Aňa Ostrihoňová
Tomáš Mrva
Foto: Drew Leavy (flickr, licencia Creative Commons)
Aňa Ostrihoňová
Tomáš Mrva
Ján Gregor
Tomáš Mrva
Ján Gregor
Ľubomír Jaško
Kristián Klima
Tomáš Mrva
Kristián Klima
Lucia Rakúsová
Ján Gregor

Nechytateľné penalty a iné futbalové múdrosti

Najbližší mesiac nebude prakticky úniku pred futbalom. Okrem záplavy výsledkov sa musíme pripraviť aj na komentátorské klišé o tom, ako dôležité je držanie lopty alebo ako sú Taliani majstri v bránení jednogólového vedenia. Sú však tieto výroky pravdivé alebo sú len papagájovaním neoverených informácií?

Pozrime sa teda na niekoľko výrokov, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou skôr či neskôr zaznejú z úst slovenských alebo českých komentátorov a porovnajme si ich s realitou, zistíme možno aj to, kto sa stane majstrom sveta.

Penalta sa nedá chytiť, iba zle kopnúť

Toto je legenda, ktorá sa traduje už niekoľko generácií. Na prvý pohľad pôsobí trocha nezmyselne, lebo hranica medzi tým, čo je dobre alebo zle strelený pokutový kop, je veľmi nejasná. Z nedostatku iných tvorivých činností sa však vedci z liverpoolskej univerzity venovali aj tejto pre ľudstvo veľmi dôležitej téme a pred pár týždňami víťazoslávne oznámili, že objavili spôsob, ako kopnúť bezchybnú penaltu.

Keď sa teda strelec postaví k lopte, tak by mal myslieť na to, že ak chce mať zaručený úspech, mal by k lopte pristúpiť pod uhlom 20 až 30 stupňov a napáliť ju rýchlosťou 105 kilometrov za hodinu do priestoru zhruba pol metra pod brvno a pol metra od bočnej žrde. Už predtým iní vedci vypočítali, že 28 percent brány je takzvaná nechránená zóna, kam brankár jednoducho za krátky čas, kým lopta preletí jedenásť metrov, nedosiahne.

Pochopiteľne, pokutový kop a predovšetkým rozstrely vo vyraďovacích bojoch sú aj súbojom nervov medzi strelcom a brankárom. Tam už prichádza na rad teória hier a snaha predvídať, čo urobí druhá strana. Súčasťou hry sú aj rôzne provokácie vo forme klamavých pohybov alebo provokačných gest či dokonca slovných urážok. Príkladov toho, ako v týchto súbojoch triumfovali brankári alebo strelci, je neúrekom.

Jedným z najznámejších víťazstiev streleckej vynaliezavosti je slávny vršovický „dloubák“ Antonína Panenku, ktorý je zároveň pripomenutím, že Československo bolo jediná krajina, ktorá nielenže vyhrala všetky svoje rozstrely, ale aj premenila každú jednu penaltu. V roku 1996 na majstovstvách Európy pokračovali aj českí reprezentanti v súboji s Francúzskom.

Je dôležité kontrolovať loptu a stred poľa

Základná logika hovorí, že ak máte loptu, tak súper nemá ako skórovať, ak teda nemáte takých talentovaných brankárov ako Anglicko alebo Poľsko, ktorí dokázali „zluftovať“ prihrávky vlastných hráčov a súperi skórovali bez vlastného pričinenia. Lenže koľko držania lopty potrebujete na to, aby ste súpera úplne rozobrali alebo uštvali?

Ak má jeden tím loptu viac než 60 percent času, zvyčajne to značí veľkú hernú prevahu a pravdepodobnosť, že dominantné mužstvo skóruje, sa zvyšuje každou ďalšou podarenou prihrávkou. Tento scenár veľmi často napĺňajú hráči Barcelony (a zákonite aj španielskej reprezentácie), ktorí desiatkami krátkych prihrávok a umným pohybom rozleptajú súperovu obranu a udrú. Teda okrem prípadov, keď im to nevyjde, ako sa stalo v semfinále tohtoročnej Ligy majstrov.

Proti katalánskym loptovým kúzelníkom a argentínskemu géniovi Messimu sa totiž postavil taktický génius José Mourinho, ktorý svojim hráčom dovolil, aby nechali Barcelonu hrať, ale zároveň ju k ničomu nepustiť. Barcelona mala v domácom zápase loptu 84 percent času, vyhrala síce 1:0, ale aj tak vypadla.

Aj čísla z anglickej ligy ukazujú, že držanie lopty je výhodou, ale nie zárukou víťazstva. Ešte aj mužstvá, ktoré mali loptu viac než 70 percent času, prehrali v 17 percentách prípadov. Ako sa teda dopracovať k vytúženým gólom? Samozrejme, získaním lopty v správny čas a na správnom mieste. A tým miestom nie je stred poľa, ale útočná zóna, čiže zhruba 30 – 35 metrov od brány. Podľa analýzy ešte z konca 80. rokov, v tejto zóne mužstvá síce vybojujú iba 13 percent lôpt, ale tieto zisky vedú k dvom tretinám gólov. Keď mužstvo stratí loptu v strede poľa, netreba panikáriť.

Taliani sú majstri v bránení tesného vedenia

Túto vetu môžeme očakávať v priebehu niekoľkých sekúnd po tom, ako nám 24. júna Taliani strelia prvý gól. V náznakoch tým komentátor povie, že všetko je stratené a vlastne sme už prehrali. Dobrá správa je, že Taliani majú síce nízky priemer inkasovaných gólov, ale ich schopnosť udržať jednogólový náskok nie je až taká fenomenálna. Inak by si totiž nenechali v roku 2000 uniknúť titul majstrov Európy v poslednej minúte a potom prehrať s Francúzskom v predĺžení.

V roku 2006, keď sa stali majstrami sveta, neudržali jednogólové vedenie proti USA a štyri roky predtým sa im to stalo dokonca dvakrát, proti Chorvátsku a Južnej Kórei. Za pozornosť stojí aj to, že v každom zo štyroch úspešných finálových zápasov na MS dostali aspoň jeden gól, v roku 1938 od Maďarov hneď dve minúty po tom, ako sami skórovali.

Jozef Adamec bol prvý, kto strelil hetrik proti Brazílii

Podľa dostupných informácií strelili najmenej tri góly proti Brazílii len traja hráči a kanonier z Vrbového je skutočne jedným z nich, ale ani zďaleka nebol prvý. Táto pocta mu ušla o tridsať rokov a nebolo to v žiadnom zabudnutom prípravnom zápase kdesi v Amazonskom pralese, ale na majstrovstvách sveta v roku 1938. Z Adamcovho výkonu to nič neukrajuje, ale je načase uviesť veci na správnu mieru. Navyše na rozdiel od ostatných dvoch (Ernest Willimowski, Paolo Rossi) sa mu to podarilo v prípravnom, a nie súťažnom zápase.

Iróniou osudu je že, hráč, ktorý Adamca pripravil o prvenstvo, bol zo susedného Poľska. Ernest Willimowski sa do dejín futbalu zapísal hneď niekoľkokrát. V zápase proti Brazílii totiž nestrelil iba hetrik, ale pridal aj štvrtý gól, čo je s veľkou pravdepodobnosťou svetový unikát.

Bolo by zaujímavé vedieť, ako vôbec mýtus o Adamcovom prvenstve prežil viac ako 40 rokov. Zoznam hráčov, ktorí strelili na šampionáte štyri góly v zápase je taký krátky, že Willimowského dlhé priezivsko sa tam neprehliadnuteľne vyníma. Záhadou zostáva, prečo proti tomu Poliaci, takí hrdí na svoje dejiny a úspechy, nikdy neprotestovali. Aspoň nie dostatočne hlasno na to, aby si to na južnej strane Tatier niekto všimol.

A víťazom je...

Futbalové majstrovstvá sveta sú aj veľký biznis, a tak nečudo, že si ich všimli aj bankári a pustili sa do podobnej matematickej alchýmie, ktorá takmer zruinovala svetovú ekonomiku. Zrejme teda neprekvapí, že ich kvantitatívne analýzy dospeli k úplne odlišným výsledkom.

Kým švajčiarskym investičným bankárom z USB Wealth Management vyšlo, že titul získajú Brazílčania, ich kolegovia v americkej banke JP Morgan vypočítali, že majstrami sveta sa stanú Angličania.

Pohľad na švajčiarsku predpoveď prináša niekoľko prekvapení. Okrem toho, že najväčšiu šancu na postup zo skupiny majú podľa nej domáci Juhoafričania, najhoršie je na tom podľa nej Paraguaj, čo by mohlo potešiť slovenských hráčov aj fanúšikov.

Varovaním je aj to, že v roku 2008 vypočítali, že majstrami Európy sa stanú Česi. Tí nakoniec ani nepostúpili zo skupiny. Ani najlepší počítač totiž nerátal s tým, že Petrovi Čechovi sa vykĺzne ľahký center z ruky a Turci skórujú do prázdnej brány.

Predpoveď JP Morganu prekvapí nielen tým, že Angličania majú podľa nej na ceste za titulom vyhrať dva penaltové rozstrely, ale aj postupom Slovinska do semifinále. Naši kvalifikační súperi by mali v osemfinále poraziť Nemecko a vo štvrťfinále Argentínu. Ako však pripomína anglický ekonóm Stefan Szymanski, JP Morgan aj zásluhou takýchto výpočtov v reálnom svete potreboval vládnu pomoc vo výške 25 miliárd dolárov, aby predišiel bankrotu.

Szymanski, spolu s holandským novinárom Simonom Kuperom, teda prišiel s vlastným vzorcom, založeným na HDP, počte obyvateľov a skúsenosti daného futbalového mužstva. Tvrdí, že jeho model správne predpovedá 72 percent výsledkov. Majstrom sveta sa podľa neho stane Brazília po finálovom víťazstve nad Srbskom a Slovensko vraj prehrá všetky tri zápasy...

(Autor nepoužíva kvantitatívne analýzy, ale tipuje, že majstrom sveta bude Holandsko)

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia