Články zo sekcie Články autora
Peter Birčák
Tlačová správa
Foto: Flickr.com (Christine Rose, licencia Creative Commons)
Vera Cosculluela
Alphaville
Aňa Ostrihoňová
Madame Bovary (Claude Chabrol)
Aňa Ostrihoňová

Letné číslo časopisu ASYMPTOTE

Mottom letného čísla Asymptote, ktoré sa pred chvíľkou rozletelo do sveta je citát z Čriepkov z denníka z pekla Antonina Artauda: “I look for myself in places I don’t recognize” (Hľadám sa na miestach, ktoré nespoznávam).

Citát vystihuje ukážku z prvotiny českého autora Matěja Hořavu Pálenka. Prózy z Banátu, ktorá vychádza v preklade Andrewa Oaklanda a s Artaudovým mottom súznejú aj dva príspevky z krajín postihnutých Trumpovým zákazom vjazdu do USA: aj rozhovor s libanonskou výtvarníčkou Mounirou Al Solh a esej Mildred K Barya o tom, aké je byť utečencom.

Ďalej Vám odporúčam špeciálny blok venovaný viacjazyčnému písaniu, básne priekopníka modernej čínskej poézie Duo Duo, esej Anity Raja, venovanú Christe Wolf, recenziu novej knihy Dubravky Ugrešič Fox v anglickom preklade Ellen Elias-Bursać či ukážku z diela vychádzajúcej hviezdy argentínskej literatúry Pabla Ottonella v preklade Jennifer Croft, ktorá prekladá aj z poľštiny a nedávno spolu s autorkou získala prestížnu Man Bookerovu Medzinárodnú cenu za preklad knihy Olgy Tokarczuk Bieguni (Běguni v češtine).

Literárnym cenám a oceneniam sa venuje aj vynikajúci článok Marie Snyder Problém s cenami a prekladom.

Celkovo toto jubilejné tridsiate vydanie prináša texty autorov z 31 krajín a počet jazykov, z ktorých už Asymptote publikoval ukážky v angličtine sa prekladom z igboštiny (jazyka, používaného najmä v Biafre) vyšplhal na stojeden. A vďaka ukážkam z Guatemaly a Spojených arabských emirátov v Asymptote celkovo vyšli texty autorov zo 121 krajín.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť