Rebecca Solnit
Olivia Laing
Aňa Ostrihoňová
Výrez z obrazu Roberta Bielika
Aňa Ostrihoňová
Juliana Mrvova
Aňa Ostrihoňová
foto: about.com
Aňa Ostrihoňová

Fotografka na piatok: Mary Ellen Mark

Vplyvná americká fotografka Mary Ellen Mark (1940 – 2015) sa narodila na periférii Filadelfie a ku svojmu prvému fotoaparátu (Box Brownie) sa dostala ako deväťročná. Pôvodne vyštudovala maliarstvo a dejiny umenia, po ktorých sa špecializovala v odbore novinárskej fotografie.

Ako fotografka sa špecializovala na portrét, fotografické eseje a pouličnú fotografiu. Bola vyhľadávanou reklamnou fotografkou

Mary Ellen Mark 

a taktiež bola žiadaná pre dokumentovanie filmových natáčaní – zúčastnila sa ich viac ako stovky, medzi inými aj legendárnych snímkov ako Formanov Prelet nad kukučím hniezdom (1975), Coppolova Apocalypse now (1979), či nie tak dávny Babel (2006) Alejandra Gonzáleza Iñarritu.

Pred jej fotoaparátom pózovali desiatky celebrít a jej fotografie sa objavovali v tej najprestížnejšej americkej tlači (Life, New York Times Magazine, Vanity Fair, The New Yorker, Rolling Stone, atď.)

Reklamná fotografia jej umožnila finančnú nezávislosť, ktorú potom na cestách po celom svete využívala na svoju srdcovku: fotografovanie marginalizovaných ľudí, bezdomovcov, detí ulice, toxikomanov, ľudí za hranicou chudoby. Pre svoje zanietenie a ľudskosť, no aj technickú zručnosť a umeleckú poctivosť bola mnohokrát ocenená.

Aj v poslednom desaťročí tvrdohlavo fotila analogickým fotoaparátom na čiernobiele filmy a až do konca svojej umeleckej kariéry odmietala prejsť na digitál.

Seriálom „Fotograf na piatok“ si každý týždeň pripomenieme klasických fotografov a fotografky, ktorí položili základy tohto vizuálneho umenia a možno časom pribudnú aj mená zo súčasnej fotografie.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť