Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Andrea Průchová
Andrea Průchová
Janka Kršiaková
Janka Kršiaková
Meryl Streep ako Železná Lady
Ján Gregor
Foto: BBC
Janka Kršiaková
Janka Kršiaková
Foto: Sony Pictures
Natália Ďurníková
Lucia Rakúsová
Foto: Flickr (Andre Bulber, licencia Creative Commons)
Slavomír Olšovský
Svetlana Žuchová
Miro Tížik
Foto: Mark Craemer
Natália Ďurníková
Alice ve městech
Lucia Rakúsová
Ján Gregor
Natália Ďurníková

Roadmovies Wima Wendersa

Alice ve městech

Tento týždeň v pondelok, v utorok a piatok Česká televízia v rámci svojho cyklu Velikáni filmu a Filmový klub uvádza trilógiu roadmovies nemeckého režiséra Wima Wendersa Alice ve městech, V běhu času a Chybný pohyb.

Wim Wenders je spolu s Rainerom Wernerom Fassbinderom a Wernerom Herzogom predstaviteľom nemeckej novej vlny 70. rokov. U nás je známejší skôr vďaka svojim neskorším filmom Nebo nad Berlínom a na Oscara nominovaným Buena Vista Social Club.

Hoci dramaturgia ČT 2 zvažovala uvedenie Wendersovho Lisabonského príbehu, ktorý je filmom o podstate filmu a filmového umenia, nakoniec sa rozhodla pre trilógiu roadmovies zo 70. rokov a ponúka tak divákovi príležitosť pozrieť si tieto tri kľúčové filmy v priebehu jedného týždňa.

Cesta zo spomienok

Prvý film z trilógie Alice ve městech začína v Spojených štátoch, o ktorých má reportér Philip Winter napísať do novín. Keďže má autorský blok, namiesto písania fotí na Polaroid zábery stereotypnej krajiny, bilboardov a lacných motelov. Rozhodne sa vrátiť do Nemecka a na letisku, kde sa pokúša dostať na najbližší let do Európy, stretne Lisu a jej deväťročnú dcéru Alicu. Z cudzincov sa z nutnosti stanú priatelia a Lisa Philipa požiada, aby Alicu zobral do Amsterdamu. Novinár, otupený prázdnotou svojho života a „strachom zo strachu“, sa späť v Nemecku stáva detektívom, keď v rôznych mestách spolu s Alicou hľadá jej babičku na základe jej spomienok a fotografií.

Vo filme Alice ve městech sa objavuje množstvo tém, ktoré sú typické aj pre iné z Wendersových snímok – uzavretosť, samota a odcudzenie, ktoré možno prekonať vo chvíli, keď sa človek otvorí zodpovednosti za niekoho iného, keď svoje prázdno naplní starostlivosťou o druhého človeka. Wenders však neprekračuje hranicu zbytočnej sentimentality a pátosu a Alica v podaní Yelly Rottländerovej oživuje nielen Philipov život, ale aj celý netradične európsky roadmovie.

Králi cesty

Film V běhu času nemá taký jasný dej, ako Alice ve městech. Bruno (opäť Rüdiger Vogler) je opravár filmových projektorov, ktorý chodí na obhliadky spustnutých kín, roztrúsených popri hranici medzi Východným a Západným Nemeckom. Cestuje dodávkou, v ktorej v podstate žije. So svojím spolucestujúcim Robertom sa stretne, keď sa tento neúspešne pokúsi o samovraždu po tom, čo ho opustila manželka.

V běhu času je filmom o komplikovanosti komunikácie medzi ľuďmi (a medzi mužmi zvlásť), osamotenosti a odcudzení. Spustnutá krajina, zanedbané kiná sú metaforou zániku spoločenstva ľudí a na druhej rovine aj symbolom akéhosi podľahnutia americkému spôsobu života, ktorý do krajiny dostali reklamy a v nemalej miere aj filmová produkcia USA. V běhu času je aj filmom o živote, kráse a najmä čase a ako každý správny roadmovie o pohybe. V každom prípade je však tento film jedným z najvýznamnejších filmových počinov 20. storočia.

Cesta do hlbín bytia

Záverečný diel tejto voľne na seba nadväzujúcej trilógie je príbehom šesťdňového cestovania mladého spisovateľa Wilhelma. Wenders vo filme Chybný pohyb predstavuje voľnú adaptáciu Goetheho románu Učňovské roky Wilhelma Meistera. Wilhelm je podobne ako iní z protagonistov predchádzajúcich filmov unavený životom. Vie len, že sa chce stať spisovateľom, hoci sám nevie akým, keďže sa nenachádza ani v pozorovaniach okolia, ani analýzach medziľudských vzťahov. Matka ho teda pošle na cestu, na ktorej by mal objaviť samého seba.

Cestou vo vlaku stretáva ďalších spolucestujúcich – športovca z olympijských hier v Berlíne a jeho asistentku, nemú akrobatku. V hoteli herečku či básnika. Všetci hľadajú zmysel svojej existencie prostredníctvom rozhovorov o politike, literatúre, láske či potrebe konať. Na rozdiel od predchádzajúcich filmov tu nemá fyzický pohyb veľký význam – ide skôr o ľudí, príbehy a rozhovory s nimi, ktoré Wilhelmovi pomáhajú dospieť nielen ako spisovateľovi.

Alice ve městech (1974)

Hrajú: R. Vogler, Y. Rottländerová, L. Kreuzerová, E. Köchlová.

ČT 2, pondelok 27. februára, 21:00

V běhu času (1976)

Hrajú: R. Vogler, H. Zischler, L. Kreuzerová, R. Schündler.

ČT 2, utorok 28. februára, 21:55

Chybný pohyb (1975)

Hrajú: R. Vogler, H. Ch. Blech, H. Schygullová, N. Kinská.

ČT 2, piatok 2. marca, 20:50

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia