Filmový seminár 4 živly rebeluje!

Na konci zimy, v dňoch 26. - 28. februára 2016, prinesie Zimný filmový seminár 4 živly do Banskej Štiavnice jedinečné filmy a sprievodné podujatia, venované téme REBÉLIE. Na svoje by si počas jeho trvania mali prísť milovníci filmového umenia, ale tiež rebelanti s príčinou i bez príčiny.

Fotograf na piatok: Saul Leiter

Medzi menej známe mená priekopníkov americkej farebnej fotografie patrí aj Saul Leiter (1923 – 2013). Rodák z Filadelfie pôvodne študoval za rabína, aby tak pokračoval v šľapajách svojho otca. K nevôli rodiny ako dvadsaťtriročný teologické štúdia zanechal a rozhodol sa venovať umeniu. Opustil rodné mesto a presťahoval sa do New Yorku, kde žil až do svojej smrti.

Fotograf na piatok: Nobujoši Araki

Asi najznámejší súčasný ázijsky fotograf Nobujoši Araki (1940) sa narodil v remeselníckej rodine, ktorá sa venovala výrobe tradičných japonských sandálov. K fotografovaniu sa dostal v ranom veku vďaka otcovi, ktorý bol fotografickým nadšencom. Fotografiu neskôr aj vyštudoval na univerzite v Čibe.

Fotografka na piatok: Diane Arbus

Americká fotografka Diane Arbus (1923 – 1971) sa narodila do bohatej newyorskej rodiny obchodníkov s kožušinami, ktorej imaním nezakolísala ani veľká hospodárska kríza v tridsiatych rokoch.

Fotograf na piatok: William Eggleston

V predchádzajúcich častiach sme spomenuli dvoch fotografov z veľkej trojky priekopníkov americkej farebnej fotografie, tento piatok patrí tretiemu z nich, Williamovi Egglestonovi (1939).

Fotograf na piatok: Joel Meyerowitz

Rodák z newyorského Bronxu Joel Meyerowitz (1938) je jedným z veľkej trojky amerických priekopníkov farebnej fotografie (Shore, Eggleston, Meyerowitz), ktorí sa zaslúžili o prekonanie odporu k farbám v umeleckej fotografii.

Fotograf na piatok: Stephen Shore

Priekopník americkej farebnej fotografie Stephen Shore (1947) sa začal venovať fotografovaniu už v skorom veku. Ako šesťročný dostal od svojho strýka do daru tmavú komoru. Keď má desať rokov, dostáva sa mu do rúk kniha Walkera Evansa American photographs a tá naňho spraví veľký dojem.

Fotograf na piatok: André Kertész

Henri Cartier-Bresson o ňom povedal: „Všetci sme Kertészovými dlžníkmi. Na čokoľvek sme prišli, Kertész to spravil pred nami.“ Napriek tomu mal fotograf maďarského pôvodu po celý život pocity nedocenenia.

Fotograf na piatok: David Seymour

Jeden zo zakladateľov legendárnej agentúry Magnum, David Seymour (1911 – 1956) sa narodil ako Dawid Szymin vo Varšave do židovskej vydavateľskej rodiny. Po vypuknutí prvej svetovej vojny sa rodina presťahovala do Odessy.

Fotograf na piatok: Robert Mapplethorpe

V marci 1989 zomrel v Bostone na komplikácie spojené s AIDS kontroverzný newyorský fotograf Robert Mapplethorpe (1946). Rockerka, poetka a Mapplethorpova celoživotná priateľka Patti Smith ho v texte pre jeho posmrtnú parížsku výstavu nazvala „synom surrealizmu, čiernej mágie a pop-artu“.

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia