Foto: Lotus Carroll (licencia Creative Commons)
Vera Cosculluela
Karol Čukan
Hlas od sporáka
Silvia Ruppeldtová
Foto: Flickr.com (PhotoAtelier - Glen)
Janka Kršiaková
Dalma Beláková
Aňa Ostrihoňová
Miriam Novanská
Drinky s priateľmi (foto: www.hbo.com)
Aňa Ostrihoňová
Foto: Happy Go Lucky. Film 4. www.outnow.ch)
Aňa Ostrihoňová

Povolanie: matka

Foto: Lotus Carroll (licencia Creative Commons)

Moderné mamičky zvládajú prácu, deti a manželstvo na jednotku, nosia vyťahané rifle a obrovské slnečné okuliare, potrpia si na kvalitu bio olovrantov, tlačia pred sebou značkové kočíky a kupujú výlučne drevené hračky. Hrnú sa do kníhkupectiev, aby si prečítali, ako zvládajú „povolanie“ matky ich francúzske či americké kolegyne.

V roku 2012 sa vydavateľstvá vrhli na publikácie o živote matiek a ich vtipných príbehoch o každodenných situáciách. Vyšiel chválospev francúzskej výchovy Američanky Pamely Druckermanovej1, zbierka blogov Jill Smoklerovej2, knižná podoba filmu o všemohúcej žienke domácej so Sarah Jessicou Parkerovou v hlavnej úlohe – Neviem, ako to dokáže3

Podľa týchto príspevkov na trh, knižný a filmový, to vyzerá, že dnešná moderná žena je schopná zvládnuť všetko, až na materstvo. Vo svojej knihe Spoveď šialenej matky sa Jill Smoklerová vystatuje svojimi úspechmi v biznise a zároveň lamentuje nad tým, že síce deti chcela, ale teraz keď už sú tu, nevie, či rozmnožovanie vôbec za tú námahu stojí.

Smoklerová stavia svoj humor unavenej matky, ktorá sa nikdy nezastaví, na irónii, hovorí nahlas všetky pochybnosti ženy-matky, ktoré nie je vhodné vysloviť nahlas. V jej knihe (najnovšie jej vyšla Materstvo prichádza prirodzene a iné lži,) rady o výchove nájdete len ťažko. Blogy Smoklerovej vydané knižne sú len vtipným nárekom o tom, koľko mala toho veľa na práci popri troch malých deťoch a ako má autorka na viac a čo všetko sa môže prihodiť na ihrisku, keď nie ste v strehu. Ľuďom sa však jej štýl písania a asi aj obsah páči. Jej stránka má mesašne 3 millióny pozretí.

Američanka Pamela Druckmanová postavila svoju knihu A dosť! na otázke, prečo francúzske deti nehádžu jedlo na zem? Pre matku, ktorá si musí položiť takúto otázku, je každý rodič, ktorého dieťa je aspoň trochu poslušné, čarodejník. A tak sa vo svojej knihe vybrala na pátranie po „tajomstvách'' výchovy Francúzov. Znovu sa dá konštatovať, že jej skúmanie a načítané štúdie o tom, ako to Francúzi s deťmi robia, aby boli poslušné, neprinesú čitateľkám nič nové. Druckmanová totiž prišla len na to, že „'francúzski rodičia zo strednej triedy sa so svojimi deťmi radi rozprávajú, ukazujú im prírodu okolo a veľa s nimi čítajú knihy. Brávajú ich na tenis alebo ma kurzy kreslenia“. Takže čas, ktorý im venujete, vybuduje rešpekt k vám a ten sa prejaví v disciplíne potomkov.

Čo znamená byť dobou matkou? Zdá sa, že otázku ako správne vychovávať svoje deti, si kladú všetky ženy. Kedysi sme sa základy výchovy učili od našich mám a starých matiek, alebo sme jednoducho iba počúvali naše materské inštinkty. Zdá sa, že dnes mamičky hľadajú odpovede na otázky, čo je normálne a čo nie, aj v knižných tituloch.

Menované tituly sú napísané na spôsob americkej situačnej komédie – ideálna matka a manželka je v nich zobrazená ako vždy upravená dobrá gazdinka, šarmantná, starostlivá, vtipná, dokonalá. Autorky sa viac zaoberajú svojim zamestnaním matky ako výchovou dieťaťa. Aké hodnoty učia svoje deti mamy v iných častiach sveta, napríklad v Číne?

Dobrá matka predčí dobrého učiteľa4 je knižný titul, ktorý vyšiel v Číne a v USA v roku 2009. Autorka, Jin Ťien-li, v súkromí matka, na verejnosti učiteľka, sa v knihe prikláňa k modelu výchovy na európsky spôsob: načúvať svojmu dieťaťu a nechať mu istú dávku voľnosti. Jin pripúšťa, že jej predstava o ideálnej výchove je inšpirovaná Emilom Jeana-Jacquesa Rousseaua. Dieťa treba nabádať k tomu, aby bolo schopné robiť svoje vlastné rozhodnutia a brať za ne zodpovednosť, tvrdí autorka.

Na druhej strane, Američanka čínskeho pôvodu Amy Chua, ktorej kniha o prísnej čínskej výchove a ideále matky tigrice vyšla aj na Slovensku, zastáva názor, že najlepšia výchova je tá nekompromisná. Deti treba viesť, a niekedy aj nútiť, k úspechu, lebo iba to sa vo svete ráta. Podľa jej teórie, dieťa ešte nie je samostatná bytosť, ktorá dokáže rozhodovať za seba, matka musí byť preto tá, ktorá vie čo je preň najlepšie. Jin Ťien-li je naopak presvedčená, že deti, ktoré boli sústavne vystresované, aby splnili predstavy svojich rodičov a ponižované, ak neuspeli ako sa od nich očakávalo, nie sú šťastné.

Novinárka Beijing Review Li Li sa zabáva na tom, aké je smiešne pozorovať, že krajiny si navzájom závidia svoje modely výchovy. Pamela Druckmanová ospevuje ten francúzsky, Amy Chua chce v Amerike vychovávať po čínsky, Jin Ťien-li zas túži uviesť niečo zo západnej praxe do tej čínskej.

Čím sa inšpirujú slovenské mamičky? Kedysi mladým matkám pomáhali ich vlastné mamy, teda aspoň v prvých týždňoch či mesiacoch. Dnes už pre tie, ktoré nemajú rodinu poblíž, existuje aj možnosť poradiť sa medzi sebou bez toho, aby museli od dieťaťa odísť. A tak sa ženy medzi sebou radia aj virtuálne. Je však dôležité mať človeka, na ktorého sa môžu ženy v citlivých obdobiach materstva obrátiť, netreba však zabúdať ani na intuíciu a na to, že často sú problémy individuálne.

Najlepším riešením je asi rovnováha medzi prísnou výchovou, prirodzenou autoritou rodiča a nekonečnou nežnou rodičovskou láskou. A ešte: sústrediť sa na dieťa, nie na svoj imidž dokonalej matky.

1 Pamela Druckerman: A dosť, NOXI: 2012

2 Jill Smoklerová: Spoveď šialenej matky, NOXI: 2012

3 Allison Pearsonová: Neviem ako to dokáže, IKAR: 2012

4 Yin Jianli: Hao mama shengguo hao laoshi, 2009, Good Mum, Good Teacher

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia