Aňa Ostrihoňová
Tomáš Mrva
Foto: Drew Leavy (flickr, licencia Creative Commons)
Aňa Ostrihoňová
Tomáš Mrva
Ján Gregor
Tomáš Mrva
Ján Gregor
Ľubomír Jaško
Kristián Klima
Tomáš Mrva
Kristián Klima
Lucia Rakúsová
Ján Gregor

Inštruktáž k zrelšiemu životu

V rámci protipovodňových opatrení som navarila hráškovú polievku a za plech gratinovaných zemiakov (s klobásou, ak by vám to znelo príliš nóbl) v očakávaní krízového presunu súrodencov môjho čávesa, lebo ten najmladší je ešte vo vývoji a ja na neho strašne rada pozerám, ako tlačí do hlavy.

No a zas sa mi potvrdilo, že sporák je pre mňa tým najinšpiratívnejším miestom, lebo kým sa cukrový hrášok dovaril, mala som na papieri spichnutý kompletný návod na život. Pekne v odrážkach, ja som ten analytický typ a už proti tomu nebojujem.

Životnej múdrosti mám ja na rozdávanie, ale nenechajte sa týmto blasfemickým konštatovaním podráždiť: ja totiž v ukážkovom zvládaní vlastného života plávam rovnako ako vy, len mám aspoň pomerne jasno v teoretických princípoch. André Malraux v tejto súvislosti odkazoval na starého kňaza s bohatými skúsenosťami zo spovednice: „Ľudia sú oveľa nešťastnejší, ako by si človek myslel... a zásadnou skutočnosťou je, že neexistuje nič také ako dospelý človek.“ Oh áno, život je jedným z najťažších, ale neraz si ho dokážeme urobiť otrasným úplne sami bez cudzej pomoci.

Každá doba má svoj ideál: a tak sme sa preknísali od Marilyn cez Twiggy k takémuto tomu extrovertnému, spontánnemu a flexibilného typu, z ktorého vás ide rozdrapiť, ak máte jemne autistické sklony a dokáže vás rozladiť už aj to, keď dostanete živelne zakúpený darček mimo narodeninového harmonogramu. Žijeme v neistom svete a táto sociologická kategória sa úplne seriózne vedecky skúma. V našej facebookovej každodennosti to názorne demonštrujú čoraz otravnejšie prípady rozhorčených zákazníkov nadšene užívajúcich hyperbolu ako básnický prostriedok. Takže tak: jeden týždeň máte napríklad ziskovú reštiku, ďalší už nemusíte, to je ten neistý svet.

Ideál v ére špecializácie

A človek, ak chce uspieť, nech už to znamená čokoľvek, dnes veľmi netuší, ktorým smerom sa ubrať: či sa má silou-mocou napasovať do toho ideálu alebo ho aspoň priemerne imitovať. Alebo či ísť vlastnou cestou a stále sa potýkať s vlastnou úzkosťou a nadvihnutým obočím súpútnikov. Či bojovať so svojimi slabými stránkami, alebo rozvíjať tie silné, lebo to druhé je momentálne en vogue.

U českého sociológa Kellera som sa prvý raz dočítala o tom, že žijeme éru špecializácie, keď si ani žiarovku na vlastnom aute neviete vymeniť a musíte dať zarobiť autorizovanému servisu. V kombinácii s tým, že v súčasnosti je oveľa výhodnejšie predávať idey než hmotné statky, sa tu vo veľkom roja predavači teplej vody. Ježia sa mi chlpy vždy, keď ich počujem šveholiť o pliage menom time management alebo osobnostnom rozvoji – a pri akronyme GTD reagujem už úplne hystericky.

Netvárte sa, že ste si nevšimli, že tu občas, úplne nenápadko, nadhodím niečo o koučingu – zas buďte radi, že len tak poskromne, lebo v reálnom svete momentálne kade chodím, o inom nerozprávam, lebo promo treba a Zľava dňa asi nebude tým pravým kanálom.

Vzhľadom na môj vyššie zmienený opovržlivý postoj je pomerne ironické, že do toho podsvetia obývaného mentormi, facilitátormi a, božeuchovaj, motivačnými rečníkmi sama smerujem. Akože v čom by mal byť koučing lepší, tak znie legitímna pochybnosť. Mne samej ju nezmiernil ani prvotný prieskum tohto trhu, keď som sa ocitla na náčuvoch na kurze koučingu, kde všetci účastníci vyzerali, že by sa v prvom rade naliehavo potrebovali zorientovať vo svojom vlastnom živote, kým si lajsnú pindať do života druhým. Potom som hodinu na káve grilovala svojho súčasného lektora dožadujúc sa OBSAHU.

Chudáčisko, mal to so mnou ťažké a doteraz sa divím, že ma po tej skúsenosti na kurz vôbec pripustil. Ono totiž koučing absolútne žiadny obsah nemá, je to len metóda. Metóda, ani lepšia, ani horšia, ako človeku pomôcť usmerniť sa, aby mu to bolo na prospech.

... a holistický prístup

Nie som fanúšikom descartovského dualizmu, toho delenia na telo a dušu, a celkovo sa mi protivia všetky porcovania celistvých systémov na zložky, aby sme ich vôbec dokázali skúmať. Viď taká medicína deliaca telo na sústavy, neschopná explikovať psychosomatické javy. Umelým štiepením celku a strojeným vytyčovaním protipólov (rozum a city, bla bla) sa pripravujeme o kus pravdivého poznania, ktoré je však rozumu neprístupné a vyžaduje si intuíciu. Môžete mať neskonale presne identifikované MBTI-čko, ale vždy je to len schéma. Napriek tomu je ohmatávanie polarít veľmi užitočné a práve v tomto momente vás plánujem ovaliť inštruktážou k zrelšiemu životu. Skúsim tak, aby to nebolo ako tie FB motivačné postery s hlbokými životnými pravdami.

Schematické uchopenie som si už ospravedlnila, poďme teda v odrážkach:

- Fakt neexistujú únavnejší ľudia, ako tí, čo kontinuálne predstierajú, prípadne potláčajú kus svojej autenticity.

(To potlačené sa vždy nejako vyderie na povrch, často nepekným spôsobom, ako sme si už ukázali na kresťanskom párečku onehdá.)

- Ak ste človekom vrcholne systematickým, netlačte sa do pozície spontánneho hipsterka, bude vám zo seba zle.

Napriek tomu je však nevyhnutné zakúšať aj to, čo nám nie je prirodzene vlastné, teda vyliezť z tej takzvanej (boha, jak to slovo neznášam) comfort zone.

Ako som minule povedala svojmu plachému spolužiakovi z maďarčiny, ktorý sa hanbí oslovovať ženy - život je o odvahe. Nielen v prípade neodbytnej sexuálnej tenzie.

- Ale zas tú odvahu až tak neglorifikujme, pretože ak dokážete udržať zdravý balans medzi smelosťou a schopnosťou rozumne kapitulovať v beznádejnej situácii, máte k dispozícii core asset.

- V autentickom bytí je taktiež zakázané klamať, hlbší etický rozbor necháme na inokedy, takto v skratke by mohlo stačiť utilitaristické hľadisko, že žiť čestne a neojebávať je v dlhodobom horizonte racionálnejšie a tiež menej vysiľujúce, lebo temné tajomstvá gniavia a na starobu budete mať škaredý ksicht. Úplne vážne.

- Vyhováračky na rodičov a vonkajšie okolnosti sú od 25 rokov vyššie trápne.

Podľa jednej teórie sa neurotici a sociopati stavajú do protikladu na základe toho, ako prijímajú zodpovednosť. Neurotik je martýr, ktorý sa cíti previnilo aj za vašu zlú náladu, a stojí v opozícii oproti tomu vymastenému fasovi, ktorý vám pri polmetrovom odstupe naprel nárazník, ale to mu nijako nebráni, aby sa cítil v práve a patrične to na vás ventiloval.

- Kašlite na GTD a prioritizujte. Ja som napríklad momentálne lenivá ako voš a svoju činnosť obmedzujem na nakŕmenie prítomných a písanie. Nikdy nič nemusíte. Mosíte akurát zemreť, ako by Paťo povedal.

- Človeku sa značne uľaví, keď sa definitívne zmieri s tým, že nikdy nemôže mať všetko. Keď raz máte obmedzený rozpočet, na Pohodu aj Wilsonic naraz nepôjdete.

- Je úplne jedno, či si to zdôvodníte karmou, božími mlynmi alebo teóriou pravdepodobnosti a štatistiky: čo dávaš a vysielaš, to sa ti vráti späť.

Toto múdro mám od Matkina, v každom prípade, ak toto vstrebete, na pomstu a umelo navodzované momenty satisfakcie nezostane miesto.

- Život tiež výrazne uľahčuje ad hoc oscilovanie medzi takým tým jehovistickým pozitívnym myslením a skepticizmom - a vo vzťahu k druhým ľuďom správny odhad, či je namieste naivná dôvera alebo paranoja ako pri šachovej partii.

- Vždy máme niečoho viacej a niečoho menej - hedonista má svoj kus pôžitkárstva a stresu z odkladaných úloh, obsedantný pracant zasa pripomína neúnavného veslára, ktorý sedí chrbtom ku kormidelníkovi a nepýta sa, kam to sakra vlastne mieria. Nebuďte sami sebe tigrou matkou.

No nič, o chvíľu mi dôjdu stravníci, stačilo.

Suma sumárum: Aristotelova zlatá stredná cesta - teda to centrovanie extrémov - je ako utilitka pomerne dobre verifikovaná a koučing viac-menej stavia práve na nej, aj keď to je teda môj výklad doterajšieho pozorovania.

Zuza Fialová v jednom rozhovore vyhlásila, že na hrobe by chcela mať nápis "Robila, čo mohla".

Všetci robíme, čo môžeme.

Ale môžeme to robiť lepšie.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia