Foto: Lotus Carroll (licencia Creative Commons)
Vera Cosculluela
Karol Čukan
Hlas od sporáka
Silvia Ruppeldtová
Foto: Flickr.com (PhotoAtelier - Glen)
Janka Kršiaková
Dalma Beláková
Aňa Ostrihoňová
Miriam Novanská
Drinky s priateľmi (foto: www.hbo.com)
Aňa Ostrihoňová
Foto: Happy Go Lucky. Film 4. www.outnow.ch)
Aňa Ostrihoňová

Láska cez internet

Človeku je prírodou dané, že nie je samotár a žije v páre. Keď však život prinesie, z akýchkoľvek dôvodov, rozchod, tak zväčša znovu hľadáme tú svoju polovičku. Čím je človek starší, tým menej príležitostí sa mu naskytne v reálnom svete, a tak sadá k internetu a začína svoje hľadanie šťastia a spokojného partnerstva cez virtuálny priestor.

Už len samotný pojem „hľadanie partnera“ môže skrývať rôzne ambície zoznámenia chtivých, a to od nezáväzného sexu až po búšenie svadobných zvonov. V tomto je asi najväčšia zradnosť virtuálneho zoznamovania. Neraz sa totiž stane, že sa stretnú dvaja ľudia s absolútne odlišnými ambíciami, napríklad žena hľadajúca trvalý a bezpečný prístav a muž hľadajúci nezáväzný, ale bezpečný sex.

Ako môžeme zabrániť citovým haváriám na i-zoznamke ? Neexistuje žiaden návod, ako bezpečne vyviaznuť z nástrah ukrývajúcich sa v ľuďoch vystupujúcich pod anonymnými nickmi, ale treba popravde povedať, že už samotný nick dokáže o človeku vypovedať viac ako jeho profil. Veď predstavovať si ženbychtivého muža pod nickom sexmachine777 hraničí s infantilnosťou.

Zo štatistických výskumov vyplýva, že vo vekovej hranici do 40 rokov sa zoznámilo práve cez internet zhruba 23 percent párov a vo vekovej kategórii nad 40 rokov to už bolo až 36 percent párov. Rovnako však aj najviac citových úderov a kopancov od internetových don Juanov a Sirén dostávajú práve osamelé ženy a muži po štyridsiatke. Zároveň si ale uvedomujú, že vzhľadom na ich vek nemajú veľa možností zoznámiť sa so seberovným partnerom, a tak sa spoliehajú na zoznámenie cez internet napriek všetkým, s tým spojeným rizikám. Keď k tomu pripočítame odlišné očakávania mužov a žien, tak zákonite dochádza k stretu ilúzie a reality. Niekedy, žiaľ, dosť boľavému...

Ženy v strednom veku si vlečú so sebou batohy problémov a potrebujú mužov, o ktorých by sa mohli pohodlne oprieť a preniesť na ne aspoň trochu starostí, ktoré im naložil na chrbát ich vlastný život. Väčšina z nich nehľadá muža ako obrázok, stačí im niekto spoľahlivý, čistotný, verný... Týchto prívlastkov by som mohla napísať ešte minimálne desať, ale stačí to zhrnúť pod pojem „normálny“ chlap.

Pri písaní tohto článku som zisťovala, ako to vlastne na i-zoznamke funguje. Po registrácii na najväčšom slovenskom zoznamovacom portáli sa mi behom pár minút ozvala hneď traja adepti na zoznámenie. Po krátkom rozhovore som jedného z nich slušne požiadala, aby mi viac nepísal, a tento inteligentný muž mi hneď vynadal do sprostých kráv, s druhým som síce strávila pár príjemných chvíľ pri káve, avšak jeho následná erotická smska mi vzala všetky ilúzie a s tým tretím som už radšej ani nekomunikovala. Keď k tomu pridám skúsenosti mojich priateliek, o ktorých som písala vo svojom blogu, tak prichádzam k záveru, že internetové zoznámenie je ako hra s ohňom, pri ktorej sa poväččine nešikovní hráči spália.

A tak pri tejto ohňovej hre muži plamenne píšu slovíčka lásky, presne vedia čo chce oko citovo strádajúcej ženy v strednom veku čítať, cielene v diskusii na Pokeci vedú rozhovor plný pochopenia, až kým si svoju predvarenú obeť neprestrú rovno pred dvere spálne. Väčšinou takto vznikne krátkodobý vzťah, trvajúci do chvíle, kedy žene spadnú z očí ružové okuliare a zistí, že ten don Juan je vlastne „vychcálek“ využívajúci jej samotu a pohostinnosť. Tie sa potom sklamané znovu utiekajú k blikajúcim svetielkam na zoznamke a hľadajú ďalej.

Muži po štyridsiatke to tiež nemajú ľahké. Pokiaľ sa im nepodarí v spleti žien nájsť tú svoju správnu polovičku, stávajú sa väčšinou obeťami vydajachtivých starých dievok, ktorým biologické hodiny priam bijú na poplach. Oni však už väčšinou svoje deti majú a hľadajú ženu – partnerku, ktorá ich pochopí, povzbudí a bude vedieť, že jej miesto v ich živote je navždy až za deťmi a bývalou manželkou. Väčšina z nich nechce ženu s adolescentnými deťmi, ktorá potrebuje po ťažkom rozvode niekoho, kto ju podrží. To zaváňa problémami a oni si už chcú len užívať života s niekým, kto je so svojimi predošlými vzťahmi a záväzkami vysporiadaný.

Obe pohlavia však neúnavne hľadajú svoj ideál, až postupne prepadajú závislosti od blikajúcich svetielok prihlásených „voľných a vzťahu chtivých“ mužov a žien na úrovni. Uhol pohľadu na to, kto je a kto nie je na úrovni, je tiež často skreslený. Pre niekoho muž na úrovni je výlučne distingvovaný manažér v obleku, pre iného je ním traktorista, ktorý sa z montérok vyzlečie iba v nedeľu, keď ide na omšu. Žena na úrovni môže znamenať taktiež rôzne očakávania. Pre jedného je to intelektuálka vo vyťahaných svetroch a pre druhého stačí, keď jej prednosti sú objektom túžby každého okoloidúceho muža nad päť rokov.

Prípadný nadobudnutý majetok zoznámenia chtivého môže byť rovnako na ťarchu, keďže jeho vlastník nie vždy vie odhadnúť, či dotyčný partner má záujem o jeho charizmu, alebo skôr o charizmu jeho majetku. To sa týka, samozrejme, rovnako mužov aj žien. Pričom majetkom nevyčísliteľnej hodnoty môže byť aj garsónka v podkroví.

Osobitným problémom sú tzv. rande na slepo. Zážitky z takýchto stretnutí by vydali na samostatný článok. Predstavte si, že idete na rande s niekým, koho virtuálne poznáte zopár týždňov (v tom lepšom prípade) alebo len niekoľko dní. Očakávate ním opísanú dokonalosť a miesto toho oproti vám sedí šmudlo s čiernym za nechtami, v prepotenom tričku alebo blúzke. Počúvate s otvorenými ústami o dokonalosti dotyčného a o tom, aké šťastie vás postihlo, že sa s vami vôbec stretol.

Podobnosť s fotografiou uverejnenou na internete je čisto náhodná a záhadná. Rozmýšľate, ako ujsť bez toho, aby ste svoj „objav“ neurazili, až nakoniec zaplatíte za seba úhradu a utekáte čo najďalej. Poučenie pre ďalší raz – popýtať si nie jednu, ale viacej fotografií.

Horšie sú na tom stretnutia, kde očakávate slobodného muža bez záväzkov a príde nervózny zadaný človiečik, ktorý nechce nič iné, len sa vám dostať do nohavičiek. Pokiaľ ho včas prekuknete, nehrozí žiadna citová havária.

Ak vám prvé rande vyjde a spokojne si poviete, že konečne ste našli toho pravého alebo tú pravú, za pár týždňov sa vám môže ľahko stať, že zrazu zistíte, že ste len jeden dielik mozaiky lásky, ktorú partner skladá z osamelých „zúfalcov“, akým ste aj vy, alebo ste objektom parazita hoviaceho si vo vašej obývačke a spálni. Prípadne zistíte, že iba vy ste ten jediný, komu na vzťahu záleží. Ak padnete do osídiel takýchto „zvodcov“, pomôže vám len facka na prebratie a otvorenie očí. Do rebríčku „top ten“ zážitkov s i-zoznamky sa radia rôzni sexuálni devianti, o ktorých písať a čítať možno len po desiatej večer....

Taktiež s tým prvým rande opatrne. Najlepšie sú miesta verejne prístupné s voľnými únikovými cestami. Istota je guľomet, ako vravievali naše babky.

Pre tých, ktorí po prečítaní tohto článku upadli do beznádeje, odporúčam nevzdávať to, ale skôr očakávať horšie a keď príde neočakávané a krásne, tak sa z toho tešiť. Veď stačí si spomenúť na film Láska cez internet s Meg Ryan a Tomom Hanksom. Im to vyšlo, tak prečo by to raz nemohlo vyjsť aj vám ?

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia