Foto: Lotus Carroll (licencia Creative Commons)
Vera Cosculluela
Karol Čukan
Hlas od sporáka
Silvia Ruppeldtová
Foto: Flickr.com (PhotoAtelier - Glen)
Janka Kršiaková
Dalma Beláková
Aňa Ostrihoňová
Miriam Novanská
Drinky s priateľmi (foto: www.hbo.com)
Aňa Ostrihoňová
Foto: Happy Go Lucky. Film 4. www.outnow.ch)
Aňa Ostrihoňová

Ženy tiahnu do teplých krajín

Záber z francúzskeho filmu Vers le sud

Diela o sexuálnej turistike nevyznievajú jednoznačne. Celá situácia je totiž kombináciou romance, komédie, frašky, sociálnej drámy a erotiky. Líši sa iba pomer týchto zložiek. Nemusí ísť o zneužívanie mužov z chudobných krajín, ale o vzájomne výhodnú obchodnú a citovú výmenu.

Zatiaľ čo sa muži chodia opíjať na svoje “stag parties” do východnej Európy, britské ženy často mieria presne opačným smerom. Približne osemdesiat tisíc žien sa ročne vyberie na Jamajku. Od tínedžeriek až po ženy v dôchodkovom veku, ktorým hra na lásku zdvihne sebavedomie. Ženská sexuálna turistika nie je pritom v Británii novinkou, už okolo roku 1840 bolo populárne cestovať za milencom do Ríma.

Dnešná Jamajka je turistickým hitom Európaniek a Američaniek stredného veku, aj keď vekové spektrum je oveľa pestrejšie. Finančne zaistené belošky tvrdia, že nikde inde na svete sa od mužov nedočkajú toľkej pozornosti, sexuálneho uspokojenia a veľkých penisov ako tam. Ako uvádzajú agentúry, mladíci s dredmi na hlave a veľkým nástrojom v rozkroku len vzdialene pripomínajú rastafariánsku kultúru. Dnes sa z bývalých mysliteľov stali nájomní gigolovia.

Z karibského ostrova do divadla

Svalnatí Jamajčania však už nepriťahujú iba britské ženy, ale aj umelcov. Okrem hitu londýnskeho Royal Court Theatre s názvom Sugar Mumies (Sladké mamičky), sa téme už dávnejšie venovala aj iná hra Shirley Valentine.

Toto meno je v angličtine synonymom osamelej ženy v stredných rokoch cestujúcej do exotických krajín za láskou. V rovnomennej hre je Shirley Valentine vykreslená ako panička z Liverpoolu, ktorá si pri príprave ďalšej večere pre manžela uvedomí, že jej život sa uberá nesprávnym smerom. Pomôže náhoda najlepšia kamarátka vyhrá dovolenku v Grécku a spolu sa vydajú hľadať vášeň na rozpálené pláže.

Divadelná hra Sugar Mummies zobrazovala štyri ženy. Dej je plný sexu, vážnych scén, ale aj humoru. Vtipné bolo napríklad obsadenie herečky Lindy Bellinghamovej, ktorá v reklamách zobrazuje ženy so zmyslom pre rodinné hodnoty. Tu však od nej počujeme, že “manželstvo je kompromis - máte deti, kŕmite ich, učíte ich, milujete ich. Ony vyrastú a opustia vás. A opustí vás aj manžel.” Štvorica hrdiniek v stredných rokoch sa vyberie na Jamajku, kam si množstvo ťažko pracujúcich a relatívne bohatých, ale zároveň často osamelých žien zo Západu chodí užívať.

Francúzske variácie toho istého

Ženy v stredných rokoch, ich túžba po láske, ale aj naivita, s akou sa púšťajú do vzťahov s mužmi predávajúcimi svoje telá, nie je iba britskou témou. Niekoľko príkladov sa dá nájsť vo Francúzsku.

Zlý muž tamojšej literatúry Michel Houellebecq v románe Platforma uvažuje, prečo mužom vyhovujú vzťahy s poddajnejšími ázijskými ženami a prečo ženy zo Západu dávajú prednosť tmavším mužom z Afriky či Karibiku. Ak si chcete založiť firmu ponúkajúcu sexuálnu turistiku, určite nezabudnite siahnuť po tejto knihe, ktorá ponúka kompletný návod, pár odstrašujúcich scénok a záver, že by ste svoj biznis nemali otvárať v krajine, kde sa k moci snažia predrať náboženskí fanatici.

K sexuálnej turistike sa viaže aj francúzsky film Vers le sud (Smerom na juh), ktorý sa odohráva v 70. rokoch na Haiti. Tri osamelé a zabudnuté ženy v stredných rokoch z Ameriky a Európy si za pár dolárov užívajú neskorú romantiku. V krajine panuje diktátorský režim, ony však vidia raj, v ktorom majú jediný problém, keď sa im občas zapáči ten istý muž.

Filmy ako tento narážajú na problémy starnutia. Ako hovorí jedna z postáv: "Ak máte cez štyridsiatku a nie ste hlúpa ako modelka, jediní chlapi, ktorí o vás prejavia záujem, sú celoživotní skrachovanci (v angličtine je na to pekný výraz ´natural-born-looser´) alebo muži, ktorých podvádzajú partnerky.

Problému straty záujmu druhého pohlavia sa venoval aj Milan Kundera v románe Identita, kde si žena v stredných rokoch jedného dňa uvedomí, že sa zrazu za ňou nikto neotáča. Jej partner jej preto začne posielať anonymné ľúbostné listy, ako však už u Kunderu býva zvykom, táto pozornosť nedopadne najlepšie.

Prišla som si iba užiť

Diela o sexuálnej turistike nevyznievajú jednoznačne. Celá situácia je totiž kombináciou romance, komédie, frašky, sociálnej drámy a erotiky. Líši sa iba pomer týchto zložiek. Podľa niektorých sociológov nejde o zneužívanie mužov z chudobných krajín, ale o vzájomne výhodnú obchodnú a citovú výmenu kvôli spestreniu života. Popritom sa ale vynárajú príbehy sklamaných žien, ktoré uverili, že im svet leží pri nohách a ony sú bohyňami krásy a lásky.

“Nie som naivná. Bola som tam kvôli chlapom. Prišla som si užiť sex, samozrejme tiež more a slnko, ale predovšetkým sex,” tvrdí Britka Karen. Iná 45-ročná turistka z Chicaga dodáva: “Žena, na ktorú sa normálne nikto nepozrie, si tu užíva pozornosti zo všetkých strán. Všetci muži sa jej venujú, hovoria jej aká je krásna a skutočne po nej prahnú. V Chicagu by sa to nikdy nestalo. Tu je to ako tajomstvo, fantázia. Potom sa vrátite spokojne domov.”

Pár dní som medzi známymi skúmal, kam za sexom chodievajú Slovenky. Samozrejme, že sa nájde pár takýchto, prevážne juhoeurópskych krajín, kde sú muži pozornejší a dokážu nasľubovať priam nemožné, ale najčastejšou odpoveďou bolo až aforistické tvrdenie "Slovenky necestujú za sexom, sex cestuje za Slovenkami." Cudzinci zo všetkých kútov sem prichádzajú, nachádzajú a neraz sa aj vracajú, časť z nich sa dokonca presídli natrvalo. Našim Karibikom sa stalo samotné Slovensko.

Ak sa vám článok páčil, môžte ho podporiť na vybrali.sme

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia