Foto: Lotus Carroll (licencia Creative Commons)
Vera Cosculluela
Karol Čukan
Hlas od sporáka
Silvia Ruppeldtová
Foto: Flickr.com (PhotoAtelier - Glen)
Janka Kršiaková
Dalma Beláková
Aňa Ostrihoňová
Miriam Novanská
Drinky s priateľmi (foto: www.hbo.com)
Aňa Ostrihoňová
Foto: Happy Go Lucky. Film 4. www.outnow.ch)
Aňa Ostrihoňová

Dobrá zámienka na rozchod

Tragédiou romantických vzťahov našich čias je, že ľudia majú pocit, že si musia byť podobní úplne vo všetkom. Od obľúbených jedál, cez televízne programy až po knihy. Profily na komunitných fórach, akými sú Facebook alebo MySpace, takýto „self-branding“ podporujú.

Pri sebaprezentácii sú podobne ako fotka dôležité a zároveň riskantné zoznamy obľúbených autorov, kníh, filmov, hudobných kapiel či seriálov. Keď už ako nič iné, literárny či hudobný vkus môžu slúžiť ako ospravedlnenie rozchodu s človekom, ktorého v podstate stále milujeme, ale nedokážeme s ním byť z dôvodov, ktoré možno len nevieme pomenovať. Vzťahy potom končia aj z dôvodov, akým je nepočúvateľný playlist v iPode alebo najnovší román od Danielle Steelovej darovaný priateľke, ktorá povedala, že rada číta (snáď len zabudla dodať, že rada číta, ale naozajstnú literatúru).

Psychológovia tvrdia, že knihy, ktoré čítame alebo filmy, ktoré uprednostňujeme môžu v niečom naznačovať iné povahové vlastnosti. V každom prípade hovoria niečo o štýle, triede či vzdelaní daného človeka. V prípade skalných fanúšikov niektorých literárnych či filmových žánrov prezrádzajú niekedy až príliš o životnej filozofii.

„Životameniče“

Niekto, kto sa napríklad na Star Treku len zabáva, prípadne by ho nikdy dobrovoľne nepozeral, si pravdepodobne nebude veľmi rozumieť s človekom, ktorý tvrdí, že všetko potrebné do života sa naučil z tohto nekonečného seriálu prepchaného patetickými a zdĺhavými dialógmi. Podobným prípadom sú aj tzv. život-meniace-knihy. Najčastejšími bývajú východná filozofia upravená novodobým potrebám v cestopise amerického spisovateľa Roberta Pirsinga nazvanom Zen a údržba motocyklov alebo zmeska klišé zo všetkých náboženstiev v podobe ktoréhokoľvek románu od Paola Coelha.

Zážitky, ktoré nám zmenili život patria k najnudnejším konverzačným témam. Preto by sme si nadšené ospevovanie Murakamiho Nórskeho dreva, ktoré nám otvorilo oči, mali nechať na neskôr, prípadne sa nad jeho účinkami na náš každodenný život aspoň kriticky zamyslieť. Psychológovia totiž tvrdia, že samotná predstava toho, že kniha alebo film niekomu zmenili život je mierne pritiahnutá za vlasy.

Vo všeobecnosti sú to skôr ženy, ktoré majú sklon ukončiť vzťah pod zámienkou rozdielneho vkusu, pokiaľ ide o hudbu alebo televíziu. Máloktorý muž z postele vyhodí pekné dievča len preto, že nepozná Puškina a nepočúva klasickú hudbu. Prieskumy však tvrdia, že ženy, ktorých partneri vôbec niečo čítajú, si môžu gratulovať.

O vkuse a nevkuse

Aj muži však dokážu odpísať možné matky svojich detí napríklad aj na základe obľúbených televíznych programov. Vychádzajú pritom pravdepodobne z predpokladu, že ak sa niekto pravidelne kŕmi romantickými filmami nemeckej produkcie, nemôže mať práve najzdravší prístup k realite. Dotyčný sa zľakne, aby od neho jeho priateľka náhodou raz neočakávala prejavy náklonnosti, ktoré videla v televízii a pri prvej možnej príležitosti zbalí kufor.

Menovanie obľúbených spisovateľov alebo kníh však môže byť ťažké. V prípade jednoduchšej literatúry, môžete aj vy pôsobiť jednoduchšie, v prípade, že vám napadnú len mená veľkých filozofov, môžete vyzerať ako veľká nuda, prípadne veľká pretvárka. Americký spisovateľ James Collins, ktorého nový román Beginner’s Greek je o mužovi, ktorý sa zamiluje do ženy, ktorú v lietadle vidí čítať Mannovu Čarovnú horu, pripúšťa, že existujú situácie, kedy ľudí odpíše na základe ich literárneho (ne)vkusu. Nietzsche je podľa neho príliš snobský, John Irving – príliš masový, Virginia Woolf – príliš Virginia Woolf.

Láska všetko prekoná

Je to však všetko naozaj o tých knihách a seriáloch? Problémy s filmovými a literárnymi preferenciami sú často len povrchom, pod ktorým sa skrývajú oveľa závažnejšie problémy a neprekonateľné rozdiely v povahových vlastnostiach partnerov. Autorka knihy o životoch singles v New Yorku, Sloane Crosley, tvrdí, že ak máte radi poviedky Henryho Jamesa a chodíte s niekým, koho obľúbenou knihou je Da Vinciho kód, nemali by ste brať takýto signál o nezlučiteľnosti na ľahkú váhu.

Každý trochu racionálnejšie zmýšľajúci psychológ však povie, že úplne zhodný vkus v rôznych oblastiach umenia je luxusom, ktorým nedisponujú dokonca ani páry dvojčiat. Každému naivnému single teda radia, aby od svojich nárokov upustil a našiel si niekoho, koho dokáže aspoň vystáť. Ľudia totiž môžu mať radi rovnaké veci, ale z tisícky rôznych dôvodov.

Väčšina ľudí žije vo vzťahoch, kde vzájomná náklonnosť prekonáva menšie či väčšie rozdiely medzi obľúbenými programami. Ben Karlin, bývalý producent Daily Show hovorí za všetkých: „Väčšina mojich priateľov je plytkých, ale nie natoľko, aby sa s niekým rozišli kvôli obľúbenému seriálu alebo knihe. Keby tá dotyčná spávala s autorom tej knihy, bol by to možno dôvod na rozchod, ale určite nie skutočnosť, že ma neoslovil napríklad Don de Lillo.“

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia