Rebecca Solnit
Olivia Laing
Aňa Ostrihoňová
Výrez z obrazu Roberta Bielika
Aňa Ostrihoňová
Juliana Mrvova
Aňa Ostrihoňová
foto: about.com
Aňa Ostrihoňová

Fotograf na piatok: Robert Capa

Asi najslávnejší vojnový fotoreportér známy ako Robert Capa (1913 – 1954) sa narodil v Budapešti pod menom Ernö Friedmann. Jeho otec pochádzal zo severumunskej obce Ciucea a matka, Juliana Berkovičová zase z Veľkých Kapušian na východnom Slovensku.

Rodina mala zámožnejšie zázemie, čo však nezabránilo, aby sa v roku 1929 kvôli krachu na newyorskej burze nedostala do finančných problémov.

V mladosti sa vďaka priateľstvu s maďarským ľavicovým spisovateľom a výtvarníkom Lajosom Kassakom (mimochodom, rodákom z Nových Zámkov) dostane do kontaktu s progresívnymi a avantgardnými myšlienkami. Rovnako priateľstvo s o tri roky staršou, neskôr slávnou fotografkou Evou Besnyö, ho uvedie do sveta fotografie.

Keď má osemnásť rokov, deň potom, čo je ranený a zatknutý políciou, opúšťa horthyovské Maďarsko a odchádza za slobodou cez Viedeň a Prahu do Berlína. O dva roky neskôr však pre vzrastajúci antisemitizmus a nástup fašizmu opúšťa aj Nemecko a začne žiť v Paríži. Tam si zvolí pseudonym Robert Capa, ktorý znie americky (pripomína meno režiséra Franka Capru) a lepšie predáva fotografie za vyššie ceny.

So svojou nemeckou partnerkou, krásnou, talentovanou a mimoriadne odvážnou fotografkou Gerdou Taro ide do Španielska, odkiaľ posiela reportáže z občianskou

Robert Capa 

vojnou zmietanej krajiny. Jedna z jeho najslávnejších fotografií Smrť republikánskeho vojaka (1936) sa neskôr stala predmetom sporov – či už ide o autorstvo fotografie (sú pochybnosti, či jej autorom nebola práve Gerda Taro) alebo o jej autentickosť – podľa najnovších bádaní bola naaranžovaná. V júli 1937 zasiahne Friedmanna a svet reportážnej fotografie tragédia – neďaleko Madridu jeho partnerka Gerda zahynie.

Počas druhej svetovej vojny Robert Capa fotografuje v Taliansku, Londýne, v severnej Afrike, tesne pred ňou, už ako najslávnejší vojnový fotograf, ešte stihol navštíviť Japonsko, kde fotil už prebiehajúcu japonsko-čínsku vojnu. Tvrdí, že ak fotografia nie je dobrá, znamená to, že fotograf nebol dostatočne blízko. Je jediným fotografom, ktorý je prítomný v prvej, najnebezpečnejšej vlne dňa D – vylodenia spojencov v Normandii (1944). Zo stotridsiatich štyroch záberov sa zachovalo iba jedenásť a sú známe pod titulom Magnificent Eleven. Rovnako sa ako fotograf zúčastnil oslobodenia Paríža.

Po vojne si načas oddýchne od fotografovania vojnových konfliktov a venuje sa zobrazovaniu umeleckého sveta v Paríži. Z toho obdobia poznáme portréty jeho priateľov, napríklad Pabla Picassa či Ernesta Hemmingwaya.

V roku 1947, ktorý je rokom založenia najslávnejšej fotografickej agentúry Magnum, sa spoločne s americkým spisovateľom Johnom Steinbeckom vydáva do Sovietskeho zväzu. O rok neskôr navštívi povojnové Československo, Poľsko a Maďarsko.

V roku 1954 plánuje navštíviť Japonsko. Nakoniec sa však vydá do Vietnamu, kde práve vrcholí tzv. Indočínska vojna. Pri sprevádzaní francúzskej jednotky nešťastnou náhodou stúpi na mínu a zomiera ani nie tridsaťjedenročný pri prevoze do nemocnice.

Jeho o päť rokov mladší, o čosi menej slávny brat Kornél Friedmann, ktorý si ako fotograf zvolil pseudonym Cornell Capa, sa dožil až deväťdesiat rokov. Svoj život venoval nielen svojej vlastnej fotografickej kariére, ale aj správe pozostalosti svojho slávnejšieho a dobrodružnejšieho brata.

Vznik digitálnej fotografie a najmä skvalitnenie fotografických prístrojov v smartfónoch priniesli v poslednej dekáde nebývalý rozmach amatérskej fotografie. Fotografovať dnes môže naozaj každý a po počiatočnej investícii do fotoaparátu či mobilu, fotografovanie už nenesie so sebou také náklady a možné komplikácie ako v nie tak dávnej minulosti.

Fotografovanie sa tak „zdemokratizovalo. Seriálom „Fotograf na piatok“ si každý týždeň pripomenieme klasických fotografov a fotografky, ktorí položili základy tohto vizuálneho umenia a možno časom pribudnú aj mená zo súčasnej fotografie.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia