Fotografka na piatok: Diane Arbus

Americká fotografka Diane Arbus (1923 – 1971) sa narodila do bohatej newyorskej rodiny obchodníkov s kožušinami, ktorej imaním nezakolísala ani veľká hospodárska kríza v tridsiatych rokoch.

Fotograf na piatok: William Eggleston

V predchádzajúcich častiach sme spomenuli dvoch fotografov z veľkej trojky priekopníkov americkej farebnej fotografie, tento piatok patrí tretiemu z nich, Williamovi Egglestonovi (1939).

Fotograf na piatok: Joel Meyerowitz

Rodák z newyorského Bronxu Joel Meyerowitz (1938) je jedným z veľkej trojky amerických priekopníkov farebnej fotografie (Shore, Eggleston, Meyerowitz), ktorí sa zaslúžili o prekonanie odporu k farbám v umeleckej fotografii.

Fotograf na piatok: Stephen Shore

Priekopník americkej farebnej fotografie Stephen Shore (1947) sa začal venovať fotografovaniu už v skorom veku. Ako šesťročný dostal od svojho strýka do daru tmavú komoru. Keď má desať rokov, dostáva sa mu do rúk kniha Walkera Evansa American photographs a tá naňho spraví veľký dojem.

Fotograf na piatok: André Kertész

Henri Cartier-Bresson o ňom povedal: „Všetci sme Kertészovými dlžníkmi. Na čokoľvek sme prišli, Kertész to spravil pred nami.“ Napriek tomu mal fotograf maďarského pôvodu po celý život pocity nedocenenia.

Fotograf na piatok: David Seymour

Jeden zo zakladateľov legendárnej agentúry Magnum, David Seymour (1911 – 1956) sa narodil ako Dawid Szymin vo Varšave do židovskej vydavateľskej rodiny. Po vypuknutí prvej svetovej vojny sa rodina presťahovala do Odessy.

Fotograf na piatok: Robert Mapplethorpe

V marci 1989 zomrel v Bostone na komplikácie spojené s AIDS kontroverzný newyorský fotograf Robert Mapplethorpe (1946). Rockerka, poetka a Mapplethorpova celoživotná priateľka Patti Smith ho v texte pre jeho posmrtnú parížsku výstavu nazvala „synom surrealizmu, čiernej mágie a pop-artu“.

Fotografka na piatok: Francesca Woodman

Z čiernobielych, často vďaka dlhšej expozícii rozmazaných fotografií Francesky Woodman na nás môže pôsobiť snová úzkosť. Tento fakt sa iba znásobí, keď si uvedomíme, aký ich autorka prežila život.

Fotograf na piatok: Edward Weston

Keď americký fotograf Edward Weston (1886 – 1958) vravel, že vo fotografii neexistujú skratky, vedel veľmi dobre, čo mal na mysli. Hoci fotografoval od svojich šestnástich rokov a úspech dosiahol takmer okamžite – už o rok na to jeho fotky vystavoval chicagský Inštitút umenia – muselo prejsť veľa rokov, kým našiel svoj charakteristický štýl.

Fotograf na piatok: Weegee (Arthur Felling)

Koniec rokov tridsiatych v New Yorku. Nočná prestrelka na mokrej ulici. Po pár výstreloch padne na zem zakrvavené telo a ozve sa ritiráta kvíliacich pneumatík. Keď sa spoza okien niekoľko susedov odváži nahliadnuť do stíchnutej ulice, zbadajú fotografa, ktorý tam prišiel o niečo skôr ako polícia.

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia