Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Andrea Průchová
Andrea Průchová
Janka Kršiaková
Janka Kršiaková
Meryl Streep ako Železná Lady
Ján Gregor
Foto: BBC
Janka Kršiaková
Janka Kršiaková
Foto: Sony Pictures
Natália Ďurníková
Lucia Rakúsová
Foto: Flickr (Andre Bulber, licencia Creative Commons)
Slavomír Olšovský
Svetlana Žuchová
Miro Tížik
Foto: Mark Craemer
Natália Ďurníková
Alice ve městech
Lucia Rakúsová
Ján Gregor
Natália Ďurníková

Good bye Iron Lady!

Meryl Streep ako Železná Lady

Dnes možno prišiel čas pozrieť si Oscarovú dámu Železná dáma, v ktorej si bývalú britskú premiérku Margaret Thatcherovú zahrala Meryl Streep. Francois Mitterrand o nej povedal, že má pery Marilyn Monroe a oči Caligulu. Životopisný film Iron Lady sa sústredil najmä na jej oči.

Železná lady 

réžia: Phyllida Lloyd, Veľká Británia 2011, hrajú: Meryl Streep, Jim Broadbent, Susan Brown

Vláda Margaret Thatcherovej poznačila Britániu na dlhé desaťročia. Podobne ako oznámenie jej úmrtia v pondelok, glorifikujúce a zatracujúce nekrológy v svetovej tlači sa ani film nakrútený podľa jej životného príbehu sa nevyhol kontroverzným reakciám. Režírovala ho Phyllida Lloydová, ktorá americkú herečku dva roky predtým obsadila do hudobnej komédie Mamma Mia!

Kopanec na rozlúčku

Vládni konzervatívci v lete 2010 oznámili, že zrušia Britskú filmovú radu, organizáciu, cez ktorú sa rozdeľujú grantové peniaze. Na konci roka rada ešte stihla rozdeliť peniaze na posledné projekty, jednu z najvyšších súm dostal práve film o Thatcherovej. Už z toho bolo zrejmé, že k nej nebude príliš prívetivý.

Železná Lady 

réžia: Phyllida Lloyd, Veľká Británia 2011, hrajú: Meryl Streep, Jim Broadbent, Susan Brown

Barónka Thatcherová vo filme (v zhode so skutočnosťou) trpí demenciou a trpko sa pozerá na svoju kariéru. Tá bola pritom závratná. Pochádzala z relatívne chudobných pomerov, jej otec mal malý obchod so zmiešaným tovarom. Napriek tomu sa stala šéfkou strany a prvou britskou premiérkou.

Vo filme sa objavujú scény, kde sa bývalá premiérka rozpráva sama so sebou a nedochádza jej, že jej manžel Denis je už dávno mŕtvy. Jej deti, dvojičky Mark a Carol, boli zdesené, keď sa dozvedeli, akým spôsobom bude zobrazená ich matka. „Vyzerá to podľa nich ako nejaká ľavičiarska fantázia,“ povedal denníku nemenovaný rodinný priateľ.

Oficiálny popis k filmu The Iron Lady (Železná lady) hovorí, že sa zameria na moc a cenu za jej získanie. Zároveň by to mal byť „prekvapivý a intímny portrét neobyčajnej a všestrannej ženy”.

V každom prípade film kritikov očaril - minulý rok si Meryl Streep odniesla sošku Oscara za najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe a Briti ju ocenili BAFTA Award. Nemožno nespomenúť, že okrem Streepovej výkonu nezostali nepovšimnutí ani maskéri a kostýmoví výtvarníci - spracovať 80. roky vo Veľkej Británii bola výzva, ktorú určite s radosťou prijali. .

Tento film, hoci mal veľké ambície však svoj cieľ nesplnil - Thatcherovú vykreslil síce ako bezmocnú starenku (teda človeka), ale niektoré z retrospektív nezodpovedajú skutočnosti, respektíve sú zbytočne mätúce. Skutočnému rozvratu, ktorý Thatcherová vo Veľkej Británii svojou politikou a túžbou po moci spôsobila, sa nepriblížil.

Trauma aj vzrušenie

Podľa zistení sexuológov Margaret Thatcherová patrila v 80. rokoch medzi najčastejšie erotické fantázie britských mužov. Jasne to ukazuje, ako hlboko jej osoba zasiahla tamojšiu spoločnosť. Neraz sa hovorí až o traume. Konzervatívci ju milujú, v severnom Anglicku a v Škótsku, kde zlikvidovala priemysel, ju dodnes nenávidia.

Jej vplyv bol obrovský, zamaskovanou formu thatcherizmu bola ešte aj vláda Blairových labouristov, ktorí sa posunuli výrazne doprava a prišli s agendou ako platené školstvo. Zoznam Thatcherovej nepriateľov je veľmi dlhý, pri atentáte v Brightone sa ju pokúsila zabiť IRA. Premiérka rozobrala základy sociálneho štátu, ktorý Británia po vojne hrdo budovala. Na meno jej nevedia prísť odborári, baníci, pacifisti, komunisti ani eurooptimisti.

Jej reformy (privatizácia, zníženie nákladov štátu, zníženie daní) síce zdvojnásobili nezamestnanosť, no jej popularite pomohol rast svetovej ekonomiky, objav ropy v Severnom mori i nezmyselná vojna o Falklandy.

Thatcherová nastúpila k moci v roku 1979, na Downing Street zostala až do roku 1990. Odchádzala so slzami v očiach, pretože ju neporazila opozícia, ale vlastní stranícki kolegovia. Konzervatívci roky márne hľadali rovnocennú náhradu, aj keď sa pri moci udržali až do nástupu Tonyho Blaira v roku 1997. Pravičiarstvo sa medzitým rozšírilo natoľko, že si ho osvojili labouristi a nedávno zomlelo aj liberálnych demokratov. Vstúpili do vlády s konzervatívcami a rýchle zabudli na všetko, čo mladým a neraz ľavicovým voličom sľubovali. Bola to nesporne politička, ktorej vplyv presiahol dobu jej vládnutia - britskú politiku jej dedičstvo ovplyvňovalo aj dvadsať rokov po odchode z Downing Street a bude to robiť aj po odchode z tohto sveta.

-------

PS: Objavilo sa viacero reakcií, či si autor článku spomínaný prieskum o sexuálnych fantáziách nevymyslel, ten však naozaj existuje. Jedna z reakcií prišla z britských ostrovov a príhoda hodnotí sexappeal bývalej premiérky trochu inak. "Kamarát Darren mi raz povedal historku, ktorá naznačuje opačný účinok Thatcherovej na mužskú sexualitu Britov: asi rok žil v 90. rokoch v Grécku a raz, keď minul všetky prachy, nechal sa najať ako živý model pre študentov výtvarného umenia... no a keď mal prvýkrát pózovať, nahý ako Adam, zbadal v skupine nejakú prekrásnu grécku babu a začal mať z toho okamžite erekciu. Samozrejme, že sa cítil veľmi trápne a fyziologický zákon sa snažil potlačiť tým, že sa snažil myslieť na najmenej erotickú ženu akú poznal... na Thatcherovú... no a vraj to fungovalo dokonale."

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia