Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Andrea Průchová
Andrea Průchová
Janka Kršiaková
Janka Kršiaková
Meryl Streep ako Železná Lady
Ján Gregor
Foto: BBC
Janka Kršiaková
Janka Kršiaková
Foto: Sony Pictures
Natália Ďurníková
Lucia Rakúsová
Foto: Flickr (Andre Bulber, licencia Creative Commons)
Slavomír Olšovský
Svetlana Žuchová
Miro Tížik
Foto: Mark Craemer
Natália Ďurníková
Alice ve městech
Lucia Rakúsová
Ján Gregor
Natália Ďurníková

Na cestovanie v čase je najlepšia telefónna búdka

Pre milovníkov kultových britských sci-fi seriálov je koniec novembra mimoriadny prinajmenšom z dvoch dôvodov - uplynie 50 rokov od atentátu na prezidenta Kennedyho, čo je príležitosť pozrieť si epizódu Červeného trpaslíka Pekelně ostrý výlet, kde sa záhada s počtom strelcov vysvetľuje, a Doctor Who bude mať 50 rokov.

Ak ho ešte nepoznáte, ak neviete, kto je vlastne Doktor Kto, prichádzate o najdlhšie bežiaci seriál v súčasnosti so 798 epizódami. Áno, znie to neuveriteľne, ale celá táto sága sa začala v minulom storočí, 23. novembra 1963, keď BBC odvysielala prvú epizódu seriálu s podozrievavým pánom, čo nosil tmavý oblek, parochňu šedivých vlasov a hovoril si Doktor.

Začiatok seriálu nebol jednoduchý. BBC vôbec neverila, žeby mohol byť úspešný. Potrebovali však zaplátať dieru v programe, a tak seriál s rozpočtom asi dvetisíc libier na epizódu odsúhlasili. Ani režisér prvých epizód Doctora Who doň nevkladal veľké nádeje. Po rokoch dokonca priznal, že sa obával, či nebude mať režírovanie sci-fi seriálu zlý dopad na jeho sľubne sa rozbiehajúcu kariéru.

Seriál bol pritom na začiatku myslený ako zábavná forma prezentácie histórie s ľahkým sci-fi základom, ktorý tvorila loď cestujúca časom a priestorom zvaná TARDIS. Vymyslenie tejto skratky si prisvojila Doktorova prvá spoločníčka, vnučka Susan. TARDIS vyzerá zvonka ako modrá policajná telefónna búdka. Podľa pôvodnej predstavy tvorcu seriálu mala TARDIS vždy zmeniť svoj vzhľad podľa okolia. Rozpočet však takéto výstrelky nedovoľoval. Takže Doktor si hneď v prvej epizóde sám pre seba zašomral, že sa niečo v maskovaní TARDIS pokazilo.

Prvý Doktor si vo všeobecnosti šomral celkom rád. Spravil to aj, keď ho Susanin učiteľ oslovil priezviskom, ktorým sa na Zemi predstavoval. Oslovený „Doctor Foreman“ zamrmlal: „Eh, Doctor who? What’s he talking about?“ („Doktor kto? O kom to hovorí?“). Nikto vtedy nemohol tušiť, koľkí fanúšikovia sa o päťdesiat rokov pri tejto vete spokojne usmejú.

A nikto ani nemohol tušiť, koľko ľudí bude mať dnes doma hrnček s Dalekmi (Doktorovými kyber-mutantmi), ktorí pôvodne nemali uzrieť svetlo sveta. S nápadom prišiel scenárista Terry Nation, aj keď vizuálnu podobu im dal niekto iný. Prvá reakcia tvorcu seriálu, Sydneyho Newmana, však bola jednoznačná: „Nechcem tam žiadne jednooké príšery!“. Keďže však pred začiatkom plánovaného nakrúcania druhej časti seriálu nebol žiaden iný scenár hotový, použili tento. Na prekvapenie BBC zaznamenali Dalekovia obrovský úspech a seriál Doctor Who nadobro zmenili.

Odvtedy Doktor cestoval so svojimi meniacimi sa spoločníkmi nielen v čase, ale aj v širokom vesmíre plnom mimozemšťanov. Stretol Marca Pola, pozrel si Francúzsku revolúciu, pobudol so starovekými Rimanmi a stal sa na chvíľu aj súčasťou III. križiackej výpravy. William Hartnell cestoval v TARDIS niekoľko rokov, než prišlo na pomyslené lámanie chleba, keď mal hlavný predstaviteľ zo seriálu odísť. Z núdze vtedy vznikla najväčšia cnosť seriálu – regenerácia – teda úžasná možnosť, ako vysvetliť, prečo jednu postavu hrá viac hercov (niečo, čo pri Jamesovi Bondovi doteraz nezvládli).

Cesty medzi 1963 a 2013

Preto seriál predstavil za 50 rokov od svojho začiatku mnoho hercov, ktorí sa predstavovali ako „The Doctor“. Každý z nich mal svoje špecifiká, spoločníkov aj svoje časopriestorové príbehy.

Druhý (Patrick Troughton) vyzeral ako kozmický vandrák a ostal v seriáli tri roky. Tretí Doktor (Jon Pertwee) bol väčšinu času prinútený zostať na Zemi, lebo porušil zákony Pánov času (Time Lords, rasy, ku ktorej Doktor patrí). Štvrtý Doktor je asi najikonickejší zo všetkých z klasických sérií. Hral ho Tom Baker s dlhočizným pestrým šálom celých sedem rokov.

Piaty (Peter Davison) sa so zelerom na saku ukazoval divákom asi tri roky, než ho vystriedal šiesty (Colin Baker), so vzhľadom vybuchnutej továrne na dúhu. Ten nemal u producentov a divákov veľkú obľubu, a za jeho éry popularita seriálu dosť poklesla. Pokusom o znovuzrodenie mal byť siedmy Doktor (Silverster McCoy), ale ani tento z pohľadu BBC neočaril.

Seriál preto v roku 1989 stopli. Nová nádej prišla v roku 1996, keď v spolupráci s Američanmi natočili celovečerný film s ôsmym Doktorom (Paul McGann). Ani to však neznamenalo úspech pre reštart série.

Celá sága sa dočkala obnovenia až v roku 2005, keď Doctora Who zmodernizovali a novej generácii predstavili jeho deviatu regeneráciu, ktorú stvárnil Christopher Eccleston. Diváci si seriál zamilovali, a vďaka tomu dostal šancu veľmi obľúbený desiaty Doktor (David Tennat) a po ňom aj jedenásty (najmladší Doktor vôbec) – Matt Smith.

Regenerácia Pána času sa teda ukázala byť jedným z najlepších nápadov, vďaka ktorému má potenciál fungovať ešte ďalších 50 rokov. Teda ak...

Cesta o jeden deň do budúcnosti

...teda ak bude súčasný hlavný scenárista Steven Moffat schopný obísť jedno nerozumné vyhlásenie z epizódy z roku 1976 (The Deadly Assassin). Podľa neho totiž môže Pán času regenerovať najviac dvanásťkrát, čiže mať trinásť podôb. Toto vyhlásenie sa s blížiacou regeneráciou plánovanou na Vianoce začína stávať veľmi aktuálnym.

V tomto momente totiž nie je jasné, o koľkú regeneráciu pôjde. Keďže v seriáli (a aj mimo neho) sa súčasný Doktor označil za číslo jedenásť, mali by sme mať ešte aspoň dve podoby k dobru. Mali. Avšak v seriáli založenom na cestovaní v čase si nemôžeme byť ničím istí.

V poslednej epizóde seriálu producenti divákom prekvapivo predstavili Johna Hurta ako Doktora. Zároveň v nedávno zverejnenej webizóde sme sa dozvedeli, že John Hurt je podobou, do ktorej zregeneroval ôsmy Doktor (Paul McGann). Mal by byť teda deviatym Doktorom, ktorým už je Christopher Eccleston. Zmätok? Samozrejme! Kto by nemal?

Aj preto všetci fanúšikovia tohto kultového seriálu čakajú na túto sobotu. Večer, presne päťdesiat rokov po uvedení pilotnej časti, sa totiž vo vybraných kinách a na televíznych obrazovkách odohrá ďalší Doktorov v príbeh. Aj v ňom využijú cestovanie v čase nielen na to, aby navštívili dvor kráľovnej Alžbety I., ale aj aby sa na jednom mieste stretli viaceré predchádzajúce inkarnácie Doktora. Momentálne vieme, že uvidíme súčasného jedenásteho Doktora (Matt Smith), jeho predchodcu desiateho Doktora (David Tennant) a i záhadného Doktora v podobe Johna Hurta. Tento výnimočný film k polstoročnému výročiu najstašieho sci-fi seriálu by ste nemali premeškať.

Ak chcete o Doktorovi Who vedieť ešte o čosi viac (veci, ktoré sa do tohto článku nezmestili), prečítajte si najnovšie číslo časopisu Pevnost 12/2013.

(Autorka píše fantasy)

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia