Protokoly stratených čitateľov

Telo už nevykazovalo známky života. Bolo chladné, ba pôsobilo až vyschnuto. V okolí neležala žiadna mucholapka, ani podobný vražedný predmet. Hlavou mu prebleskol dokonalý zločin – cencúľ, ktorý sa po prebodnutí obete roztopí spolu s odtlačkami prstov. Lenže mŕtva telesná schránka muchy nemala nijakú bodnú ranu.

Iný svet je možný

Je príjemné jarné ráno, bývalá imperiálna metropola, dnes moderné mesto s impozantnými budovami a širokými bulvármi sa prebúdza. Madridčania, obchodní cestujúci, turisti či ľudia, čo sem jedného dňa zablúdili a zostali navždy, precitajú zo spánku do reality bežného dňa v kaviarňach.

Prečo Japonci neporážajú Keňanov?

Britského novinára Adharananda Finna poznajú slovenskí bežci a čitatelia vďaka jeho knihe Běhání s Keňany. Po tom, ako preskúmal metódy najrýchlejších vytrvalcov na svete, sa vybral objavovať tajomstvá japonských bežcov. Prečo práve ich?

Hrdinovia na tukový pohon

Christopher McDougall sa preslávil knihou Stvorení pre beh. Pred niekoľkými týždňami vyšla jeho druhá kniha Natural Born Heroes. V nej behanie nehrá hlavnú úlohu, ale bežcom ponúka zaujímavý príbeh a aj zopár dôvodov na premýšľanie.

Bežec Alan Turing

Vo filme Kód Enigmy môžete vidieť geniálneho matematika Alana Turinga pri behu. Nie je to umelecká fikcia. Turing bol náruživý bežec – a výborný.

Muž, ktorý vymyslel maratón

Kým legenda o behu Feidipida, aby oznámil správu o víťazstve v bitke pri maratóne, je notoricky známa, otec moderného maratónu viac-menej upadol do zabudnutia. Mnohých prekvapí, že ním nie je obnoviteľ olympijských hier Pierre de Coubertin.

Z Bronxu do Bratislavy a späť

Kým v USA a vo Veľkej Británii sú hipsterská móda a životný štýl na ústupe, v našich zemepisných šírkach ešte stále ide o nesprofanovanú súčasť veľkých miest.

Inštruktáž k zrelšiemu životu

V rámci protipovodňových opatrení som navarila hráškovú polievku a za plech gratinovaných zemiakov (s klobásou, ak by vám to znelo príliš nóbl) v očakávaní krízového presunu súrodencov môjho čávesa, lebo ten najmladší je ešte vo vývoji a ja na neho strašne rada pozerám, ako tlačí do hlavy.

Myseľ v náleve alebo Poetika pitia

Láska vraj hýbe svetom. A nenávisť. A moc, peniaze, kariéra a sex. Kdeže! Hedonisti, požívačníci všetkých odrôd, milovníci života i dekadentní umelci vedia, že je to čosi iné. Svet je poháňaný k pomalému, kde-tu knísavému a mierne neistému pohybu zaroseným pohárom piva, čašou vína a správne servírovaným pohárom whisk(e)y.

Zabudnutý olympijský víťaz

Tak ako medzi kuriozity olympijskej histórie patrí víťazstvo Veľkej Británie v hokeji v roku 1936, len málokto by odhadoval, že medzi olympijskými víťazmi narodenými na Slovensku sú aj dvaja vodní pólisti. Tým prvým bol István Molnár z Galanty.

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia