Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Andrea Průchová
Andrea Průchová
Janka Kršiaková
Janka Kršiaková
Meryl Streep ako Železná Lady
Ján Gregor
Foto: BBC
Janka Kršiaková
Janka Kršiaková
Foto: Sony Pictures
Natália Ďurníková
Lucia Rakúsová
Foto: Flickr (Andre Bulber, licencia Creative Commons)
Slavomír Olšovský
Svetlana Žuchová
Miro Tížik
Foto: Mark Craemer
Natália Ďurníková
Alice ve městech
Lucia Rakúsová
Ján Gregor
Natália Ďurníková

Mike Nichols: Absolvent, Farby moci

Dustin Hoffman vo filme Absolvent

Tento týždeň v pondelok a piatok Česká televízia v rámci svojho cyklu Velikáni filmu uvádza dva filmy amerického režiséra nemeckého pôvodu Mika Nicholsa. V pondelok adaptáciu románu Charlesa Webba Absolvent a v piatok politickú satiru Farby moci.

Mike Nichols sa stal známym najmä vďaka ambicióznym filmovým adaptáciám. V roku 1966 režíroval adaptáciu divadelnej hry Edwarda Albeeho Kto sa bojí Virginie Woolfovej? o tri roky neskôr dostal za adaptáciu románu Charlesa Webba Absolvent Oscara a v roku 2004 to bola adaptácia hry britského dramatika Patricka Marbera a zároveň novodobá verzia Mozartovej opery Cosi fan tutte s názvom Closer.

Pani Robinsonová

Absolvent je filmom o pochybnostiach a neistote začiatku sedemdesiatych rokov v Amerike. Benjamin Braddock (Dustin Hoffman v jednej zo svojich hviezdnych úloh) sa vracia k rodičom po tom, čo dokončil univerzitu. Napriek tomu, že jeho rodičia vidia jeho budúcnosť v ružových farbách, on sám pochybuje a nevie, čo s vlastným životom a budúcnosťou. Až kým jeho dni neozvláštni aférka s pani Robinsonovou, manželkou obchodného partnera jeho otca, ktorá podobne ako Benjamin sa bojí kroku do neznáma, ktorým je pre ňu starnutie.

Skutočná dráma sa však začína, keď sa Benjamin zamiluje do jej dcéry Elaine, ktorú takmer nepozná. Elaine sa nakoniec podarí utiecť osudu svojej matky, ktorá sa vydala za jej otca v časoch pred sexuálnou revolúciou, ktorá mu bude každé ráno do konca života robiť raňajky, pretvarovať sa na večierkoch s jeho obchodnými partnermi a svoj smútok utápať v alkohole. Pred istotou tejto duševnej smrti uprednostnila neistotu a nestálosť budúcnosti, ktorú pre ňu nikto vopred nenaprogramoval.

Posledná scéna filmu, ktorú podľa Nicholsových slov nafilmovali náhodne, vystihuje celkový pocit nielen dvoch mladých ľudí, ale celej spoločnosti – po tom, ako sa Elaine s Benjaminom dosmejú, zvážnejú a v pohľadom sa jeden druhého pýtajú, čo ďalej. Autobus však odchádza a k záverečným titulkom znie The Sound of Silence dvojice Simon a Garfunkel, ktorá k tomuto filmu zložila nezabudnuteľný soundtrack.

Farby moci

Film Farby moci je tiež adaptáciou románu amerického novinára z New York Times Joa Kleina. Ide takmer o dokument o kandidátovi Billovi Clintonovi v roku 1992, v ktorom má hlavné slovo guvernér Jack Stanton. Joe Klein pracoval pre časopis Newsweek ako komentátor počas prezidentskej kampane v roku 1992 a sprostredkúva všetko nadšenie pre nového kandidáta s obdivom k jeho odvahe, odhodlaniu a inteligencii. Spolu s tým sa však odhaľujú rôzne charakterové nedostatky kandidáta a machinácie politických a finančných skupín zapojených do kampane.

Guvernéra so slabosťou pre ženy a sladké pečivo stvárnil John Travolta. Pre divákov sú jeho rečnícke schopnosti podmanivé a presne ako množstvo voličov v reálnom svete, aj tu mu divák odpustí sexuálne škandály, nepravdy či často bezcitný pragmatizmus. Máloktorý z politikov je schopný takejto dokonalej manipulácie emócií ako tento Nicholsov snímok.

Ak ste už z politikov a kampaní unavení, nech vás téma tohto neprávom zabudnutého filmu neodradí. Skutočne ide o jeden z najlepších výkonov Johna Travoltu.

Absolvent (1967)

Hrajú: Dustin Hoffman, A. Bancroftová, K. Rossová, M. Hamilton.

ČT2 pondelok 19. marca, 21:00.

Farby moci (1998)

Hrajú: John Travolta, E. Thompsonová, B. B. Thornton, K. Batesová, A. Lester.

ČT2 piatok 23. marca, 21:00.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť