Foto: Lotus Carroll (licencia Creative Commons)
Vera Cosculluela
Karol Čukan
Hlas od sporáka
Silvia Ruppeldtová
Foto: Flickr.com (PhotoAtelier - Glen)
Janka Kršiaková
Dalma Beláková
Aňa Ostrihoňová
Miriam Novanská
Drinky s priateľmi (foto: www.hbo.com)
Aňa Ostrihoňová
Foto: Happy Go Lucky. Film 4. www.outnow.ch)
Aňa Ostrihoňová

Na silné otázky treba nadanie

Six Feet Under

Asi to bolo tým, že som sa pred spaním znova zahĺbila do svojej najobľúbenejšej oddychovej literatúry, podľa objektívnych estetických kritérií nepochybne pokleslého typu, ale to je fuk, lebo keď znova a znova čítam Betty McDonaldovú, môj n-jadrový procesor v hlave vypne a je mi fajn.

Betty vyčerpávajúco popisuje, ako jej v sanatóriu bez narkózy trhajú tuberkulózne zrasty, človek sa pritom môže poťutelne usmievať, lebo Betty pozornosť upriami na to, že ju uslzenú štípe v očiach maskara, ktorú si tam, blbá, pred zákrokom nagebrila, a ani o pomoc požiadať nemôže, lebo jej chirurg práve šmátra dakde pri pohrudnici a rozprávaním by mu rozvlnila pracovnú plochu.

A tak mi ráno napadlo a nevedela som sa tej dotieravej myšlienky zbaviť, že smiechom a humorom sa vlastne bránime pred desom smrti. Kým sebou cuknete, že čo to sem zase ťahám, však tému smrti sme odbavili pri Angeline, majte so mnou strpenie, nemôžem za to, že ma nutkavo priťahujú témy, o ktorých postmoderný človek nemá chuť čítať, lebo má na práci dôležitejšie, napríklad zliezať newsfeed, hmatkať po múdrom telefóne a čakať na piatoček.

Vlastne aj mama mi vždy hovorila, že som ako slon v porceláne s tými blbými otázkami, či už na pohreboch alebo iných rodinných podujatiach, kde sa za mňa ticho hanbila. Po tomto priznaní je snáď úplne jasné, prečo ma to zavlieklo ku koučingu - na silné otázky treba mať jednoducho nadanie.

Ale spiatky: keby som chcela tú hypotézu o humore a smrti nejako dokladovať a úplne neférovo induktívne zovšeobecniť, tak poviem len toľko, že vezmite si takých Maďarov.

Len Maďari sú schopní zorganizovať sedliacku olympiádu, v rámci ktorej sa futbalové ihrisko rozčlení na takú šachovničku a oni potom stávkujú, že na ktoré políčko sa krava vykadí. Seriously.

Kultová krčma v čávesovej rodnej dedine je zasa paralelným svetom plným rázovitých replík Dylana Morana stojacich v šóre na pivo a tatranský čaj. Headliner sa volá Šani báči - čo veta, to punchline a bujarý oslobodzujúci smiech všetkých navôkol. A pritom život Šani báčiho je jedným z najťažších, aspoň zvonku to tak vyzerá.

Maďarskí kolegovia ma kedysi na literárnom workshope presviedčali, že ich národ môže cez prejavy jednotlivcov pôsobiť žoviálne a takmer bezstarostne, ale skutočná kolektívna nátura sa ventiluje cez temné a skľučujúce diela. (Kto videl film Taxidermia, má tú správnu predstavu.) A ani v štatistikách samovrážd si Maďari nevedú najhoršie, takže nejaká korelácia tam bude.

V tom filme, za ktorý by si Baz Luhrmann zaslúžil doživotný zákaz činnosti, Veľký Gatsby rukou znázorňoval nekončiacu vzostupnú tendenciu svojho života. Tak nejako nahliadajú na život relatívne mladí ľudia, ktorí nemali extra smolný život, až kým sa to nepreklopí do zostupnej fázy, v ktorej sa nikto nevyhne bilancovaniu a ďalším neľahkým otázkam, o ktorých ja teda houby viem, ale už niečo tuším a tak som mala pochopenie aj pre ministra Richtera, keď mu našli tie prcáky vo vrecku, bohvie ako sa budem s krízou stredného veku vyrovnávať ja sama, možno si začnem farbiť vlasy na fialovo alebo sa dopúšťať iných smrteľných hriechov.

Popravde, mám pocit, že tu by bolo namieste priznať, prečo o takýchto neradostných veciach píšem. Dve ženy, ktoré mám rada, prechádzajú ťažkým obdobím a i ja sama prekresľujem mapy, ktoré v mojom živote doslúžili, a snažím sa v nich za pochodu zorientovať. Buzola nikde a občas ma nejaký ten konár švacne po tvári, keď nehľadím pred seba.

Tuším to povedala Matkinova Hysterka, že je ako kačka, nehybne dôstojná nad hladinou, no o život pádlujúca pod povrchom. To sme vlastne všetci, keď nás život pritisne a treba pritom zachovávať dekórum, lebo si nemôžete dovoliť na počkanie sa zložiť, kedy sa vám práve zažiada. Komu sa nikdy nestalo, že po rozchode vystrájal ako pominutý, lebo jeho život stratil zmysel, nech zdvihne ruku.

Ak strácate nadhľad, Aňa odporúča Six Feet Under, sledovanie príbehov z pohrebníctva prinavracia zmysel pre proporcie a to, čo je naozaj dôležité.

Čáves práve zložil kapitánske skúšky, som na neho patrične hrdá a nečakane sa mi rozširujú vedomostné obzory. Napríklad som sa dozvedela, že kotva ako taká vôbec nemusí byť zaháknutá o dno, ale môže sa voľne vznášať. Ja nie som veľmi cez metafory, ale znenazdajky sa mi vynorila predstava, ako všetci túžime ukotviť svoje životy o istoty, ktoré po príchode mistrálu nemusia obstáť.

Pre takéto chvíle máme jedinú záchranu: humor a vzájomnú blízkosť, vďaka ktorej vieme, že v tom nie sme sami.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia