodným pólistom zo Slovenska je Štefan (István) Gergely. Rodák z Dunajskej Stredy prispel v roku 1995 k bronzovej medaile Slovenska na juniorských majstrovstvách sveta. V roku 2000 chytal za Slovensko aj na olympiáde v Sydney, ale neskôr prijal maďarské občianstvo a vo farbách južných susedov bol olympijským víťazom v rokoch 2004 a 2008 a majstrom sveta v roku 2003.

Práve na tomto šampionáte mu v zápase Slovensko-Maďarsko strelil jeden gól jeho brat Michal. V decembri 2012 sa Gergely uchádzal o post predsedu Maďarského zväzu vodného póla, ale prehral o 25 hlasov s reprezentačným trénerom Dénesom Keményom.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia