Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Tlačová správa
Andrea Průchová
Andrea Průchová
Janka Kršiaková
Janka Kršiaková
Meryl Streep ako Železná Lady
Ján Gregor
Foto: BBC
Janka Kršiaková
Janka Kršiaková
Foto: Sony Pictures
Natália Ďurníková
Lucia Rakúsová
Foto: Flickr (Andre Bulber, licencia Creative Commons)
Slavomír Olšovský
Svetlana Žuchová
Miro Tížik
Foto: Mark Craemer
Natália Ďurníková
Alice ve městech
Lucia Rakúsová
Ján Gregor
Natália Ďurníková

Agent 117: Srdečné pozdravy z Francúzska

Foto: outnow.ch

My name is Hubert. Hubert Bonisseur de la Bath. Aj takto by sa mohol predstavovať Agent 117, francúzsky kolega britského filmového špióna z MI6. To by sa samozrejme ale musel naučiť po anglicky, a to mu jeho národná hrdosť asi nikdy nedovolí.

Milovníci archívnych bondoviek s nevôľou sledujú, ako sa s príchodom Daniela Craiga do série (Casino Royale, Quantum of Solace) z Bonda stáva Jason Bourne pre starších a pokročilých, a ako sa z filmov vytráca akýkoľvek náznak suchého humoru, ktorý bol pre túto ságu istý čas typický. Preč sú časy conneryovských vtipných poznámok, Roger Moore už neglosuje ani nerozdáva tvrdé údery v dokonale naškrobenej košeli. Šialených megalomanov snívajúcich o svetovláde nahradili celkom obyčajní gauneri a o takých postmoderných žmurknutiach, ako predviedol George Lazenby, keď vo filme po utŕženej bitke poznamenal, že to by sa teda Connerymu stať nemohlo (V tajných službách jej veličenstva) už asi môžeme len snívať.

Našťastie si vznikajúcu dieru na trhu všimla francúzska kinematografia a v roku 2006 nám ponúkla svoj variant superšpióna, ktorý si poradí so všetkým a s každým. Režisér Michel Hazanavicius natočil film, v ktorom si známy francúzsky herec a komik Jean Dujardin zahral úlohu tajného agenta plniaceho misiu v Káhire prešpikovanej príslušníkmi tajných služieb. Jeho meno je Hubert Bonisseur de la Bath, nadovšetko miluje prezidenta republiky, trpí dokonalou francúzskou nadradenosťou a v priebehu minúty dokáže vďaka svojmu ignorantstvu pourážať celé zástupy „domorodcov“. Príbeh sa odohráva v polovici 50. rokov, čo tvorcom umožňuje parodicky ťažiť z normatívu klasických bondoviek, a na rozdiel od často trápneho Austina Powersa je výsledkom šarmantná francúzska konverzačná komédia, v ktorej sa autori nielen vybláznili, ale si aj zobrali pekne na mušku predsudky civilizovanej Európy voči rozvíjajúcim sa krajinám.

OSS 117 : Le Caire, nid d'espions (Agent 117, Káhira, hniezdo špiónov) bol pomerne úspešný a tak sme sa tento rok dočkali jeho pokračovania v podobe filmu OSS 117 : Rio ne répond plus (Agent 117, Rio sa nehlási). Ten momentálne vychádza na nosičoch a vďaka českým, slovenským alebo anglickým titulkom bude prístupnejší nášmu divákovi. Má sa na čo tešiť?

Dej nového filmu sa odohráva v 60. rokoch v Južnej Amerike, kam sa hlavný hrdina vydáva, aby vyrovnal zopár účtov s nacistickými pohlavármi. Nepomáhajú mu žiadne technické hračky od parížskej verzie Mr. Q. Naopak, Hubert je vyzbrojený len žiarivým úsmevom, hrdosťou galského kohúta a presvedčením o vlastnej dokonalosti. S takouto výbavičkou zažije dobrodružstvá, o ktorých sa jeho kolegovi Bondovi môže len snívať. Napríklad v rámci súťažnej kategórie Neodolateľný zvodca sa Bond dopracoval len k značnej celuloidovej promiskuite s bond girls, na túto výzvu však Agent 117 v Rio ne répond plus odpovedá s nasadením hviezdičky italodisca Sabriny: de la Bath Boys. Boys Boys Boys, I'm looking for the good time…

Vráťme sa ale do 60. rokov. Tie sú pre pokračovanie príbehu francúzskeho superšpióna skutočným požehnaním. V éteri kraľoval twist, ženy boli sexuálne oslobodené a veľmi prítulné, spravodajskej práce neúrekom a boj s nacistami stále aktuálny, pretože nejeden z nich si pamätal svojich francúzskych kolaborantov, ktorých samozrejme, ako Agent 117 nezabudne poznamenať, bolo určite len zopár. Mossad zbieral čoraz väčšie úspechy a čínski Číňania (Agent 117 ešte rozoznáva tých Číňanov, čo boli spojencami Nemcov počas 2. svetovej vojny) majú vo svete čoraz väčší vplyv. Figúrky sú na šachovnici rozložené a treba ťahať…

Režisér Hazanavicius rozohráva partiu OSS 117 : Rio ne répond plus suverénne ako šachový veľmajster a jeho destilátory na vystihnutie znakov doby fungujú až nefrancúzsky bezchybne (ak ste niekedy vlastnili Renault alebo Peugeot, viete o čom hovorím). Celkový look and feel filmu je od titulkov cez kostýmy až po svietenie a hudbu presne podľa kánonu a OSS 117: Rio ne répond plus ako „period piece“ rozhodne nie je sklamaním.

Na akostnú komédiu s prívlastkom však rigorózne dodržanie regulí nestačí a do kotlíka je potrebné primiešať riadnu dávku svižných dialógov s replikami à la Tarantino a predovšetkým kvalitne vystavaný scenár. Tu však tvorcovia zlyhali a divák až s ľútosťou počúva v bonusoch na dévedéčku chváliaceho sa Hazanaviciusa, ako vlastne nič nevystrihol a všetok materiál išiel do filmu. Nuž, keby sa odstrihlo mdlé, nevýraznejšie a bez iskry, zostal by asi len 30 minútový skeč.

Ďalším mínusom OSS 117 : Rio ne répond plus je, že vo filme nie je hudobné číslo (hoci scenár dáva viaceré príležitosti), čo je večná škoda, pretože jedným z vrcholov prvého dielu bola Hubertova interpretácia pereniálneho hitu Bambino, Bambino v akože arabčine.

Filmoví maniaci so špecializáciou v odbore Ságy a epopeje vedia, že dvojka, čiže prvé pokračovanie série, je vlastne len ouvertúrou pre trojku. Niekedy sa vydarí viac, niekedy menej, pre trilógiu alebo hexalógiu je však kľúčový tretí diel. Ako Hubertov facebookový priateľ dúfam, že bude kráčať v šľapajach svojich slávnejších kolegov z MI6 a CIA a natočia sa o ňom ďalšie filmy. (Filmový) svet potrebuje aj francúzskych agentov, ktorí sa napríklad pokúšajú naučiť fajčiť (lebo nefajčenie pri takej stresujúcej práci ich zabíja) a okrem rán z revolvera rozdávajú fotografie Veľkého bieleho otca v Paríži - prezidenta republiky René Cotyho.

Trailer filmu Agent 117: Rio sa nehlási s anglickými titulkami:

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia