Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Andrea Průchová
Andrea Průchová
Janka Kršiaková
Janka Kršiaková
Meryl Streep ako Železná Lady
Ján Gregor
Foto: BBC
Janka Kršiaková
Janka Kršiaková
Foto: Sony Pictures
Natália Ďurníková
Lucia Rakúsová
Foto: Flickr (Andre Bulber, licencia Creative Commons)
Slavomír Olšovský
Svetlana Žuchová
Miro Tížik
Foto: Mark Craemer
Natália Ďurníková
Alice ve městech
Lucia Rakúsová
Ján Gregor
Natália Ďurníková

Filmová hostina

Na festivale sa toho nedá stihnúť veľa, ale chuťovky sú niekedy lepšie ako hlavný chod a tiež je známe, že menej je niekedy viac. V Karlových Varoch sa oplatí všetko – veľa i málo.

Pri výbere filmov som bola opatrná. O filme The Greatest (v preklade Dar), ktorý otvoril tento ročník Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch a ktorý jedna festivalová blogerka označila za „melodrámu ako veľrybie stehno“, som počula mnohé a obsadenie Susan Sarandon do hlavnej úlohy akoby si nálepku „sentimentálna rodinná dráma“ pýtalo. Myslím však, že svoj otvárací film som si vybrala viac než dobre.

Snímok Camino španielskeho režiséra Javiera Fessera získal začiatkom roka šesť cien Goya, ktoré sú španielskou obdobou Oscara, vrátane kategórií najlepší film, režisér, herečka v hlavnej a herec vo vedľajšej úlohe.

Camino sa začína trochu odradzujúcou scénou: malé dievčatko umiera v nemocnici, čo je skutočne téma, ktorá oprávnene navodzuje podozrenie, že pôjde o ďalšie sentimentálne „veľrybie stehno“. Obavy diváka, či vydrží v kine celých 120 minút sa však vzápätí rozplynú. Podobne ako úvodná melodramatická scéna, ktorá sa časovou prešmyčkou vráti rýchlo na samý začiatok. V tej chvíli divák uverí, že si vybral dobre.

V ohlasoch na film sa často dočítame, že prináša kritiku náboženskej organizácie Opus Dei. Nepriama kritika Opus Dei však nie je ťažiskovým motívom filmu, i keď asi mnohých divákov primárne zaujme, a tak žiaľ i prehluší dôležitejšiu a neustále prítomnú otázku: Kedy si človek môže byť istý, že správne rozlišuje, čo je dobré a čo zlé? Ani štedrá minutáž nezľahčuje proces nájdenia odpovedí na túto otázku, pretože tento film je šialene rýchlou a napínavou jazdou. Jazdou o život. A na odpovede nie je akosi čas.

Celý príbeh sa odohráva vo flashbacku. Z úvodnej nemocnice sa dostaneme do školy, kam si po malú Camino prichádza jej mama, aby ju odviedla k doktorovi. Camino má bolesti chrbta, ale nie je to nič vážne. Oveľa vážnejšie je stretnutie s Jesusom, chlapcom, do ktorého sa Camino hneď zaľúbi. Divák sa chvíľu nesie na vlne šteklenia prvej lásky, detského užívania si života a priateľstva, pričom mu neuniká atmosféra prísnej a veľmi dôkladnej náboženskej výchovy, v ktorej Camino vyrastá.

Camino však nie je zaskočená len novým citom, ktorý predtým nepoznala, ale aj príznakmi zákernej choroby, ktorá ju pripútava na lôžko. Séria niekoľkých náročných operácii ju vyčerpáva. Zatiaľ čo otec José nesie situáciu veľmi ťažko, matka Gloria, členka Opus Dei, sa prejavuje stále viac ako nadčlovek, ktorý s výnimkou pár záverečných scén v sebe potláča všetky city a neúprosne egoisticky presadzuje svoju vieru v pozitívnu silu utrpenia.

Už dlho som nevidela film, kde všetko bezchybne drží pohromade: scény, motívy, efekty a štýly sa navzájom kŕmia svojou premyslenosťou, majú svoje miesto, o ktorom divák len ťažko zapochybuje. Film je premyslene štruktúrovaný a intertextuálne bohatý. Chvíľu sa pozeráme na Larsa von Triera, chvíľu na Walta Disneyho. Chvíľu prežívame príbeh popolušky, ktorú si Camino túži zahrať v divadelnom krúžku. Chvíľu príbeh svätej Bernadety, v ktorom matka Gloria vidí príbeh svojej dcéry. A napokon aj príbeh pána Meeblesa, ktorý má iba jeden problém – že neexistuje. Tak ako v istých chvíľach neexistuje otec José, ktorý sa nevie vzoprieť manželke a napokon umiera skôr ako jeho dcéra. Je tu toho dosť, ale nič navyše.

Film bol v rámci festivalu zaradený do sekcie Horizonty, teda k filmom, ktoré vzbudili v minulej filmovej sezóne mimoriadnu pozornosť laickej i odbornej verejnosti v zahraničí. Festival môžete v Karlových Varoch ešte vždy stihnúť (končí sa v sobotu 11. júla) a rovnako aj filmy zo spomínanej sekcie - hlavné chody sa na hostine podávajú síce iba párkrát, ale chuťovky sa na stole objavujú zakaždým. A Vary sú dobrou hostinou – tam nechýba kulinársky kumšt ani dezertom.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia