Mimi a Líza na DVD

Koniec minulého roka patril dvom veselým kamarátkam. Mimi a Líze. V novembri vyšla vo vydavateľstve Slovart rovnomenná rozprávková knižka. Počas Vianočných sviatkov RTVS odvysielala na Jednotke aj Dvojke sedem dielov večerníčku Mimi a Líza. Celkovo ho sledovalo vyše milióna divákov. Rádio Regina zas uviedlo rozhlasovú rozprávku. V týchto dňoch vyšli Mimi a Líza na DVD.

November vyvrcholí festivalom NEXT

V bratislavskom A4 – priestore súčasnej kultúry sa začne vo štvrtok 28. novembra medzinárodný festival súčasnej hudby NEXT, ktorý potrvá do soboty. Už štrnásty rok uvádza inšpiratívne osobnosti z celého sveta, ktoré posúvajú hranice hudby.

Retrospektiva: Vitalij Manskij

Hlavní postava současného ruského dokumentu Vitalij Manskij je známý jako provokující a nekompromisně kritický režisér. Jeho snímky ukazují svérázné postavy odhalující různé podoby ruské společnosti, které autor doplňuje o analytické projekty věnované zkoumání proměn domácí politické kultury.

Na cestovanie v čase je najlepšia telefónna búdka

Pre milovníkov kultových britských sci-fi seriálov je koniec novembra mimoriadny prinajmenšom z dvoch dôvodov - uplynie 50 rokov od atentátu na prezidenta Kennedyho, čo je príležitosť pozrieť si epizódu Červeného trpaslíka Pekelně ostrý výlet, kde sa záhada s počtom strelcov vysvetľuje, a Doctor Who bude mať 50 rokov.

DOKUART: Dokumentární kamera v rukách výtvarných umělců

O tom, že filmová kamera může promlouvat různými způsoby, není po více než sto letech od zrození filmového pásu pochyb. Filmovou a dokumentární historií se prolínají zlomová období nástupů a mizení nových technologických i tvůrčích postupů.

Má přece jméno. Říkejte ji Golden Dove

Nejprve budík, pak uklízecí auto. Vysypat koše, zamést lístí… Všehochuť zvuků. K tomu najednou výkřik vran a nečekaně silné ozvěny, asi mohutných, zvonů kostela svatého Nikolase. Tohle pondělí v Lipsku hodně foukalo.

Objavovanie nepoznaného sveta

Rozhovor s Jurajem Lehotským, režisérem dokumentu Slepé lásky, o zachycování neviditelného světa a skrytých impulzů emocí filmovou kamerou

O týždeň sa začne festival autorského divadla Pro‐téza

V utorok 22. októbra 2013 sa začne medzinárodný festival autorského divadla Pro‐téza v bratislavskom Priestore súčasnej kultúry A4. Počas piatich dní uvedie divadlá z Poľska, Ruska, Česka i Slovenska.

Kde sú hranice nemožného?

Seriál Fringe (2008 – 2013), ktorého poslednú epizódu odvysielala americká televízia Fox koncom januára tohto roka, bol zo začiatku prirovnávaný k svojho času nesmierne populárnym a z dnešného pohľadu už klasickým Aktom X.

Čítanie v dobe numerickej

Ľudia sa nenarodili, aby čítali. Máme vrodenú schopnosť reči, zraku a myslenia. Návod na to, ako sa má naša schopnosť čítať prispôsobiť novým podmienkam, nemáme. Tak by sa dal zhrnúť príbeh o čítaní, ako ho vidí pedagogička a lingvistka Maryanne Wolf.