Fotograf na piatok: André Kertész

Henri Cartier-Bresson o ňom povedal: „Všetci sme Kertészovými dlžníkmi. Na čokoľvek sme prišli, Kertész to spravil pred nami.“ Napriek tomu mal fotograf maďarského pôvodu po celý život pocity nedocenenia.

Fotograf na piatok: David Seymour

Jeden zo zakladateľov legendárnej agentúry Magnum, David Seymour (1911 – 1956) sa narodil ako Dawid Szymin vo Varšave do židovskej vydavateľskej rodiny. Po vypuknutí prvej svetovej vojny sa rodina presťahovala do Odessy.

Fotograf na piatok: Robert Mapplethorpe

V marci 1989 zomrel v Bostone na komplikácie spojené s AIDS kontroverzný newyorský fotograf Robert Mapplethorpe (1946). Rockerka, poetka a Mapplethorpova celoživotná priateľka Patti Smith ho v texte pre jeho posmrtnú parížsku výstavu nazvala „synom surrealizmu, čiernej mágie a pop-artu“.

Fotografka na piatok: Francesca Woodman

Z čiernobielych, často vďaka dlhšej expozícii rozmazaných fotografií Francesky Woodman na nás môže pôsobiť snová úzkosť. Tento fakt sa iba znásobí, keď si uvedomíme, aký ich autorka prežila život.

Fotograf na piatok: Edward Weston

Keď americký fotograf Edward Weston (1886 – 1958) vravel, že vo fotografii neexistujú skratky, vedel veľmi dobre, čo mal na mysli. Hoci fotografoval od svojich šestnástich rokov a úspech dosiahol takmer okamžite – už o rok na to jeho fotky vystavoval chicagský Inštitút umenia – muselo prejsť veľa rokov, kým našiel svoj charakteristický štýl.

Fotograf na piatok: Weegee (Arthur Felling)

Koniec rokov tridsiatych v New Yorku. Nočná prestrelka na mokrej ulici. Po pár výstreloch padne na zem zakrvavené telo a ozve sa ritiráta kvíliacich pneumatík. Keď sa spoza okien niekoľko susedov odváži nahliadnuť do stíchnutej ulice, zbadajú fotografa, ktorý tam prišiel o niečo skôr ako polícia.

Fotograf na piatok: Martin Martinček

Hoci Martin Martinček (1913 – 2003) strávil svoje detstvo a dospievanie v Spišskej Novej Vsi, Sabinove a Prešove, bol rodákom z Liptovského Petra. V Bratislave vyštudoval právo a až do roku 1948 pracoval vo svojom odbore, v období rokov 1945 – 1948 na významných postoch štátnej správy. Jeho odloženým snom však bola fotografia.

Fotograf na piatok: Alexander Rodčenko

Jeden z najväčších grafických talentov 20. storočia Alexander Michajlovič Rodčenko (1891 – 1956) sa narodil v Petrohrade do skromných pomerov. Po tom, ako sa s rodičmi presťahoval do Kazane, vyštudoval v tomto meste umeleckú školu.

Fotografka na piatok: Gerda Taro

Gerda Taro je tak trochu zabudnutá fotografka, ktorej profesionálna kariéra trvala veľmi krátko a zachovalo sa len málo jej záberov. Jej význam je však veľký: bola prvou ženskou vojnovou fotoreportérkou a pravdepodobne prvým fotoreportérom vôbec, ktorý zahynul pri výkone svojho povolania.

Fotograf na piatok: Man Ray

Emmanuel Radnitzky, ktorého poznáme pod umeleckým menom Man Ray (1890–1976), sa narodil vo Filadelfii ako syn ruských prisťahovalcov židovského pôvodu.

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia