Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Andrea Průchová
Andrea Průchová
Janka Kršiaková
Janka Kršiaková
Meryl Streep ako Železná Lady
Ján Gregor
Foto: BBC
Janka Kršiaková
Janka Kršiaková
Foto: Sony Pictures
Natália Ďurníková
Lucia Rakúsová
Foto: Flickr (Andre Bulber, licencia Creative Commons)
Slavomír Olšovský
Svetlana Žuchová
Miro Tížik
Foto: Mark Craemer
Natália Ďurníková
Alice ve městech
Lucia Rakúsová
Ján Gregor
Natália Ďurníková

Mimi a Líza na DVD

Koniec minulého roka patril dvom veselým kamarátkam. Mimi a Líze. V novembri vyšla vo vydavateľstve Slovart rovnomenná rozprávková knižka. Počas Vianočných sviatkov RTVS odvysielala na Jednotke aj Dvojke sedem dielov večerníčku Mimi a Líza. Celkovo ho sledovalo vyše milióna divákov. Rádio Regina zas uviedlo rozhlasovú rozprávku. V týchto dňoch vyšli Mimi a Líza na DVD.

Mimi a Líza sú dve nerozlučné kamarátky z jedného činžiaka. „Nemyslite si. Ja nespím. Ja som slepá. Svet vidím rukami a ušami. Aj svoju najlepšiu kamošku Lízu takto vidím.“ hovorí v úvode večerníčku malá Mimi. Spoločne so svojou priateľkou zavedie deti do sveta fantázie a naučí ich pozerať sa na svet ušami a rukami.

Rozprávkový seriál Mimi a Líza na DVD neprináša iba mnoho dobrodružných a vtipných momentov, ale aj posolstvo o nutnosti tolerovať všetky deti bez rozdielu. Aj keď je Mimi slepá, jej svet nie je sivý a smutný, práve naopak. Mimi je silná postava, ktorá čokoľvek okolo seba vníma veľmi intenzívne ostatnými zmyslami a často práve vďaka nim dokáže vyriešiť zložitý problém. Mimi tak nielen Líze, ale aj detskému divákovi dokazuje, že svet slepého dieťaťa môže byť vlastne veľmi farebný a oplatí sa ho spoznať.

Na seriáli sa ako výtvarníci podieľali autorka projektu Katarína Kerekesová spoločne s Borisom Šimom. Hudbu skomponoval Marek Piaček, ktorý s režisérkou spolupracoval už na jej predchádzajúcom filme Kamene. Jednotlivé príbehy vymýšľala Kerekesová spoločne so scenáristkou Katarínou Molákovou. „Myslím si, že ak ľudia tvoria pre deti so srdcom, tak sa to odzrkadlí aj vo výsledku. Deti na tieto veci citlivo reagujú, takže to pocítia.“ prezradila nám autorka. „Pri tvorbe rozprávok sme čerpali námety aj z príbehov samotných nevidiacich detí. Napríklad, ako boli na výlete a dostali sa do tieňa stromov, a tak pochopili, čo je to vlastne tieň. Alebo keď mi rozprávali o svojich obľúbených farbách. Zamyslela som sa, ako by som asi vnímala farby, keby som ich nevidela. Odporúčam preto pozrieť si môj obľúbený diel Mimi a Lízy Zbohom farba sivá.“ Svoje hlasy prepožičali hrdinom rozprávky Ema Mercová (Mimi), Grétka Fedora Homzová (Líza), Táňa Radeva, Roman Féder, Jana Oľhová, Petra Polnišová, Oľga Belešová, Zuzana Kronerová, Boris Farkaš a množstvo ďalších slovenských hercov.

V stredu 12. februára o 18:00 porozprávajú o Mimi a Líze v kníhkupectve Panta Rhei na Poštovej ulici v Bratislave autorky Katarína Moláková a Katarína Kerekesová. S príbehmi dvoch kamarátok sa deti stretnú aj v piatok 14. februára od 16:30 v Slovenskej národnej galérii v rámci projektu BookObrazy.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia