Hrdinská epopeja zemiakovského športu

In: Veľká slovenská encyklopédia, rok vydania 2050

Prostý aj urodzený ľud Zemiakova celé tisícročia čakal na to, aby sa s konečnou platnosťou potvrdilo jeho miesto pri stole národov Európy: nemal však svojho svätého Orbána, ktorý by mu zo zadunajského Sinaja – hory Kékes – doniesol do kamenných dosák vytesanú Veľkonočnú ústavu, ba ani séria slávnych vstupov do NATO, EÚ a eurozóny tento pocit nedostatočného naplnenia národných emancipačných snáh nedokázala prehlušiť.

Slováci a Angličania odtrhnutí od reality

Pri sledovaní hokejových majstrovstiev sveta, počúvaní komentátorov a hostí v štúdiu, ako aj pri čítaní fanúšikovských vyjadrení na Facebooku alebo v internetových diskusiách som mal pocit, že toto som už niekde zažil, a nie raz. Prehnané očakávania, po ktorých nasleduje veľké rozčarovanie.

Sparťanská výchova na čínsky spôsob

Nútili by ste svoje dieťa cvičiť hru na klavíri päť hodín denne každý boží deň, vrátane víkendov, dovoleniek a sviatkov – a nezastavilo by vás ani keby to dieťa v zúfalosti začalo obhrýzať rohy daného klavíra? Vrátili by ste svojmu štvorročnému dieťaťu vlastnoručne s láskou vyrobený narodeninový pozdrav pre mamu s tým, že nie je dostatočne vydarený a treba ho prerobiť?

Parkour – rozprávka kdesi uprostred

Parkour je pomerne mladá, pre mnohých možno neznáma aktivita, ktorej základ – efektívne, rýchle a bezpečné prekonávanie prekážok – je blízky každému z nás. Parkour je v istom zmysle metaforou života.

Cestovanie je viac ako pohyb

Moderní nomádi potrebujú dať svojmu pohybu zmysel. Presúvaniu za novými výhľadmi venujú toľko času, energie a peňazí, že je najvyšší čas podrobiť cestovanie filozofickej meditácii, ako to urobil Alain de Botton.

Veda hrou alebo kde majú deti špicaté uši

Niektoré veci sa časom nemenia, a tak odkedy vedci získavajú granty, stále si musia vymýšľať originálne, často až absurdné zdôvodnenia, prečo by im ich mali prideliť. So skutočnou vedou to často nemá nič spoločné.

Kto by chcel byť au pairkou?

Ženským synonymom poľského inštalatéra sa v britských médiách už dávno stala slovenská au pairka. Životy dievčat, ktoré sa tamojším rodinám starajú o deti, sú často predmetom historiek, ktoré zveličujú lákadlá aj hrozby tejto práce.

Čo nás naučili majstrovstvá sveta

Ak je najväčšou hviezdou turnaja chobotnica, ktorá „predpovedá“ výsledky, tak to veľa napovedá o úrovni samotnej hry. Napriek tomu boli majstrovstvá sveta v mnohom poučné, aj z pohľadu politiky, technológie a etiky.

Dva dni v Chujave

Nech Jonáš Záborský odpustí, že si požičiavam meno jeho pitoresknej viesky, ale pokušenie použiť prirovnanie bolo po dvoch dňoch v Bratislave, a najmä po návšteve letiska, priveľké. Vitajte v Chujave.

Road movie

Preplnené chorvátske diaľnice, rušné letiskové haly a všeobecná letná dovolenková hystéria sú hot-symbolmi mobility človeka v globalizovanom svete. Toto je mobilita celkom príjemná, v záujme relaxu a vítanej zmeny. Intenzívne migrovanie svetom však jesenným ochladením neskončí.

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia