Londýn mieri do neba

Britská metropola bola dlho mestom so strachom z výšok. O mesiac oficiálne otvoria jeho najvyššiu budovu, ktorá bude zároveň najvyššou v celej Európe. Viac ako tristometrový sklenený ihlan od Renza Piana, ktorý si ním splnil svoj sen. Stane sa to paradoxne v období, keď sa občania opäť stavajú proti vysokým budovám – a často úspešne.

Charlesov sen o architektúre

Mnohí si myslia, že jediným prínosom princa Charlesa je zásobovanie médií bulvárnymi historkami. Nič nie je tak ďaleko od pravdy. Je angažovaný v mnohých organizáciách a medzi jeho hlavné vášne patria životné prostredie či architektúra.

Povinné meditácie pre milovníkov (dobrej) architektúry

S architektúrou je to ako s literatúrou či publicistikou. Exhibicionizmus škodí dobrej veci a za nápadným štýlom sa často skrýva prázdnota. „Filozof bežného života“ Alain de Botton v ďalšom diele série o rozličných oblastiach ľudského života musí sám riešiť túto dilemu.

Staršia moderna v zemiakovskom urbanizme a architektúre

In: Veľká slovenská encyklopédia, rok vydania 2050

Súčasná mladá generácia etnických Slovákov považuje existenciu svojbytných umeleckých slohov na území Zemiakova za pochybnú, čo vyplýva najmä z toho, že prevažná väčšina z nich vyrastala v diaspórach v období po Veľkom exode.

Taký ďaleký a taký blízky Užhorod

Náš stredoeurópsky priestor bol v minulom storočí dejiskom dejinných zvratov - presúvali sa hranice a celé skupiny obyvateľstva, vznikali a zanikali spoločenské systémy. Kým fotografie v rodinných albumoch blednú alebo sa celkom stratili, kľúčom k vyrozprávaniu zabudnutých príbehov môže byť architektúra, pričom sama rozpráva svoj vlastný príbeh.

O tajomstvách budov alebo všetko je inak

Plány sú narysované, lokalita vybraná a základy vykopané. Zdanlivo je rozhodnuté – tu bude naveky stáť pamiatka na chvíľu zastavenú v čase. Budova je však nevypočítateľná. Žije, mení sa a rozpráva príbeh. Trinásť takýchto príbehov prináša architekt Edward Hollis vo svojej knihe Tajný život budov.

Aj Angličania majú svoje paneláky

Na Západe malo byť všetko akosi automaticky lepšie. Povojnové roky však ale aj tam priniesli výstavbu vážne pripomínajúcu to, čo sa budovalo vo východnej Európe. Ak už nič iné, betónové dedičstvo máme spoločné.

Architektúra, akoby na človeku záležalo

Asi žiaden architekt nechce, aby boli ľudia v jeho budovách nešťastní a mali depresie. Napriek tomu sa to mnohým podarilo.

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia