Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Andrea Průchová
Andrea Průchová
Janka Kršiaková
Janka Kršiaková
Meryl Streep ako Železná Lady
Ján Gregor
Foto: BBC
Janka Kršiaková
Janka Kršiaková
Foto: Sony Pictures
Natália Ďurníková
Lucia Rakúsová
Foto: Flickr (Andre Bulber, licencia Creative Commons)
Slavomír Olšovský
Svetlana Žuchová
Miro Tížik
Foto: Mark Craemer
Natália Ďurníková
Alice ve městech
Lucia Rakúsová
Ján Gregor
Natália Ďurníková

Zástupy dobrých manželiek

V prípade sexuálnych škandálov (nielen) amerických štátnikov a politikov je to vždy ten istý príbeh – hystériu médií nahradí hystéria a moralizovanie občanov, príde moment odstúpenia, verejného kajania sa za neprístojné správanie a potom sa kamera presunie na ženu stojacu za hriešnikom a pohoršenie divákov nahradí ľútosť.

V úvodnej časti seriálu Dobrá manželka americkej televíznej stanice CBS Alicia Florricková kráča ruka v ruke so svojím manželom Petrom na tlačovú konferenciu, na ktorej Florrick médiam oznámi, že podáva demisiu na funkciu štátneho prokurátora v dôsledku obvinenia z platenia služieb prostitútok z verejných zdrojov.

Seriál televízia uviedla prvýkrát v septembri roku 2009 a priamo ním odkazovala na škandál Eliota Spitzera, ktorý odstúpil z funkcie guvernéra štátu New York po tom, ako sa na verejnosť dostali informácie o jeho návštevách prostitútok. V každom prípade za touto drámou stojí fascinácia ženou – manželkou, ktorú, takto poníženú, jej manžel privedie pred ľudí, ktorí s rovnakou mierou záujmu a nechuti sledujú toto predstavenie.

„Dobré manželky“, ktoré do tejto svojej neslávnej chvíle slávy trávili celé dni doma, kde sa starali o deti a domácnosť, si naozaj zaslúžia televíznu dramatizáciu – len v USA medzi ne patrí Hillary Clintonová, pani Spitzerová či McGreevayová, manželka bývalého guvernéra New Jersey, ktorý s ňou po boku, pred kamerami oznámil, že je homosexuál a odstupuje.

Nech už by sa však na stránkach novín napríklad o Spitzerovom prečine voči zákonu diskutovalo alebo moralizovalo do bezvedomia, aj tak každú diskusiu medzi priateľmi a na večierkoch ovládnu nakoniec reči o jeho manželke a dohady o jej psychickom rozpoložení. Nie náhodou sa vo Francúzsku pred dvoma rokmi na stranu manželky Dominiqua Straussa-Kahna, bývalého riaditeľa MMF a potenciálneho prezidentského kandidáta, stavali mnohé známe osobnosti a vyjadrovali jej podporu.

A práve o tom, čo sa deje „potom“ je aj seriál Dobrá manželka, ktorý sa zďaleka neobmedzuje len na škandál Petra Florrica. Zatiaľ čo on trávi čas premýšľaním vo väzení, Alicia sa vráti do práce, z ktorej pred trinástimi rokmi odišla, aby sa mohla venovať deťom. Začne pracovať ako advokátka. Napriek tomu, že škandál už nezaberá titulné stránky novín, Alicia sa stretáva so zvedavosťou klientov a nedôverou okolia, súvisiacou s tým, že je manželkou kedysi vplyvného muža, ktorý pôsobil presne v tej istej oblasti práva ako dnes ona.

Dobrá manželka však nie príbehom o ideálnej žene, ktorá všetko dokáže a zvládne. Alicia sa s deťmi presťahuje z domu na predmestí do bytu a kým je v práci tak sa o ne stará manipulatívna Petrova matka. V práci začína na koncipientskej pozícii vo veku štyridsať rokov, navyše v právnickej kancelárii, ktorú síce čiastočne riadi žena, ale stále je to „pánsky“ klub, v ktorom nielenže rozhodujú muži, ale najmä rokmi nadobudnuté konexie, sieť ktorých si Alicia nemala možnosť vybudovať.

Vďaka jednotlivým prípadom klientov, ktorých Alicia zastupuje, sa seriál tematicky nevyčerpáva a má podobnú štruktúru ako seriály Boston Legal či Ally McBealová. Na pozadí súdnych sporov sa odvíjajú príbehy jednotlivých postáv. Prípady vychádzajú z aktuálnej americkej reality, a tak majú tvorcovia materiálu na takéto „dramakomentáre“ viac než dosť. Krehký rodinný život sa preplieta s bezškrupulóznou realitou argumentov a súdnych rozhodnutí. Kvalitnejší oddychový seriál si ťažko predstaviť. V každom prípade však pozor na český dabing, v ktorom výber hercov, prepožičiavajúcich svoje hlasy, veľmi nekorešponduje s charakterom postáv.

Seriál Dobrá manželka vysiela v českom dabingu Universal.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia