Rebecca Solnit
Olivia Laing
Aňa Ostrihoňová
Výrez z obrazu Roberta Bielika
Aňa Ostrihoňová
Juliana Mrvova
Aňa Ostrihoňová
foto: about.com
Aňa Ostrihoňová

Fotograf na piatok: Saul Leiter

Medzi menej známe mená priekopníkov americkej farebnej fotografie patrí aj Saul Leiter (1923 – 2013). Rodák z Filadelfie pôvodne študoval za rabína, aby tak pokračoval v šľapajách svojho otca. K nevôli rodiny ako dvadsaťtriročný teologické štúdia zanechal a rozhodol sa venovať umeniu. Opustil rodné mesto a presťahoval sa do New Yorku, kde žil až do svojej smrti.

Napriek tomu, že svoj prvý fotoaparát dostal ako dar od matky už ako dvanásťročný, chcel byť pôvodne maliarom. Vplyv výtvarného vzdelania je na jeho fotografiách zjavný, svojím štýlom sa značne odlišuje od súputníkov z tzv. New-yorskej školy, kam je zaraďovaný. Napriek tomu, že svoj záujem nakoniec sústredil najmä na fotografiu, maľoval ďalej až do konca života.

Od roku 1948 fotografoval farebne, napriek tomu na rozdiel od veľkej „farebnej trojky“, ktorú sme spomínali v predchádzajúcich dieloch, žil a tvoril mimo pozornosti fotografickej verejnosti. Záujmu a uznania kuntshistorikov sa mu dostalo až na konci dvadsiateho storočia, keď s prekvapením objavili jeho ranú tvorbu, ktorá ašpiráciami vo farbách predbehla aj tzv. priekopníkov farieb.

Saul Leiter 

Leiter nepatril k tým, ktorí hľadajú slávu, odlišoval sa od umelcov, ktorí považujú veľkosť svojho egocentrizmu za priamo úmernú neraz prehnanej predstave o svojom talente. Živil sa ako módny fotograf pre najprestížnejšie magazíny, čo však ostatní fotografi považovali za prácu pre druhoradých, málo umeleckých kolegov. Ako sám hovoril, bol to pre neho jeden zo spôsobov, ako platiť nájomné a účtenky. Voľný čas potom trávil v uliciach, kde fotil pre vlastné potešenie, neraz filmami po záručnej lehote. Sebapropagácia vlastnej tvorby mu bola cudzia.

Tichý rebel s prirodzenou a až ťažko uveriteľnou pokorou mal až začiatkom tretieho milénia niekoľko samostatných výstav v Európe a v roku 2005 konečne aj doma, v manhattanskej Howard Greenberg Gallery.

Pár rokov pred smrťou vyšiel dokument o Saul Leiterovi, ktorý natočil Tomas Leach s názvom: In No Great Hurry: 13 Lessons in Life with Saul Leiter, v ktorom môžeme spoznať a obdivovať vtipného a lakonického umelca na sklonku života. „Nemám svoju filozofiu. Mám fotoaparát,“ zvykol hovorievať. V skutočnosti svoju životnú a umeleckú filozofiu mal, len bez veľkých slov.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia