Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Andrea Průchová
Andrea Průchová
Janka Kršiaková
Janka Kršiaková
Meryl Streep ako Železná Lady
Ján Gregor
Foto: BBC
Janka Kršiaková
Janka Kršiaková
Foto: Sony Pictures
Natália Ďurníková
Lucia Rakúsová
Foto: Flickr (Andre Bulber, licencia Creative Commons)
Slavomír Olšovský
Svetlana Žuchová
Miro Tížik
Foto: Mark Craemer
Natália Ďurníková
Alice ve městech
Lucia Rakúsová
Ján Gregor
Natália Ďurníková

Tvorca Simpsonovcov príde na Fest Anča

Po dramatickej ceste domov z práce, nákupov, či školy si celá rodinka sadne v obývačke a svoju pozornosť plne venuje malej debničke s pohyblivými obrázkami – televízoru. Ak vám táto scéna pripomína okrem vášho života aj jeden animovaný seriál, tak ste v poriadku.

Máloktorý produkt amerických televízií sa stal takým fenoménom ako Simpsonovci, ktorých úvodné titulky sa práve gaučovou scénou končia.

Simpsonovci lákajú ľudí k televíznym obrazovkám už 24 rokov. Prekonali všetky možné rekordy, najmä pokiaľ ide o dĺžku vysielania a počet epizód. Ich úspech je nespochybniteľný a predsa nie je vysvetliteľný na malom priestore.

Je možné, že za úspechom je rodina. Pätica Homer, Marge, Bart, Lisa a Maggie sú dostatočnou karikatúrou bežnej rodiny na to, aby sa nikto neurazil, no zároveň sú ich povahy a správanie dosť blízke realite. Vďaka tomu sa nad nimi – a sebou – mnohí diváci aspoň občas zamyslia.

Zrkadlo spoločnosti tvorcovia vedia nastaviť aj samotnými témami epizód, kde rezonujú okrem ekológie – arci-nepriateľom je so železnou pravideľnosťou bezohľadnosť a nenásytnosť Charlesa Montgomeryho Burnsa, majiteľa miestnej atómovej elektrárne – vždy tie najaktuálnejšie spoločenské problémy. A vždy s nadsázkou. Veď ako inak sa dá zobrať napríklad epizóda, v ktorej Homer zbohatne vďaka netušenému krížencu rajčín a tabaku?

Pravidelný a snáď všade na svete divákovi blízkym je prvok súperenia dvoch miest (osobne nechápem, prečo je Modra mesto...). Rivalita medzi Springfieldom a Shelbyville je nádhernou zápletkou, ktorá nikdy nesklame.

Latentné narážky na homosexualitu, alkoholizmus a principiálnu neúctu k vlastným predkom len pridávajú šťavu výborne nastavenému a písanému sitcomu. Podobne ako pravidelná návšteva celebrít, ktoré rady požičajú svoj hlas nie vždy lichotivej podobe, ktorú im dajú tvorcovia (osobne milujem scény s N’Sync).

Jeho hlavným prvkom úspechu je však niečo iné: takmer neschopnosť padnúť do rutiny.

Symbolom tohto krásneho daru je už spomenutá úvodná scéna. Od stále sa meniaceho textu, ktorý za trest musí písať Bart na školskú tabuľu, po záverečný gag s obývačkou ide takmer vždy o unikát. A ak sa náhodou objaví ten istý motív, prípadne niečo vypadne – napríklad trest na tabuli – je to len iná forma boja proti rutine. A vždy vychádza.

Stála zásoba nových tém je jedna vec. Plejáda autorov, ktorí ich vedia pretaviť do dobrého dielu, je zasa iným kľúčom k úspechu.

"

Jedným z naozaj významných bol aj Mike Reiss. Patril k prvým zo scenáristov tohto seriálu a autorsky sa podieľal na desiatich epizódach. Vždy v dvojici s jedným z principálov seriálu, producentom Alom Jeanom. Dvojica sa potom v tretej a štvrtej sérii ujala ešte dôležitejšej úlohy – zodpovedala za celú produkciu každého dielu, od konceptu až po odvysielanie.

"

Po štyroch rokoch, kedy bol priamo v kuchyni seriálu, v podstate odišiel a začal tvoriť iný – The Critic. Seriál nedosiahol taký úspech a prežil len dve sezóny. Šťastnou sa mu stala trinástka – konkrétne trinásta séria Simprsonovcov. Za seriál opäť prebral zodpovednosť Al Jean ako producent a pozval svojho parťáka späť do tímu – ako poradcu a konzultanta. Reiss ostal žiť v New Yorku, no raz do týždňa zaletel do Los Angeles a podelil sa o svoje názory, či postrehy.

ROZHOVOR 

Nedávno sa k seriálu vyjadril veľmi ostro. Tvrdil, že jeho tvorcov teraz motivuje najmä strach: „Nikto nechce byť tým, kto seriál zničí,“ povedal pre Denver Post. No zároveň vyjadril vieru, že seriál sa podarí udržať ešte aspoň do 50. série. Keď vezmem do úvahy fenomén, ktorý Simpsonovci predstavujú, myslím, že Mike by nemusel byť vo svojej predpovedi ďaleko od pravdy.

Práve Mike Reiss bude jedným z hostí medzinárodného festivalu animovaného filmu Fest Anča, ktorý sa uskutoční v dňoch 27.-30. júna v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia