Fotograf na piatok: Saul Leiter

Medzi menej známe mená priekopníkov americkej farebnej fotografie patrí aj Saul Leiter (1923 – 2013). Rodák z Filadelfie pôvodne študoval za rabína, aby tak pokračoval v šľapajách svojho otca. K nevôli rodiny ako dvadsaťtriročný teologické štúdia zanechal a rozhodol sa venovať umeniu. Opustil rodné mesto a presťahoval sa do New Yorku, kde žil až do svojej smrti.

Fotograf na piatok: Nobujoši Araki

Asi najznámejší súčasný ázijsky fotograf Nobujoši Araki (1940) sa narodil v remeselníckej rodine, ktorá sa venovala výrobe tradičných japonských sandálov. K fotografovaniu sa dostal v ranom veku vďaka otcovi, ktorý bol fotografickým nadšencom. Fotografiu neskôr aj vyštudoval na univerzite v Čibe.

Fotografka na piatok: Diane Arbus

Americká fotografka Diane Arbus (1923 – 1971) sa narodila do bohatej newyorskej rodiny obchodníkov s kožušinami, ktorej imaním nezakolísala ani veľká hospodárska kríza v tridsiatych rokoch.

Fotograf na piatok: William Eggleston

V predchádzajúcich častiach sme spomenuli dvoch fotografov z veľkej trojky priekopníkov americkej farebnej fotografie, tento piatok patrí tretiemu z nich, Williamovi Egglestonovi (1939).

Fotograf na piatok: Joel Meyerowitz

Rodák z newyorského Bronxu Joel Meyerowitz (1938) je jedným z veľkej trojky amerických priekopníkov farebnej fotografie (Shore, Eggleston, Meyerowitz), ktorí sa zaslúžili o prekonanie odporu k farbám v umeleckej fotografii.

Fotograf na piatok: Stephen Shore

Priekopník americkej farebnej fotografie Stephen Shore (1947) sa začal venovať fotografovaniu už v skorom veku. Ako šesťročný dostal od svojho strýka do daru tmavú komoru. Keď má desať rokov, dostáva sa mu do rúk kniha Walkera Evansa American photographs a tá naňho spraví veľký dojem.

Fotograf na piatok: André Kertész

Henri Cartier-Bresson o ňom povedal: „Všetci sme Kertészovými dlžníkmi. Na čokoľvek sme prišli, Kertész to spravil pred nami.“ Napriek tomu mal fotograf maďarského pôvodu po celý život pocity nedocenenia.

Fotograf na piatok: David Seymour

Jeden zo zakladateľov legendárnej agentúry Magnum, David Seymour (1911 – 1956) sa narodil ako Dawid Szymin vo Varšave do židovskej vydavateľskej rodiny. Po vypuknutí prvej svetovej vojny sa rodina presťahovala do Odessy.

Fotograf na piatok: Robert Mapplethorpe

V marci 1989 zomrel v Bostone na komplikácie spojené s AIDS kontroverzný newyorský fotograf Robert Mapplethorpe (1946). Rockerka, poetka a Mapplethorpova celoživotná priateľka Patti Smith ho v texte pre jeho posmrtnú parížsku výstavu nazvala „synom surrealizmu, čiernej mágie a pop-artu“.

Fotografka na piatok: Francesca Woodman

Z čiernobielych, často vďaka dlhšej expozícii rozmazaných fotografií Francesky Woodman na nás môže pôsobiť snová úzkosť. Tento fakt sa iba znásobí, keď si uvedomíme, aký ich autorka prežila život.

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia