Rebecca Solnit
Olivia Laing
Aňa Ostrihoňová
Výrez z obrazu Roberta Bielika
Aňa Ostrihoňová
Juliana Mrvova
Aňa Ostrihoňová
foto: about.com
Aňa Ostrihoňová

Fotograf na piatok: Peter Marlow

V nemocničnej izbe s výhľadom na Temžu 21. februára zomrel významný anglický fotograf Peter Marlow (1952 – 2016). Pôvodne vyštudoval psychológiu, no nakoniec sa rozhodol venovať fotografii. Jeho prvá zákazka bola práca fotografa na výletnej zaoceánskej lodi, čo ho samozrejme neuspokojovalo.

Keď strávil niekoľko mesiacov ako fotoreportér na Haiti, konečne sa začal cítiť vo svojej koži. Stal sa členom agentúry Sygma a začal pracovať na vojnových reportážach: Angola, Severné Írsko, Libanon. Samozrejme, nesústredil sa výhradne na krajiny zmietané konfliktmi (v roku 1978 navštívil – a fotografoval – aj Československo), ale systém práce v agentúre mu po čase prestal vyhovovať („Zmluva s nimi znamenala, že napríklad povedali: ,Choď do Iránu' a ty si nemohol odmietnuť...“) – okrem toho, že svet vojnových reportérov mu pripadal prehnane súťaživý, hraničiaci s exhibicionizmom a nebezpečný. V roku 1980 túto agentúru opustil.

Následne sa začal sa venovať osem rokov dokumentovaniu Liverpoolu – v tom čase negatívne zasiahnutom Thatcherovej reformami. Výsledkom dlhotrvajúcej práce venovanej „mestu Beatles“ sa stala kniha Liverpool: Looking Out to Sea (1993). Sú v nej

Peter Marlow 

zábery zo všedných dní mesta, opustených pláží, prístavných mól, štadiónov. Nechýbajú postavy, ktoré nám dnes evokujú začiatok osemdesiatych rokov: narkomani, pankáči, hooligans, amatérski boxeri. Rovnako ako šedivá realita bezradných nezamestnaných, osamelých starcov sediacich pred televízormi, poloprázdnych krčiem, špinavých ulíc.

Začiatkom osemdesiatych rokov sa stal členom agentúry Magnum, ktorej bol neskôr aj prezidentom.

Nevyhýbal sa aj bežnému reportérstvu, predovšetkým pre Sunday Times Magazine, a portrétovaniu – napríklad už spomínanej Margaret Thatcherovej. Neskôr pred jeho objektívom pózovali Tony Blair, Michael Schumacher, David Beckham a mnohí ďalší. Začiatkom deväťdesiatych rokov dostal dôležitú zákazku na kolekciu fotografií venovaných francúzskemu mestu Amiens.

Jeho najznámejšou prácou z posledného desaťročia je dokumentácia posledných dní nadzvukového lietadla Concorde, ktorá vyšla v knihe: Concorde, The Last Summer (2006) a projekt fotografovania náhle zatvorenej fabriky MG-Rover v Longbridge, ktorú dokumentoval dovtedy, kým nebola celkom rozobratá. V posledných rokoch fotografoval anglické katedrály, čoho výsledkom je kniha fotografií The English Cathedral (2012).

Vznik digitálnej fotografie a najmä skvalitnenie fotografických prístrojov v smartfónoch priniesli v poslednej dekáde nebývalý rozmach amatérskej fotografie. Fotografovať dnes môže naozaj každý a po počiatočnej investícii do fotoaparátu či mobilu, fotografovanie už nenesie so sebou také náklady a možné komplikácie ako v nie tak dávnej minulosti.

Fotografovanie sa tak „zdemokratizovalo". Seriálom „Fotograf na piatok“ si každý týždeň pripomenieme klasických fotografov a fotografky, ktorí položili základy tohto vizuálneho umenia a možno časom pribudnú aj mená zo súčasnej fotografie.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia