Rebecca Solnit
Olivia Laing
Aňa Ostrihoňová
Výrez z obrazu Roberta Bielika
Aňa Ostrihoňová
Juliana Mrvova
Aňa Ostrihoňová
foto: about.com
Aňa Ostrihoňová

Fotograf na piatok: Chris Killip

Sociálny fotograf Chris Killip (1946) sa narodil na Isle of Man, ostrove ležiacom medzi Veľkou Britániou a Írskom, ktorý je samosprávnou korunnou dependenciou. Ostrov nie je formálne súčasťou Britského kráľovstva, hoci hlavou štátu je britská kráľovná a v plnej právomoci Británie je obranná a zahraničná politika ostrova.

Jeho rodičia mali na ostrove bar, kde bol Chris každodenne v kontakte s tzv. pracujúcou triedou. V šestnástich rokoch zanechal školu, aby sa už k formálnemu vzdelaniu nikdy nevrátil a začal pracovať v jedinom štvorhviezdičkovom hoteli na ostrove. Od chvíle, keď zbadal fotografiu Henriho Cartiera-Bressona, na ktorej je odfotený rozosmiaty chlapec nesúci dve veľké fľaše, bolo jeho snom stať sa fotografom. Len, čo si prácou v hoteli našetril dostatočné množstvo peňazí, odišiel v roku 1964 do Londýna, kde začal pracovať ako asistent reklamných fotografov.

Jeho osobnou ambíciou však bola naďalej sociálna fotografia, a tak sa v roku 1969 po návšteve New Yorku a jeho galérií vrátil na rodný ostrov a začal ho systematicky dokumentovať. Cez deň sa venoval fotografii a večer pracoval v rodinnom bare. Z času na čas odišiel do Londýna, kde si dával tlačiť svoje fotografie.

Napriek niekoľkým výstavám a štipendiám je až do začiatku osemdesiatych rokov neznámym fotografom. Prvé štipendium na fotografovanie mesta textilných tovární Huddersfield (1973) ho prvýkrát priblíži k svetu priemyslu a jeho ľudí. V roku 1975 odchádza

Chris Killip 

žiť do Newcastlu a fotografuje severovýchod Anglicka. Je to počiatok éry Margaret Thatcherovej a Chris Killip ešte netuší, že severoanglický svet robotníkov a baníkov, ktorý fotografuje, za menej ako desať rokov zmizne. Je to obdobie počiatkov punku, štartu sociálnych škrtov a následných nepokojov a boomu nezamestnanosti v thatcherovskými reformami dezindustrializovaných oblastiach. Postupné, no rýchle premeny neuniknú ani Killipovmu empatickému objektívu.

V Newcastli je v roku 1977 jedným zo zakladateľov Side Gallery, kde je potom rok a pol riaditeľom. V tom istom roku časopis Creative Camera venuje svoje májové číslo Killipovým fotografiám z anglického severovýchodu. O tri roky neskôr vychádza prvá Killipova kniha ešte s fotografiami z „ostrovného obdobia“ – Isle of Man: A Book about the Manx.

V rokoch 1983 a 1984, potom, čo po siedmich rokoch pokusov konečne získa súhlas ľudí ťažiacich uhlie na pláži v Lynemouth, aby ich mohol fotografovať, žije v karaváne pri pláži a dokumentuje tvrdú prácu a voľný čas rodín žijúcich v neutešených podmienkach. Jeho druhá kniha In Flagrante (1988), ktorá vznikla vďaka tejto ambícii, vyvolá veľký ohlas. Jej záverečné strany venoval poďakovaniu s portrétmi ľudí, s ktorými dva roky žil a s ktorými sa nakoniec aj spriatelil. O rok neskôr dostane za túto publikáciu Cenu Henriho Cartiera-Bressona.

V roku 1989 získava zákazku od výrobcu pneumatík Pirelli, aby nafotil prácu v jednej z ich fabrík. Hoci výsledkom Killipovej práce nakoniec nie je reklamný gýč, ale špinavý realizmus pripominajúci estetiku noir a sociálnu fotografiu z tridsiatych rokov, priemyselný patriarcha a prezident spoločnosti Leopoldo Pirelli je fotografiami nadšený.

V roku 1991 je nekonformný samouk Chris Killip pozvaný do Spojených štátov, aby vyučoval na Harvardskej univerzite fotografiu. Žije a pracuje tam dodnes.

Vznik digitálnej fotografie a najmä skvalitnenie fotografických prístrojov v smartfónoch priniesli v poslednej dekáde nebývalý rozmach amatérskej fotografie. Fotografovať dnes môže naozaj každý a po počiatočnej investícii do fotoaparátu či mobilu, fotografovanie už nenesie so sebou také náklady a možné komplikácie ako v nie tak dávnej minulosti.

Fotografovanie sa tak „zdemokratizovalo". Seriálom „Fotograf na piatok“ si každý týždeň pripomenieme klasických fotografov a fotografky, ktorí položili základy tohto vizuálneho umenia a možno časom pribudnú aj mená zo súčasnej fotografie.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia