Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Andrea Průchová
Andrea Průchová
Janka Kršiaková
Janka Kršiaková
Meryl Streep ako Železná Lady
Ján Gregor
Foto: BBC
Janka Kršiaková
Janka Kršiaková
Foto: Sony Pictures
Natália Ďurníková
Lucia Rakúsová
Foto: Flickr (Andre Bulber, licencia Creative Commons)
Slavomír Olšovský
Svetlana Žuchová
Miro Tížik
Foto: Mark Craemer
Natália Ďurníková
Alice ve městech
Lucia Rakúsová
Ján Gregor
Natália Ďurníková

Luis Buñuel: Kráska dňa, Nenápadný pôvab buržoázie

Belle de Jour (1972)

Tento týždeň v pondelok a piatok Česká televízia v rámci svojho cyklu Velikáni filmu uvádza dva filmy španielskeho režiséra Luisa Buñuela. V pondelok Krásku dňa a v piatok Nenápadný pôvab buržoázie.

Ako blízky priateľ Salvatora Dalího a Federica García Lorcu sa Luis Buñuel zaradil medzi najvplyvnejších a najvýznamnejších surrealistických filmových tvorcov. Jeho filmy sa dnes považujú za základné diela tohto umeleckého smeru, snáď len s výnimkou dadaistického Tajomného predmetu túžby.

Ovplyvnené Freudovou teóriou nevedomia sú často sledom snových obrazov, bizarných dialógov, vizualizácií potláčaných túžob, ktoré sa z ľudskej mysle vyplavujú nielen v spánku. Nevedomie ovplyvňuje ľudské konanie a postoje aj v bdelom stave, a tak sú Buñuelove filmy spoločenskou kritikou – hlavne cirkevných inštitúcií a predstaviteľov vojenskej moci, ako aj konvenciami zošnurovaných vyšších stredných vrstiev.

Máloktorý z režisérov využil možnosti filmového média natoľko ako Buñuel. Špecifikom jeho filmov je však takmer úplná absencia zvukov a hudby, ktoré nie sú prirodzené v prostredí, v akom sa scéna odohráva. Vo filmoch Kráska dňa a Denník komornej tradičné spojenie hudby a obrazu, na aké bol a je divák viac menej zvyknutý absentuje úplne.

Viktoriánska romanca

Kráska dňa nie je jedným z najznámejších Buñuelových filmov náhodou – hlavnú postavu, hrdinku ako vystrihnutú z viktoriánskych romancí, v ňom stvárnila Catherine Deneuve. S dokonalou chladnosťou stvárnila Séverine – manželku lekára, s ktorým nemá žiadny intímny vzťah. Vo svojej klietke z manželstva a spoločenského postavenia však pôsobí spokojne. Keď sa však dozvie o blízkom nevestinci, navštívi ho a stane sa prostitútkou menom Kráska dňa (keďže pracovať môže len za dňa).

Milujúci manžel Pierre o dvojitom živote Séverine netuší a stále sa k nej správa ako k dieťaťu, za ktoré ju považuje. Pravdepodobne by jej neuveril, respektíve by sa nestotožnil s jej fantáziami, keďže ako v každom z Buñuelových filmov, aj tu hranica medzi snom a skutočnosťou nie je vôbec jednoznačná.

V každom prípade film Kráska dňa odhaľuje ženské túžby, je výletom do sveta erotiky so všetkými jeho vášňami a zvláštnosťami, ktoré vedomie/racionálna myseľ môžu považovať za zvrátené. Zároveň ide o majstrovské dielo surrealizmu so všetkými trýzniaco nejednoznačnými snovými sekvenciami, farbami a symbolmi, vďaka ktorým ho možno po každom ďalšom pozretí vnímať inak.

Večera sa podáva

Dej filmu Nenápadný pôvab buržoázie možno zhrnúť veľmi jednoducho – šesť priateľov si pomýli deň spoločnej večere, čím spustia lavínu nečakaných udalostí a až do konca filmu im nie je dopriate v pokoji spoločne povečerať. Film je kritikou morálky a pokrytectva vyšších stredných vrstiev. Samozrejme predstavy sa miešajú s realitou a divák sa ocitá na Buñuelovom ihrisku filmového experimentu, v ktorom sa režisér pohráva so zjavným nesúladom medzi vonkajšou prezentáciou a skutočnosťou, dekórom a túžbou.

Buñuel si uťahuje z bezúčelnej a plytkej vyššej strednej triedy, ktorá sa v závere filmu ocitá na „ceste nikam“. Séverine v Kráske dňa sníva sny erotické, buržoázia sa topí v strachu a nočných morách. Výsledkom nie je satira, ale čisto surreálny komický pohľad na ľudí, ktorí sa stali otrokmi konvencií.

Hoci sú Buñuelove filmy kritické, samotný autor spoločenskú úlohu umelcov nijak zvlásť nepreceňoval, ako sa sám vyjadril: „Spisovateľ či maliar svet zmeniť nedokáže. Dokáže však držať pri živote nutnú dávku nekonfromnosti.“

Kráska dne (1967)

Hrajú: C. Deneuveová, J. Sorel, M. Piccoli, F. Rabal, G. Pageová, P. Clémenti.

ČT2 pondelok 6. februára, 21:00.

Nenápadný pôvab buržoázie (1972)

Hrajú: F. Rey, D. Seyrigová, P. Frankeur, S. Audranová, J. P. Cassel, B. Ogierová.

ČT2 piatok 10. februára, 21:00.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia