Foto: Lotus Carroll (licencia Creative Commons)
Vera Cosculluela
Karol Čukan
Hlas od sporáka
Silvia Ruppeldtová
Foto: Flickr.com (PhotoAtelier - Glen)
Janka Kršiaková
Dalma Beláková
Aňa Ostrihoňová
Miriam Novanská
Drinky s priateľmi (foto: www.hbo.com)
Aňa Ostrihoňová
Foto: Happy Go Lucky. Film 4. www.outnow.ch)
Aňa Ostrihoňová

Panenstvo a priority

Občas sa v médiách objaví správa o žene, či skôr dievčati, ktoré chce ponúknuť štedrému mužovi čosi nezvyčajné – svoje panenstvo. Nie z dobrého úmyslu, ani z lásky, ale zištne. Za peniaze je ochotná absolvovať prvý pohlavný akt so všetkým čo k nemu od prírody patrí s hocikým. Aspoň sa tak tvári.

Spočiatku som tomu nezvykol venovať pozornosť, no pred pár rokmi som naďabil na ruský dokument Panenstvo (Девственность, 2008) z dielne Vitalija Manského. Prednedávnom ho opäť vysielala ČT2 (kto iný, všakže?), a tak som opäť mohol lamentovať nad hodnotou ženskej poctivosti. Teda, tej sexuálnej, aby som bol presný.

Tri ženy na prahu a tesne za prahom dospelosti v dokumente narábajú so svojim panenstvom rôzne. Jedna verí, že ak má osemnásť a je panna, môže získať v reality show srdce podivného a pomerne nezaujímavého muža. Končí to šokom, keď štáb pre väčšiu sledovanosť vypustí správu, že pannou vlastne nebola. Nedozvieme sa, ako to bolo, pochybnosti určite majú aj matka, stará mama a teta verejne pranierovanej slečny, keď sa to dozvedia z televízie.

Druhá slečna je príbeh pre psychiatra. Svoj cieľ premaľovať celý svet na ružovo v duchu „Ja som Barbie, ja som láska!“ končí pri tanečnej tyči a na fotografiách, ktorých šírenie chce čoskoro možno zakázať aj samotný Brusel. Ale svoje peniažky, zarobené presným opakom ženskej cudnosti a zdržanlivosti, neváha vložiť do vozidla Daewoo Matiz s automatickou prevodovkou – samozrejme, v ružovej farbe.

Nech sú tieto dva príbehy akokoľvek smutné, nie sú celkom o peniazoch. Skôr o sláve a o pomätenosti. To tretí príbeh je najalarmujúcejší – aspoň som si to myslel.

Tretia z dievčin vie presne, čo chce robiť so svojim panenstvom – predať ho chtivému mužovi s cieľom zaplatiť si kurzy na istej moskovskej vysokej škole. Manskij si užíva jej chaos a zahanbenie, pred i po samotnom akte. Noc plná hocičoho len nie lásky priniesla dievčaťu tritisíc amerických dolárov a otvorila dvere na lepšiu školu.

Práve tretia z dievčin mi dlho nedala spávať. Ako je to možné, že spoločnosť dotlačí ženu k takémuto zvláštnemu a smutnému kroku? Je pravda, že sexuálna revolúcia spravila z panenstva v posledných pár desaťročiach zvláštnosť a vzácnosť, ale mala by byť na predaj? Voľakedy inak ako nepoškvrnená žena ani nevstupovala do spálne s prvým a často jediným mužom jej života.

Takýto stav vecí je dávno preč a možno polemizovať, či je to tak dobre, no mňa zarážalo rozhodnutie tej dievčiny svoje panenstvo speňažiť. Hanbil som sa trochu s ňou. Vravím, že vzdelanie by malo byť dostupné každému, kto na to má a tu mám príklad, keď deva zapredá svoju česť a dušu, lebo na tú školu nemá.

Bavil som sa o tom s viacerými kamarátkami. Aký je ich pohľad, pohľad žien? A bol som prekvapený. Väčšina to nevidela ako niečo ponižujúce či zahanbujúce. Žena predsa môže so svojim telom naložiť, ako si praje a ak vie, prečo to robí, tak nech pokojne aj nevinnosť predá – je pravda, že boli po škole, vyštudovanej zadarmo, so stálymi partnermi a v dobrých zamestnaniach. Nestačil som sa diviť.

Až môj pôvodný pohľad na chúďa dotlačené spoločnosťou úplne zmenila jedna z nich: „Uvedom si, aké má to dievča dobré priority. Keby to robila kvôli kabelkám, ale ona prišla o panenstvo pre vzdelanie!!!“

A tak som rezignoval. Dievky, kvôli ktorej som bol skoro ochotný zboriť ľudstva staronový základ mi prestalo byť ľúto. V duchu som si dokonca uvedomil, že ak jej takýto rebríček priorít ostane – a bude stále klásť vzdelanie a kariéru nad to, s kým zdieľa lôžko – možno to v živote dotiahne veľmi ďaleko. Ale to je iný smutný príbeh.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia