Fotograf na piatok: Chris Killip

Sociálny fotograf Chris Killip (1946) sa narodil na Isle of Man, ostrove ležiacom medzi Veľkou Britániou a Írskom, ktorý je samosprávnou korunnou dependenciou. Ostrov nie je formálne súčasťou Britského kráľovstva, hoci hlavou štátu je britská kráľovná a v plnej právomoci Británie je obranná a zahraničná politika ostrova.

Premiéry aj tipy pre mladých filmárov na zimných 4 živloch

Filmový seminár 4 živly sa každoročne snaží ponúkať svojim divákom rôznorodé filmové pohľady na zvolenú tému na škále od archívnych klenotov po zástupcov najaktuálnejších kinematografických trendov. Piaty ročník zimnej edície podujatia, ktorý sa uskutoční v Banskej Štiavnici v dňoch 26. - 28. februára 2016, bude venovaný téme Rebélia.

Fotograf na piatok: Thomas Höpker

Historicky prvý nemecký člen agentúry Magnum Tomas Höpker (1936) sa dostal prvýkrát do kontaktu s fotografovaním ako šestnásťročný vďaka fotoaparátu, čo zdedil po starom otcovi. Fotografie vyvolával v kuchyni a v kúpeľni a vďaka ich predaju si prilepšoval aj neskôr počas štúdia dejín umenia a archeológie v rodnom Mníchove.

Filmový seminár 4 živly rebeluje!

Na konci zimy, v dňoch 26. - 28. februára 2016, prinesie Zimný filmový seminár 4 živly do Banskej Štiavnice jedinečné filmy a sprievodné podujatia, venované téme REBÉLIE. Na svoje by si počas jeho trvania mali prísť milovníci filmového umenia, ale tiež rebelanti s príčinou i bez príčiny.

Fotograf na piatok: Saul Leiter

Medzi menej známe mená priekopníkov americkej farebnej fotografie patrí aj Saul Leiter (1923 – 2013). Rodák z Filadelfie pôvodne študoval za rabína, aby tak pokračoval v šľapajách svojho otca. K nevôli rodiny ako dvadsaťtriročný teologické štúdia zanechal a rozhodol sa venovať umeniu. Opustil rodné mesto a presťahoval sa do New Yorku, kde žil až do svojej smrti.

Fotograf na piatok: Nobujoši Araki

Asi najznámejší súčasný ázijsky fotograf Nobujoši Araki (1940) sa narodil v remeselníckej rodine, ktorá sa venovala výrobe tradičných japonských sandálov. K fotografovaniu sa dostal v ranom veku vďaka otcovi, ktorý bol fotografickým nadšencom. Fotografiu neskôr aj vyštudoval na univerzite v Čibe.

Fotografka na piatok: Diane Arbus

Americká fotografka Diane Arbus (1923 – 1971) sa narodila do bohatej newyorskej rodiny obchodníkov s kožušinami, ktorej imaním nezakolísala ani veľká hospodárska kríza v tridsiatych rokoch.

Fotograf na piatok: William Eggleston

V predchádzajúcich častiach sme spomenuli dvoch fotografov z veľkej trojky priekopníkov americkej farebnej fotografie, tento piatok patrí tretiemu z nich, Williamovi Egglestonovi (1939).

Fotograf na piatok: Joel Meyerowitz

Rodák z newyorského Bronxu Joel Meyerowitz (1938) je jedným z veľkej trojky amerických priekopníkov farebnej fotografie (Shore, Eggleston, Meyerowitz), ktorí sa zaslúžili o prekonanie odporu k farbám v umeleckej fotografii.

Fotograf na piatok: Stephen Shore

Priekopník americkej farebnej fotografie Stephen Shore (1947) sa začal venovať fotografovaniu už v skorom veku. Ako šesťročný dostal od svojho strýka do daru tmavú komoru. Keď má desať rokov, dostáva sa mu do rúk kniha Walkera Evansa American photographs a tá naňho spraví veľký dojem.

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia