Rebecca Solnit
Olivia Laing
Aňa Ostrihoňová
Výrez z obrazu Roberta Bielika
Aňa Ostrihoňová
Juliana Mrvova
Aňa Ostrihoňová
foto: about.com
Aňa Ostrihoňová

Fotografka na piatok: Francesca Woodman

Z čiernobielych, často vďaka dlhšej expozícii rozmazaných fotografií Francesky Woodman na nás môže pôsobiť snová úzkosť. Tento fakt sa iba znásobí, keď si uvedomíme, aký ich autorka prežila život.

Francesca Woodman (1958 – 1981) bola americkou fotografkou, ktorá prežila významnú časť svojho tvorivého života v Taliansku. V roku 1979 sa presťahovala do New Yorku, kde sa pokúšala presadiť ako módna fotografka. Pre profesionálne neúspechy a partnerský rozchod upadla do hlbokej depresie a o dva roky neskôr spáchala samovraždu.

Mimoriadne talentovaná a citlivá fotografka sa narodila do umeleckej rodiny. Jej otec je výtvarníkom a matka sa venuje keramike.

Francesca Woodman 

Detstvo prežila medzi coloradským vidiekom a talianskym Toskánskom. Od roku 1975 do 1979 sa učila na Rhode Island School of Design, kde sa nadchla surrealizmom a futurizmom a pre tvorbu takých autorov ako Man Ray, Duane Michals či Arthur H. Fellig (známy pod pseudonymom Weegee). V tom istom období navštevovala európske kurzy v Ríme, čo jej umožnilo spoznať sa s osobnosťami talianskej avantgardnej scény.

V januári 1981, hneď potom čo debutovala publikáciou Some Disordered Interior Geometries, dobrovoľne ukončila svoj život skokom z Lower East Side na Manhattane.

Posmrtne jej tvorba získala významnú kritickú odozvu a dnes je považovaná za jednu z najvplyvnejších amerických fotografiek.

Vznik digitálnej fotografie a najmä skvalitnenie fotografických prístrojov v smartfónoch priniesli v poslednej dekáde nebývalý rozmach amatérskej fotografie. Fotografovať dnes môže naozaj každý a po počiatočnej investícii do fotoaparátu či mobilu, fotografovanie už nenesie so sebou také náklady a možné komplikácie ako v nie tak dávnej minulosti.

Fotografovanie sa tak „zdemokratizovalo". Seriálom „Fotograf na piatok“ si každý týždeň pripomenieme klasických fotografov a fotografky, ktorí položili základy tohto vizuálneho umenia a možno časom pribudnú aj mená zo súčasnej fotografie.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia