Fotograf na piatok: Martin Martinček

Hoci Martin Martinček (1913 – 2003) strávil svoje detstvo a dospievanie v Spišskej Novej Vsi, Sabinove a Prešove, bol rodákom z Liptovského Petra. V Bratislave vyštudoval právo a až do roku 1948 pracoval vo svojom odbore, v období rokov 1945 – 1948 na významných postoch štátnej správy. Jeho odloženým snom však bola fotografia.

Fotograf na piatok: Alexander Rodčenko

Jeden z najväčších grafických talentov 20. storočia Alexander Michajlovič Rodčenko (1891 – 1956) sa narodil v Petrohrade do skromných pomerov. Po tom, ako sa s rodičmi presťahoval do Kazane, vyštudoval v tomto meste umeleckú školu.

Fotografka na piatok: Gerda Taro

Gerda Taro je tak trochu zabudnutá fotografka, ktorej profesionálna kariéra trvala veľmi krátko a zachovalo sa len málo jej záberov. Jej význam je však veľký: bola prvou ženskou vojnovou fotoreportérkou a pravdepodobne prvým fotoreportérom vôbec, ktorý zahynul pri výkone svojho povolania.

Fotograf na piatok: Man Ray

Emmanuel Radnitzky, ktorého poznáme pod umeleckým menom Man Ray (1890–1976), sa narodil vo Filadelfii ako syn ruských prisťahovalcov židovského pôvodu.

Fotografka na piatok: Eva Besnyö

V roku 2003 v mestečku Laren zomrela prvá dáma holandskej fotografie, deväťdesiatriročná Eva Besnyö (1910 – 2003). Ako viacero významných fotografov svojej generácie sa však narodila v Budapešti do sekulárnej židovskej rodiny.

Fotograf na piatok: Robert Capa

Asi najslávnejší vojnový fotoreportér známy ako Robert Capa (1913 – 1954) sa narodil v Budapešti pod menom Ernö Friedmann. Jeho otec pochádzal zo severumunskej obce Ciucea a matka, Juliana Berkovičová zase z Veľkých Kapušian na východnom Slovensku.

Fotograf na piatok: Robert Doisenau

Vo Francúzsku sú známejšie a populárnejšie ako diela Henriho Cartier-Bressona fotografie Roberta Doisenaua (1912 – 1994). Fotograf Paríža, jeho nočného života, kaviarní, džezu, bohémov, intelektuálov, pouličnej každodennosti, toho všetkého, čo si predstavujeme pod atmosférou Paríža.

Fotograf na piatok: Henri Cartier-Bresson

Vznik digitálnej fotografie a najmä skvalitnenie fotografických prístrojov v smartfónoch priniesli v poslednej dekáde nebývalý rozmach amatérskej fotografie. Fotografovať dnes môže naozaj každý a po počiatočnej investícii do fotoaparátu či mobilu, fotografovanie už nenesie so sebou také náklady a možné komplikácie ako v nie tak dávnej minulosti.

4 živly majú za sebou úspešný ročník venovaný zmyslom

V Banskej Štiavnici sa v dňoch 5.-9. augusta 2015 uskutočnil 17. ročník Letného filmového seminára 4 živly. V rámci svojej tohtoročnej témy ZMYSLY ponúkol vyše 70 filmov rôznych metráží, master classy, workshopy, koncerty a večerné párty.

4 živly ponúkajú premiéry, master classy aj filmy na doma

17. Letný filmový seminár 4 živly sa uskutoční v Banskej Štiavnici začiatkom augusta a ponúkne bohatý filmový aj sprievodný program, ktorého témou sa stanú ZMYSLY. Tento rok prinášajú 4 živly okrem zaujímavých titulov a hostí z oblasti filmu, hudby a výtvarného umenia, aj niekoľko noviniek.

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia