Foto: Lotus Carroll (licencia Creative Commons)
Vera Cosculluela
Karol Čukan
Hlas od sporáka
Silvia Ruppeldtová
Foto: Flickr.com (PhotoAtelier - Glen)
Janka Kršiaková
Dalma Beláková
Aňa Ostrihoňová
Miriam Novanská
Drinky s priateľmi (foto: www.hbo.com)
Aňa Ostrihoňová
Foto: Happy Go Lucky. Film 4. www.outnow.ch)
Aňa Ostrihoňová

Keď sa vydáva Hausfrau

Keďže si tu hoviem pod pseudonymom, môžete si ma predstavovať kadejako - napríklad ako prsnatú ženu po prechode s mäsitými predlaktiami a manželom prikvačeným jemnou mocenskou nerovnováhou, ktorá pri výlevke premýva držky do polievky. Pravda je taká, že som relatívne mladá a ani vydatá ešte nie som - ale čoskoro budem.

V tejto súvislosti mi vyvstala bohumilá povinnosť absolvovať predmanželskú prípravu, no lebo keď chcete mať svadbu v kostole, RKC nepopustí. Na tomto golfovom ihrisku trpím hendikepom s názvom "disparitas cultus", som neznaboh. Tu by vám mohlo prísť na myseľ, načo sa za takých okolností trepem do kostola, ale ak dovolíte, dôvody si nechám pre seba. Priznávam však, že očakávaná radosť v očiach mojej milenej svokry je významným motivačným faktorom.

S RKC mám trochu nahnuté vzťahy, odkedy som kedysi dávno napísala čosi o jej úpadku a seminaristov som tak nejako implicitne spojila s latentnými homosexuálnymi tendenciami. Dnes už taká hustá nie som, predsa len vekom prichádza nadhľad a umiernenosť. A aj ten dišpenz potrebujem, čo si budeme klamať, našťastie s ním už nerobia také drahoty, ako keď mali lepšiu pozíciu na trhu.

V Univerzitnom pastoračnom centre som čakala poriadne mäso, ale veľmi rýchlo som zostala sklamaná. Blyskot snubných prsteňov by síce slabšej povahe mohol privodiť ľahší epileptický záchvat, ale výskyt krevetiek (hlava na hovno, ale telo dobré) bol iba o niečo vyšší ako v bežnej populácii. A hlavne miestny MC bol príjemným prekvapením - je múdry, neberie sa vážne a pokojne by urobil aj kariéru v oblasti Christian Stand-up Comedy. Rispekt.

MC nás ušetril katolíckej agitky a chcem podotknúť, že celá príprava môže byť pre snúbencov naozaj veľmi prospešná. Najmä pre tých s pribrzdenou komunikáciou, ktorí si nevedia normálnou cestou vydiskutovať kľúčové úskalia vzájomného vzťahu. Odporúčam aj nevercom, sa opla. Úplne vážne.

No ale netreba chváliť deň pred večerom: vtedy na pódium vyhupsol manželský páreček, aby nám predniesol hlienové etudy v nadväznosti na slávnu Billingsovu metódu. Ajéje.

Ona, pripomínajúca Julie Delpy bez sexepílu, s prepiatym výrazom Madony, ktorý nás bežných hriešnikov neúmerne irituje tým, že si potom pripadáme ako úplna zgerba.

On, so svätuškársky pridrbaným tónom hlasu, gynekológ, manipulatívne odhovárajúci od amniocentézy. V istom zmysle boli čarovní, lebo ako to už býva u takýchto ľudí, chrliacich lásku do priestoru hlava-nehlava, potláčaná agresia vybublala na povrch iným spôsobom.

Ona ho na záver prednášky o hliene ukážkovo sundala slovami "on aj deti svojimi rečami vždy uspí" a so zvráteným sadistickým svitom v očiach priznala, že pri tých piatich pôrodoch mu vždy drtila ruku tak, že bol potom takmer práceneschopný. Ironicky, celé vystúpenie vyvolávalo dojem, že práve tento pár by bol kedysi horúcim kandidátom na oddialenie manželstva, ktoré predtým podľa komplexného checklistu farbisto obhajoval MC.

Keď pán gynekológ na záver pridal nejaký ten self-marketing ohľadom fantastickej novej metódy plánovania rodičovstva, ktorú na Slovensku školí iba pár ľudí a prekvapivo aj on, už som iba neveriaco zavrtela hlavu. Jasný ašpirant na titul Bulo roka, keby tento flek stabilne neokupoval György Lelkes z Orechovej Potône.

Manželský pár okrem iného propagoval aj návrat k predmanželskej čistote - v preklade, to nevadí, že ste dosiaľ klátili, neklátiť môžete začať aj od zajtra. Snúbenice mohli želanie takéhoto nového začiatku naznačiť stisnutím partnerovej ruky a bolo vidno, že niektorí chlapci by si tú paprču najradšej prisadli. Môj čáves sa ku mne naklonil a lakonicky sa spýtal, či podľa mňa prednášateľov ešte nikto nezbil.

Diverzant na mínovom poli, tá poloha mi sekne. A tak som v závere schmatla mikrofón a na rovinu oznámila, že ma desia ľudia, ktorí majú TAK jasno v tom, čo je dobro a čo zlo. A že ma uráža, ak niekto tvrdí, že tým, že sa milujem so svojím snúbencom, staviam naše manželstvo na piesku, a nie na skale.

Zožala som aplauz - predpokladám, že od tej časti publika, ktorá už aktívne krčí plachtu. Potlesk mi jemne pošimral ego, ale oveľa väčším ocenením bola nočná SMS-ka zo Žitného ostrova, v ktorej mi môj čáves napísal, že je na mňa pyšný. (A že kedy teda najbližšie zhrešíme.)

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia