Aňa Ostrihoňová
Tomáš Mrva
Foto: Drew Leavy (flickr, licencia Creative Commons)
Aňa Ostrihoňová
Tomáš Mrva
Ján Gregor
Tomáš Mrva
Ján Gregor
Ľubomír Jaško
Kristián Klima
Tomáš Mrva
Kristián Klima
Lucia Rakúsová
Ján Gregor

Maratón za 50 minút

Viete si predstaviť, že by Česká televízia nevysielala v priamom prenose Veľkú pardubickú alebo Maďari Veľkú cenu formuly 1 na Hungaroringu? Existujú skrátka podujatia, pri ktorých aj človek, ktorý nevie nič o športe, musí uznať, že verejnoprávna televízia by ich mala vysielať naživo.

Na Slovensku medzi také podujatia patrí Medzinárodný maratón mieru v Košiciach – najstarší maratón v Európe a druhý najstarší na svete. Nech sa akokoľvek snažím, nevedel by som nájsť významnejšiu pravidelnú športovú udalosť, ktorá sa u nás koná.

Napriek tomu si ju v nedeľu budú môcť diváci pozrieť len v podvečernom zázname. Zrejme, aby si ho mohli vychutnať aj bežci, ktorí už v tom čase budú mať prvé príznaky svalovky. Teda ak sa program na poslednú chvíľu nezmení, lebo aj to nám RTVS už niekoľkokrát predviedla. V tomto prípade to však považujem za dosť nepravdepodobné. Atletika zjavne nie je futbal, hokej a dokonca ani volejbal.

Všetci vieme, že RTVS je na tom finančne mizerne a po ukončení vysielania Trojky nie je priestoru pre šport toľko ako v minulosti, ale aj šetrenie má svoje hranice. Ak však minulý týždeň mohla odvysielať v priamom prenose majstrovstvá sveta v modernej gymnastike (aj keď tam musela len kúpiť práva, a nie zabezpečiť celý prenos), tak degradácia maratónu pôsobí naozaj čudne. Pri všetkej úcte k modernej gymnastike, počet jej fanúšikov je možno nižší ako počet aktívnych účastníkov maratónu.

Navyše rozdiel medzi nákladmi na priamy prenos a záznam určite nie je taký, že by to televíziu zruinovalo. Na tom sa úspešne pracuje už dvadsať rokov a zábery na spotených vytrvalcov na tom nič nezmenia. Ešte by sa dalo pochopiť, keby maratón kolidoval s nejakým dôležitým programom, ale v nedeľu od deviatej do dvanástej tam aj tak pôjde iba päť repríz.

Aby trojhodinový prenos nebol taký fádny, mohol by sa do neho zakomponovať nejaký archívny dokument, napríklad o fenomenálnom Etiópčanovi Abebem Bikilovi, ktorý v Košiciach vyhral pred 50 rokmi.

Už to niekedy môže pôsobiť trápne neustále sa porovnávať s Čechmi, ale oplatí sa pozrieť na to, ako Česká televízia o týždeň neskôr pokryje Veľkú pardubickú. Na ČT 4, čo je špecializovaný športový kanál, bude priamy prenos od pol dvanástej do šiestej večer. To je dávka skutočne len pre nadšencov. Tí, ktorí o dostihy okrem týchto legendárnych pretekov celá rok nezakopnú, si bohato vystačia s prenosom na ČT 1, ktorý potrvá takmer tri hodiny. Kone odbehnú trať za necelých desať minút.

To na Slovensku sme väčší frajeri. Kým bežci sa zatiaľ márne snažia zdolať maratónsku trať za menej ako dve hodiny, Slovenská televízia to hravo zvládne za 50 minút. Akurát so šesťhodinovým posunom.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia